Exim Tours: nie boimy się o stabilność. Obroty już większe niż w 2019

Kierownictwo Exim Tours i reprezentantka jednego z nagrodzonych agentów/fot. AG

Podczas warszawskiego spotkania z agentami, kierownictwo Exim Tours przedstawiło ofertę na Lato 2022 i nagrodziło najlepszych sprzedawców. Na przyszły sezon touroperator przygotował ofertę czarterową, pakietową oraz wyjazdów z dojazdem własnym. Wkrótce rozpocznie również sprzedaż wyjazdów narciarskich.

Sławomir Szulc, prezes Exim Tours, powiedział: „Do końca października tego roku osiągnęliśmy obroty w wysokości osiągniętej w całym roku 2019. Do końca roku będziemy mogli się pochwalić większą liczbą klientów niż dwa lata temu.

Przypominam, że Exim Tours wchodzi w skład firmy DER Touristik, która działa w 15 krajach Europy. Możemy dzięki korzystać ze wsparcia tej grupy. DER Touristik jest obecnie drugim pod względem wielkości touroperatorem na kontynencie.

Dzięki zaś temu, że jesteśmy częścią Grupy REWE nie musimy się obawiać o stabilność finansową. Turystyka stanowi tylko 10 proc. grupy, a większość tej grupy w ostatnich dwóch latach notowało rekordowe obroty (chodzi o m.in. o sieci supermarketów i marketów budowlanych).”

Podobnie jak w 2020 roku, tak w tegorocznym sezonie klienci touroperatora decydowali się na zakup imprez niemalże w ostatniej chwili. W lipcu i sierpniu nałożyły się w firmie dwa szczyty: sprzedażowy i obsługowy.

Sławomir Szulc skomentował: „Zmiana struktury sprzedaży w tym roku wymagała większego wysiłku od całego personelu. Mamy świadomość, że tegoroczny trend może potrwać rok, dwa. Musimy być na to przygotowani, polepszyliśmy systemy informatyczne, ale latem nie możemy zatrudnić dodatkowych osób, które pracowałyby tylko trzy miesiące.”

W 2020 roku Exim Toru sprzedał 53 tysiące ofert pakietowych. Zanotował znaczące wzrosty sprzedaży w stosunku do roku 2019. Między innymi lepiej o 12 proc. sprzedawały się oferty do Hurghady, o 72 proc. – do Bułgarii, o 9 proc. – do Albanii. Dużo lepiej sprzedawały się te kierunki, na których panowały stabilne warunki wjazdowe.

Marcin Małysz, członek zarządu Exim Tours podał przykład jednego z weekendów lipcowych. W dwa pracownicy działu produktu wydali 2533 karty pokładowe. Dziesięć osób przepracowało 126 roboczogodzin, by wystawić te karty i wysłać klientów. W jeden tydzień dział produktu otrzymał prawie pięć tysięcy pytań od agentów, odebrał ponad 2300 telefonów. Jak podkreślił: „Nie przytaczam tych liczb, żeby się skarżyć, tylko by pokazać sytuację od naszej strony. Spraw jest tak wiele, że zespół czasami mógł nie wyrabiać się czasowo. Ale ulepszyliśmy procedury, wdrożyliśmy nowy system informatyczny.”

Na lato 2022 Exim Tours przygotował ofertę czarterów, pakietów oraz imprez z dojazdem własnym. Czartery będą latały zsześciu maist w Polsce: Bydgoszczy (Burgas, Antalya), Gdańska (Burgas, Tunezja, Hurghada, Tirana, Antalya), Rzeszowa (Burgas, Tunezja, Hurghada), Wrocławia (Burgas, Tunezja, Hurghada, Tirana, Antalya, Majorka), Poznania (Burgas, Tunezja, Hurghada, Tirana, Antalya, Majorka) i Warszawy (Antalya, Burgas, Hurghada, Sharm El Sheik, Tirana, Tunezja, Majorka). Już w tym roku Exim był jednym z najbardziej chwalonych za frekwencję touroperatorów polskich na Majorce.

W ofercie pakietowej znalazły się loty z lotnisk polskich, ale i z Berlina-Brandenburgii. Touroperator oferuje hotele na wyłączność – jest to sześć obiektów na Malcie.

Małysz skomentował: „Z hotelami na wyłączność zaczynamy na Malcie, ale już wkrótce zaoferujemy obiekty na wyłączność również w innych krajach. Pracujemy nad tym.”

W ofercie z dojazdem własnym Exim Tours proponuje ponad 600 obiektów. Prawie 100 w Polsce, podobnie we Włoszech, 150 – w Chorwacji i po kilkadziesiąt w Grecji, Bułgarii, Czarnogórze, Austrii, Czechach.

Prezes Szulc zapowiedział: „Już niedługo, dzięki współpracy z czeskim touroperatorem Nev-Dama, w ofercie naszej znajdą się również wyjazdy narciarskie.”

Podczas spotkanie nagrodzono również najlepszych agentów Exim Tours. W kategorii Prestiżowy Agent wyróżnione zostały: Wakacje.pl z Gdańska, Bon Voyage z Poznania oraz Fly.pl z Warszawy. W kategorii Partner na Medal nagrodzone zostały: Halo wakacje z Lublina i Happy Travel ze Szczecina. W kategorii Spektakularna Sprzedaż wyróżnienia otrzymały: Dreamtour z Gdańska, Podróży Świat z Środy Wielkopolskiej oraz Lastowicze z Kielc. Za Debiut Roku nagrodę odebrało biuro Travelplanet oddział Gdynia (PH Parkowa).

Kolejni agenci zostaną nagrodzeni podczas spotkania w Katowicach.