Dubaj – ponad 8 mln turystów w I półroczu

AG

Według danych opublikowanych przez dubajski Departament Turystyki, Marketingu i Handlu (Dubai Tourism) w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Dubaj odwiedziło 8,10 mln osób (40 tys. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku).

Wraz ze wzrostem liczby przyjezdnych odnotowuje się również wzrost wartości branży turystycznej, która na koniec 2017 roku osiągnęła poziom 109 miliarda dirham (AED).

Helal Saeed Almarri, dyrektor generalny Dubai Tourism, powiedział: “Pierwsze sześć miesięcy 2018 roku zarówno generowało, jak i utrzymywało stałą wydajność, wspierając silny wzrost na naszych globalnych rynkach dostaw. Przyciągnięcie 8,10 miliona gości w pierwszej połowie 2018 roku jest dla nas dobre, ponieważ przyspiesza rozpęd w kierunku naszego wizjonerskiego dążenia do stania się najczęściej odwiedzanym miastem na świecie”.

Warto przypomnieć, że w maju 2013 zatwierdzono wizję turystyki Dubaju zawierającą plan zwiększenia liczby odwiedzających miasto do poziomu 20 milionów rocznie.

Wśród rynków pochodzenia turystów przyjeżdżających do Dubaju prym wiodą Indie. Oszacowano, że w pierwszym półroczu 2018 r. miasto odwiedziło ponad milion osób z Półwyspu Indyjskiego (3 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku). Jest to w dużej mierze zasługa współpracy Dubai Tourism z gwiazdą Bollywood, Shah Rukh Khanem, który został zaangażowany w kampanię #BeMyGuest.

Arabia Saudyjska i Wielka Brytania utrzymały swoje pozycje drugiego i trzeciego miejsca co do wielkości rynku pochodzenia turystów. Dodatkowo Królestwo Arabii Saudyjskiej (KSA) niezmiennie znajduje się w czołówce ruchu turystycznego z regionu Zatoki Perskiej. Od kilku lat obserwuje się niemałe zainteresowanie mieszkańców Arabii Saudyjska atrakcjami Dubaju.

Chiny zajęły czwarte miejsce, odnotowując w omawianym okresie 9-procentowy wzrost pod względem osób odwiedzających największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od początku roku do końca czerwca przybyło stamtąd 453 000 osób.

Pierwsze półrocze br. to również wzrost liczby rosyjskich turystów. Jak wynika z obliczeń Departamentu Turystyki, Marketingu i Handlu od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku Dubaj odwiedziło aż 405 000 Rosjan (74 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku) windując swój kraj na piąte miejsce w rankingu pochodzenia turystów. Warto podkreślić, że rosnąca popularność Dubaju wśród przyjezdnych z Chin i Rosji to wynik zmian regulacyjnych, wprowadzonych odpowiednio pod koniec 2016 roku i na początku 2017 roku, umożliwiających bezwizowy ruch turystyczny dla obywateli obu państw przybywających do ZEA.

W Dubaju zaobserwowano także wzrost liczby turystów z takich krajów jak USA (327 tys. turystów) i Niemcy (302 tys. przyjezdnych), które zajęły odpowiednio 7. i 8. pozycje w ww. rankingu. Dodatkowo Niemcy, podobnie jak Francja i Włochy, zasługują na szczególną uwagę ze względu na szybki wzrost liczby turystów. Wymienione kraje odnotowały dwucyfrowy wzrost, kolejno o 12, 18 i 11 procent. Uzyskane wyniki stanowią kluczowy wskaźnik sukcesu prowadzonych działań marketingowych, których celem jest zwrócenie uwagi na wysoce ukierunkowane spektrum europejskich segmentów podróżnych.

Tymczasem, dzieląc turystów przybywających do Dubaju według regionów, to pierwsze miejsce (z 21-procentowym udziałem), tak samo jak w ubiegłym roku, należy do Europy Zachodniej.

Liczba miejsc i pokoi hotelowych pod koniec pierwszego półrocza 2018 roku wynosiła 111 317 w 700 obiektach noclegowych. Oznacza to w sumie 7-procentowy wzrost bazy w porównaniu z sytuacją pod koniec czerwca ubiegłego roku. Efektem zwiększonego zapotrzebowania na hotele średniej wielkości jest wzrost liczby czterogwiazdkowych nieruchomości z 114 do 138 (stanowi to 25 procent dostępnych pokoi hotelowych). Zebrane dane potwierdzają również, że między styczniem a czerwcem br. wzrastała liczba noclegów, która ostatecznie wyniosła 14,97 mln (+0,44 mln w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku).