Drugi kwartał gorszy dla Lufthansy

archiwum Lufthansy

Zarząd Lufthansy poinformował, że zyski ze sprzedaży biletów w drugim kwartale tego roku spadły w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku z 421 mln euro do 359 mln euro.

Było to spowodowane m.in. strajkiem pilotów a także zmniejszeniem cen biletów na trasach do Ameryki Północnej, Azji i na niektórych europejskich.

Wiceprezes ds finansowych Lufthansy, Simone Menne powiedziała: “Nie jesteśmy zadowoleni z drugiego kwartału. Musimy te straty nadgonić latem. Prowadzimy rozmowy na temat tanich połączeń, nie wiemy czy zrobimy to sami czy na bazie SunExpress, spółki join venture z Turkish Airline.”

Zarówno Luthansa, jak i jej rywal Air France-KLM muszą mocno w tym roku walczyć z konkurencją na trasach w Europie (z tanimi przewoźnikami), jak i na trasach w rejon Zatoki Perskiej (lokalni przewoźnicy). Nic więc dziwnego, że obie linie planują naśladować niskokosztowych przewoźników, którzy odnieśli sukces (Ryanair, easyJet, Vueling).
Strajki pilotów w pierwszej połowie tego roku zmniejszyły zyski Lufthansy o 60 mln euro. Kolejne 61 mln jest zamrożone przez rząd Wenezueli, który nie płaci liniom lotniczym. Mimo to Lufthansa planuje tegoroczny zysk na ok 1 mld euro a zysk w roku 2015 na ok 2 mld euro.

Pomimo tego, Lufthansa utrzymała prognozę przez pełny-rok zysk operacyjny z około EUR € 1 miliard i 2015 zysk EUR € 2 miliard.