Egipt wraca do gry

AG

W ubiegłym roku Egipt odwiedziło prawie 10 mon turystów, to o 4,4 proc. więcej niż w roku 2013. To oznacza, że Kraj Faraonów ma szansę do końca roku 2015 wrócić na listę najchętniej odwiedzanych krajów na świecie.

Przewodniczący Egipskiego Urzędu ds. Turystyki, Samy Mahmoud, powiedział na konferencji prasowej: „Kontynuujemy naszą drogę do powrotu do normalności. Egipt jest bezpiecznym krajem. Turyści mogą tutaj spokojnie odpoczywać i bawić się, nie myśląc o niczym innym. Każdy turysta w naszym kraju znajduje się pod nasza opieką. W związku z niespokojną sytuacją nie tylko w regionie, ale i na świecie, zwiększyliśmy środki bezpieczeństwa i liczbę kamer oraz policjantów strzegących najpopularniejszych miejsc w kraju. Zwiększyliśmy również środki bezpieczeństwa na lotnisku w Kairze.”

Turystyka daje Egiptowi 11,3 proc. do PKB i wszyscy oczekują, że ten sektor gospodarki szybko wróci do sytuacji sprzed rewolucji w 2011 roku.

Mahmoud dodał: „Sytuacja w turystyce wciąż się poprawia. Hotele nadmorskie notują 80 proc. obłożenie. W tym roku liczymy na poważne zwiększenie się liczby turystów z Chin, codziennie będzie kursować stamtąd pięć bezpośrednich samolotów. Bezpośrednie loty do Asuanu, zostaną również wznowione 21 marca z Madrytu.”