Emirat Ras Al Khaimah został opiekunem oryksów

Oryks
Oryks / fot. Ras Al Khaimah

Antylopy oryks, zamieszkujące warszawskie ZOO zyskały nowego opiekuna. Emirat Ras Al Khaimah podjął się opieki nad stadem oryksów i postawił na rozwój eko-turystyki. 

Zwierzęta te żyją na terenach pustynnych emiratu i są wizytówką regionu. W warszawskim ZOO obecnie zamieszkuje  7 osobników tego gatunku, najmłodsze przyszły na świat w zeszłym roku.

„Oryksy uznane są za gatunek wymierający w naturze, dlatego bardzo ważna jest ich ochrona w ogrodach zoologicznych. Tym bardziej cieszą nas maluchy oryksów szablorogich, które przyszły na świat w naszym ZOO. Ich plan na przyszłość, to zdrowo się rozwijać i wyruszyć do innych europejskich ogrodów, by stworzyć udane związki i działać na rzecz przetrwania gatunku, a kolejne osobniki mogły zasilić populację i powrócić do naturalnego środowiska. Dziękujemy Biuru Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah za wsparcie w tym trudnym procesie” – powiedziała Bożenna Krzemińska z Fundacji PANDA w warszawskim ZOO.

”Poprzez adopcję oryksów chcemy podkreślić, że emirat Ras Al Khaimah to miejsce unikalne przyrodniczo, bardzo mocno nastawione na promocję walorów naturalnych tego regionu. Wsparcie ochrony tych zwierząt jest częścią strategii emiratu, która oparta jest nie tylko na promocji natury, walorów przyrodniczych ale także ochronie przyrody poprzez przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju”. powiedział Raki Phillips CEO Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah.

Ras Al  Khaimah określa konkretne działania mające na celu zapewnienie długoterminowego zrównoważonego rozwoju, które bezpośrednio przyczynią się do krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska. Strategia dotycząca eko-turystyki jest następstwem wcześniejszego ogłoszenia przez władze ponad 20 nowych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju atrakcji turystycznych w całym emiracie. Projekty te wpisują się w nową strategię rozwoju emiratu Ras Al Khaimah, który swoją atrakcyjność opiera na przyrodzie, przygodzie i autentyczności. Wszystkie inwestycje w Ras Al Khaimah są tworzone zgodnie ze standardami i procesami zrównoważonego rozwoju w oparciu o współpracę z EarthCheck, globalnymi ekspertami ds. środowiska, aby współtworzyć i wdrażać praktyki, które są odpowiedzią na palące problemy branży związane ze zmianami klimatycznymi. Biuro współpracuje także z American University of Ras Al Khaimah, w celu zmiany programu nauczania związanego z turystyką oraz uruchomiło akcję „Green Hotels Rating” 2021, której celem jest osiągnięcie 100 proc. zintegrowanego zrównoważonego rozwoju we wszystkich hotelach Ras Al Khaimah.