„Dzień pszczół” w wiedeńskim Ratuszu

1 Votava / PID

Wiedeń już od kilku lat zabiega o ochronę pszczół w metropolii. 13 maja od godz. 09.00 do 19.00 odbędzie się tu święto pszczół czyli pierwszy wiedeński „Dzień Pszczół”.

Szacuje się, że latem w austriackiej stolicy żyje około 200 milionów pszczół. W Wiedniu jest łącznie 5.267 uli, o które czynnie dba 600 pszczelarzy. Niektóre z uli są naprawdę w dziwnych miejscach jak Cmentarz Centralny, oczyszczalnia ścieków, nowo budowana dzielnica Aspern czy wiedeński Szpital Ogólny.

W trakcie „Dnia pszczół” pszczelarze służyć będą informacją i radą. Dla chętnych możliwość skosztowania i zakupu różnych rodzajów miodów. Wśród licznych atrakcji przygotowano np. pokazowy ul, oglądanie owadów pod mikroskopem, a dla zainteresowanych będzie możliwość własnoręcznego wirowania miodu czy też tworzenia świec z wosku pszczelego. Wszystko po to aby lepiej poznać pszczoły, ich zwyczaje i trudności na które natykają się w miastach.
Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców, że każdy może przyczynić się do ochrony pszczół i zapewnienia im wystarczającej ilości pokarmu np. poprzez ekologiczną hodowlę kwiatów i roślin.