Dubaj – otwarto najdłuższą na świecie tyrolkę

archiwum DCTM

Nowa kolejka XLine to aż dwie tyrolki zapewniające podwójną porcję wrażeń w dubajskiej marinie. Łączna długość – 1 kilometr, prędkość – 80 km/godz., wysokość – 170 m.

XDubai nadaje nowy ekstremalny wymiar kolejkom tyrolskim i otwiera nową tyrolkę XLine. Znajduje się w kompleksie Dubai Marina i jest nie tylko najdłuższą na świecie miejską tyrolką, ale również jedną z najbardziej stromych i najszybszych tego typu atrakcji. Co więcej, ma aż 1 kilometr długości i przeszywające dreszczem nachylenie 16, przez co pozwala na przejazdy ze średnią prędkością 80 kilometrów na godzinę.

XLine idzie w ślady niezwykle popularnego oryginału, który otwarto w 2015 roku w centrum handlowym Dubai Mall nad słynnymi dubajskimi fontannami (Dubai Fountain). Oparta na wcześniejszym modelu nowa kolejka XLine to dosłownie krok naprzód: jest dwa razy dłuższa, a co więcej, pary śmiałków mogą przeżyć ekstremalny, gładki i bezpieczny przejazd wspólnie, korzystając z dwóch równolegle poprowadzonych tyrolek. Nowością jest również uprząż w stylu supermana, dzięki której, podczas zjazdu przypominającego elektryzujący lot, każdy może odkryć w sobie superbohatera, frunąc z jednej z wież Amwaj w JBR na wysokości 170 metrów między drapaczami chmur i nad wodą w dół na taras kompleksu Dubai Marina Mall aż do lądowania w pobliżu oniemiałych przechodniów.

W odpowiedzi na sukces pierwszej tyrolki XLine, nowa wersja będzie również dostępna przez ograniczony czas dla gości i mieszkańców* Dubaju. Już teraz można zarezerwować sobie przejazd. Każdy, kto skorzysta z XLine, może podzielić się z całym światem swoimi wrażeniami dzięki zamontowanej na kasku kamerze Go-Pro, z której zdjęcia i video można otrzymać po przejeździe e-mailem.

Mohammed Javad, dyrektor generalny XDubai, powiedział: „Nie bylibyśmy XDubai, gdybyśmy nie starali się wykraczać poza granice tego, co możliwe. Po wielkim sukcesie pierwszej tyrolki XLine, zapragnęliśmy podnieść poprzeczkę i zaproponować zarówno mieszkańcom, jak i gościom Dubaju prawdziwe przeżycie w stylu XDubai. Wynik zapiera dech w piersi: dwie, najdłuższe, jeżeli chodzi o miasta, tyrolki na świecie w jednym z najbardziej dynamicznych miejsc naszego globu.”

Dwie tyrolki poprowadzono równolegle. Z XLine może skorzystać 16 osób na godzinę, a każdy może zjechać, czy sfrunąć z kimś z rodziny, przyjaciół czy z pracy. Rodzina i znajomi osób zjeżdżających mogą przyglądać się temu wyczynowi z promenady na marinie (Marina Promenade) obok centrum Dubai Marina Mall.

Przedsięwzięcie wymagało szczegółowych planów i przygotowań, w tym podjęcia znacznych środków bezpieczeństwa, testów, dostosowania się do najsurowszych standardów w branży. Udało się je zrealizować dzięki ścisłej współpracy między poszczególnymi zainteresowanymi stronami, a przede wszystkim dzięki partnerom, do których należy punkt startu i lądowania, Dubai Properties i Emaar.

Dubai Properties od samego początku należy do liderów realizujących gigantyczne inwestycje budowlane w Dubaju. Celem spółki jest tworzenie miejsc oferujących wyjątkowe możliwości rekreacyjne mieszkańcom i gościom. Jako partner XDubai w ramach projektu XLine firma udostępniła jeden z obiektów JBR, Amwaj, będący nie tylko dynamicznym kompleksem mieszkalnym, ale od teraz również gospodarzem niewiarygodnej platformy startowej XLine, bez której kolejka nie mogłaby zaistnieć.

Drugi partner XDubai w przedsięwzięciu XLine to Emaar, deweloper stojący za centrum Dubai Marina Mall, gdzie będą zaczynać się i kończyć przejazdy na tyrolce. W centrum handlowym znajduje się również nowy sklep XDubai, XShop, gdzie mogą zgłaszać się chętni na przejazd tyrolką, i gdzie można zakupić produkty firmy XDubai.

Przejazd XLine będzie kosztować 650 AED za osobę lub 1200 AED za dwie osoby, specjalne, zredagowane wideo i zdjęcia w cenie. Atrakcja będzie czynna od niedzieli do czwartku w godz. od 10:00 do 18:00 i od piątku do soboty w godz. od 10:00 do 19:00.