Esky.pl: w 2024 będzie osiem długich weekendów do wykorzystania na podróże

W 2024 na pracowników w Polsce potencjalnie czeka osiem długich weekendów. Będą mogli zorganizować 11-dniowy odpoczynek, wykorzystując pięć dni z puli urlopowej. Eksperci platformy podróży eSky.pl podpowiadają, jak najkorzystniej zagospodarować ten czas na dłuższe wakacje lub krótsze city breaki w nadchodzącym roku.

Nowy Rok przypadł w poniedziałek, a następnie 6 stycznia obchodzimy Trzech Króli. Oznacza to, że pracodawcy muszą wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za sobotnie święto i jeśli wybór padnie na piąty lub ósmy dzień miesiąca, to już od początku roku pracownicy będą mogli cieszyć się ośmioma dniami bez pracy przy wykorzystaniu trzech-czterech dni urlopowych.

Kwiecień: wakacje w Emiratach, city break w Hiszpanii i Czarnogórze

Wiosenny sezon podróżniczy możemy rozpocząć w trakcie Świąt Wielkanocnych. Wystarczy wykorzystać cztery dni urlopu – od 2 (wtorek) do 5 kwietnia (piątek) – aby cieszyć się dziewięciodniowym odpoczynkiem od 30 marca do 7 kwietnia. Wówczas możemy zaplanować dłuższą podróż w ciepłe rejony, takie jak Teneryfa w Hiszpanii czy Dubaj bądź Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są dostępne już od 2,5 tys. zł za osobę (oferta wakacje Lot+Hotel w pakiecie) za siedem nocy. Natomiast jeśli chcemy postawić na krótki wyjazd i nie sięgać do puli dni urlopowych, to kwiecień jest idealną porą na wypad do słonecznych Włoch, malowniczej Czarnogóry i Gruzji, a także do już ciepłej Hiszpanii. Taki city break można zorganizować już od 500 zł od osoby za przelot i nocleg w pakiecie.

Maj: do ciepłej Turcji lub na Cypr, a następnie kilka dni w Wiedniu czy Budapeszcie

Dodatkowe trzy dni wolne od pracy – 1, 3 i 30 maja – pozwolą zaplanować dłuższy wypoczynek. Święto Pracy 1 maja (środa) i Święto Konstytucji 3 maja (piątek) można wykorzystać jako okazję, by kosztem jednego dnia urlopowego (2 maja) odpoczywać przez pięć dni. Gdy dodamy do tego 29‑30 kwietnia, to zagwarantujemy sobie dziewięciodniowy urlop. Ten okres idealnie nadaje się na tygodniowe wakacje, które w cenie od 1,3 tys. zł dla osoby za ofertę lot+hotel w pakiecie można zarezerwować w tureckiej Alanyi czy na Cyprze.

Następnie 30 maja (czwartek) obchodzimy Boże Ciało, a więc skorzystanie z urlopu w piątek na przełomie maja i czerwca pozwoli wylecieć na czterodniowy city break. Najkorzystniejsze cenowo oferty w tej chwili można znaleźć do Budapesztu, Kopenhagi i Wiednia – ceny za podróż samolotem w dwie strony oraz zakwaterowanie zaczynają się już od 800 zł od osoby.

Sierpień: organizujemy urlop na południu Europy

Kolejna możliwość do zaplanowania odpoczynku z wykorzystaniem dni ustawowo wolnych od pracy nadarzy się ponad dwa miesiące później, a konkretnie 15 sierpnia z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (czwartek). W zależności od tego, ile urlopu jeszcze będziemy mieli w zanadrzu, można rozważyć zarówno wyjazd wakacyjny, jak i city break.

W tej pierwszej opcji warto zarezerwować dłuższą podróż, zapewniając sobie dodatkową przerwę w dniach 12-14 sierpnia i 16 sierpnia. Dzięki temu już od soboty 10 sierpnia możemy lecieć m.in. na Sardynię i Sycylię lub nad Jezioro Como do Włoch, na Riwierę Ateńską do Grecji lub do regionu Algarve w Portugalii, by cieszyć się ostatnim miesiącem lata od 1,4 tys. zł za lot i pięciodobowy pobyt w hotelu.

Z kolei do kilkudniowego city break w dniach 15-18 sierpnia zachęcają takie miasta jak włoskie Mediolan i Wenecja, hiszpańskie Barcelona i Sewilla, a także chorwacki Split. Krótką podróż do europejskich perełek turystycznych można zarezerwować od 900 zł za osobę, w tym już wliczony koszt przelotu w obie strony i zapewniony nocleg.

Listopad: Stany Zjednoczone, Singapur i Tajlandia wkraczają do gry

Zaplanowanie odpoczynku w listopadzie i poświęcenie tego czasu na podróże będzie udanym pomysłem, biorąc pod uwagę Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada (piątek) i Święto Niepodległości 11 listopada (poniedziałek). Bliskość obu dat otwiera dla polskich podróżników zarówno możliwości połączenia ich w dłuższą przerwę, jak i zarezerwowania kilku odrębnych wyjazdów. Co istotne, te drugie mogą się okazać dużo korzystniejsze pod kątem finansowym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone (Floryda, Nowy Jork), Singapur i Tajlandia (Bangkok) – bilety lotnicze i nocleg w tych krajach będzie kosztował nas już od 4,3 tys. zł za osobę w przypadku ośmiodobowego pobytu. Natomiast city break w greckich Atenach czy na Lazurowym Wybrzeżu we Francji (Nicea, Cannes i Saint-Tropez) jest w naszym zasięgu, jeśli na wakacje czy city break lot+hotel w pakiecie będziemy gotowi przeznaczyć przynajmniej 1 tys. zł za osobę.

Grudzień: bajeczna atmosfera w zasięgu ręki

Mimo że Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie kojarzą się z rodzinnym czasem, to w ostatnich latach coraz więcej osób – szczególnie tych z pokolenia Z i Millenialsów – decyduje się na spędzenie Gwiazdki za granicą. W 2024 roku pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia obchodzimy w środę (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). Wystarczy więc, że zaplanujemy swój urlop 23-24 grudnia oraz 27 grudnia, aby na dziewięć dni w okresie 21-29 grudnia zapomnieć o obowiązkach zawodowych. A gdyby z rocznej puli urlopów przysługiwało nam jeszcze kilka dni wolnego, to warto wydłużyć okres odpoczynku do końca roku, by z nową energią wejść w 2024 rok.

„Jeśli w tym czasie zaplanujemy wakacje, to w zależności od preferowanych warunków klimatycznych możemy zdecydować się na egzotyczną ciepłą podróż w kierunku Azji czy Afryki albo wybrać się w góry do Francji, Włoch, Austrii czy Szwajcarii. Popularnością w okresie okołoświątecznym cieszą się również city breaki, gdyż przyozdobione sklepowe witryny, bożonarodzeniowe lokalne przysmaki i grzańce serwowane na głównych rynkach europejskich miast sprawiają, że zimowe spacery zamieniają się w przygodę po krainie świateł i smaków” – dodaje Deniz Rymkiewicz z eSky.pl.