Emirates zamówiły 50 Airbusów A350-900 XWB

archiwum Emirates

Podczas wystawy Dubai Airshow 2019 linie Emirates – największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie – dokonały wiążącego zamówienia na 50 samolotów A350-900 XWB o łącznej wartości 16 mld dolarów (58,7 mld AED) według cen katalogowych. Dostawy napędzanych silnikami Rolls-Royce Trent XWB samolotów A350 XWB mają rozpocząć się w maju 2023 i potrwać do 2028 roku.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, podpisał umowę z Guillaume’em Faurym, prezesem firmy Airbus. Umowa zakupu zastępuje podpisany w lutym list intencyjny, w którym linie Emirates deklarowały zakup 30 samolotów A350 i 40 A330Neo.

Szejk Al Maktoum powiedział: „Dzisiaj z radością składamy wiążące zamówienie na 50 samolotów A350 XWB wyposażonych w silniki Rolls-Royce Trent XWB. Naszą decyzję poprzedziła gruntowna analiza różnych dostępnych modeli samolotów i naszych własnych planów dotyczących floty. Inwestycje w nowoczesne i wydajne samoloty stanowią część wieloletniej strategii Emirates. Jesteśmy przekonani, że A350 XWB sprawdzi się doskonale.

Uzupełniając nasze Airbusy A380 i Boeingi 777, A350 zwiększą naszą elastyczność operacyjną pod względem oferowania, zasięgu i rozmieszczenia samolotów. W rezultacie wzmacniamy nasz model biznesowy, zapewniając sprawne i wygodne loty do Dubaju lub przez Dubaj, gdzie znajduje się nasz port macierzysty.

Warta 16 mld dolarów umowa jest wyrazem naszej wiary w przyszłość sektora lotniczego Zjednoczonych Emiratów Arabskich i silnego wsparcia strategii Dubaju jako globalnego ogniwa łączącego miasta, społeczności i gospodarki za pośrednictwem nowoczesnego sektora lotniczego na najwyższym poziomie.”

Guillaume Faury, prezes firmy Airbus, dodał: „Jesteśmy zaszczyceni ogromnym zaufaniem, jakim linie Emirates obdarzyły nasz najnowszy samolot szerokokadłubowy, zacieśniając naszą współpracę. A350 przyniesie flocie przewoźnika bezkonkurencyjne oszczędności i korzyści ekologiczne. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy A350 w barwach Emirates.”

A350 umożliwi liniom Emirates obsługę kilku nowych rynków, nie tylko w regionie, ale także na długich trasach o czasie przelotu do 15 godzin z Dubaju. Przewoźnik zamierza wyposażyć swoje A350 w najnowsze produkty i oferować różne konfiguracje kabin, w tym klasę Premium Economy.
Obecnie flota Emirates składa się wyłącznie z wydajnych i nowoczesnych samolotów szerokokadłubowych, w tym słynnych Airbusów A380 i popularnych Boeingów 777. Przewoźnik wykonuje loty z Dubaju do przeszło 150 miast na sześciu kontynentach, oferując wielokrotnie nagradzane usługi pokładowe i naziemne.