Domki letniskowe na Mazury – na co zwrócić uwagę wybierając projekt?

Wypoczynek na Mazurach we własnym domku letniskowym to spełnienie marzeń wielu Inwestorów. Możliwość wyjazdu w dowolnym momencie, bez potrzeby dostosowywania terminów, szukania noclegów oraz płatnych rezerwacji to duży komfort. Na co zwrócić uwagę decydując się na budowę domku letniskowego, na jakiej działce można go postawić i jaki wybrać projekt? Sprawdźmy.

Domki letniskowe – definicja i przepisy dotyczące budowy

Domek letniskowy to inwestycja o specjalnym przeznaczeniu – do użytkowania sezonowego, w celach rekreacyjnych. W obecnych przepisach budowlanych, w tym w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek letniskowy został zdefiniowany, jako budynek rekreacji indywidualnej – przeznaczony do okresowego wypoczynku.

Aby właściwie przygotować się do realizacji takiego budynku, należy dokładnie zapoznać się z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, przepisami ustawy Prawo budowlane i jego rozporządzeniami wykonawczymi. W szczególności sprawdzić należy  przeznaczenie działki w MPZP oraz poznać tryb uzyskania prawa do rozpoczęcia budowy: zgłoszenie zamiaru budowy czy pozwolenie na budowę.

Na podstawie zgłoszenia można wznosić budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2, jako budynki parterowe, wolno stojące, przy czym liczba tych budynków na danej działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki. 

Nowelizacja Prawa budowlanego, obowiązująca od stycznia 2022 r., rozszerzyła katalog obiektów, które można realizować na zgłoszenie i znalazły się w nim także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2, ale nieprzekraczającej 70 m2, z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgiem wsporników do 2 metrów. Obowiązującym w tym przypadku jest także wymóg, że na każde 500 m2 powierzchni działki przypada nie więcej niż jeden tego typu obiekt.

Jeżeli wybrane przez Inwestora projekty domów letniskowych nie spełniają powyższych warunków, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto także podkreślić, że ani definicja, ani inne przepisy budowlane, nie ograniczają powierzchni zabudowy domku letniskowego, ani nie wskazują innych charakterystyk powierzchniowych, które ograniczałyby wielkość budynków rekreacji indywidualnej. W przypadku chęci wybudowania większego budynku Inwestor zobowiązany jednak jest do wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Na jakiej działce możliwa jest budowa domku letniskowego?

Możliwości zabudowy działki i określenie rodzaju zabudowy, ustalają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku, gdy działka nie jest objęta miejscowym planem, ustalenia decyzji o Warunkach Zabudowy. O ile ustalenia MPZP są dostępne na otwartych portalach internetowych lub bezpośrednio w urzędzie właściwej gminy, to w przypadku jego braku uzyskanie warunków zabudowy wymaga złożenia właściwego wniosku przez Inwestora również w urzędzie gminy. Dopiero poznanie przeznaczenia działki w MPZP, dopuszczającego lub ustalającego przeznaczenie dla zabudowy letniskowej, obecnie rekreacji indywidualnej, pozwala przystąpić do dalszych kroków związanych z projektowaniem, a następnie z pozyskaniem prawa budowy budynku na podstawie zgłoszenia, czy pozwolenia na budowę. Kształt działki, jej konfiguracja oraz niezbędne uzbrojenie to ważne aspekty związane z budową. Niemniej nie należy zapomnieć o jednym z kluczowych warunków budowy budynku – dostępu działki do drogi publicznej, czyli skomunikowania jej z układem dróg ogólnie dostępnych.

Projekt domku letniskowego i jego usytuowanie na działce

Wybierając projekt domku letniskowego dobrze znać uwarunkowania działki, jej konfigurację i orientację w stosunku do stron świata oraz zastanowić się nad ułożeniem budynku ze względu na nasłonecznienie, a może otwarcie na widok rozciągający się ze strefy dziennej budynku.

Nie należy zapominać o prawidłowych odległościach od granic działki. Ma to ogromne znaczenie w przypadku działki o małej powierzchni lub działki wąskiej. Domek letniskowy musi być zlokalizowany tak, aby zachować minimalne odległości, określone w cytowanym powyżej rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a które wynoszą:

– 4 metry między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe,

– 3 metry między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie nie ma otworów okiennych i drzwiowych.

Budowa domku letniskowego w mniejszej niż powyższe odległości to jest: 1,5 metra od granicy działki budowlanej lub w granicy jest możliwa, o ile pozwalają na to zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni lub decyzji o Warunkach Zabudowy.

Wybuduj na Mazurach domek letniskowy ARCHON+

Domki letniskowe wyróżnia ich rekreacyjny charakter, są idealną opcją na rodzinny urlop z dala od zgiełku miasta. Zapraszamy do zapoznania się z projektami domków letniskowych ARCHON+, które z powodzeniem można zrealizować na niewielkich działkach zarówno w górach, nad morzem, jak i na Mazurach.

Projekt „Domek letniskowy w cienistkach 3”

Ten wyjątkowy domek letniskowy przyciąga uwagę nowoczesnym i efektownym projektem elewacji, podkreślonym jasną kolorystyką w połączeniu z drewnianą okładziną i dużymi przeszkleniami, które nie tylko pozwolą na idealne doświetlenie wnętrza, ale także na harmonijne połączenie domu z naturą. Parter domu to wspólna strefa dzienna, w skład której wchodzi salon z wyjściem na taras, aneks kuchenny i jadalnia, a także łazienka z prysznicem. Na poddaszu znajdują się dwa ustawne pokoje z dużymi oknami. Wejście do domku posiada praktyczne zadaszenie.

Projekt „Domek letniskowy w krokusach 5”

Ten projekt domku letniskowego to interesująca propozycja budynku parterowego o powierzchni zabudowy do 35 m2. Jego prosta bryła sprzyja ekonomicznej budowie. Drewniana okładzina w połączeniu z jasnym tynkiem i antracytowym dachem wprowadza nowoczesny charakter. Parter domu to otwarta strefa dzienna z salonem i kuchnią. Program tej części domu uzupełnia sypialnia oraz naturalnie doświetlona łazienka. „Domek w krokusach 5” posiada antresolę, na której z powodzeniem można urządzić przytulne miejsce do spania. Duże, przesuwne okna w projekcie płynnie łączą wnętrze z tarasem, który uzupełnia przestrzeń do relaksu.

Projekt „Domek letniskowy w krokusach 3”

Niewielki, ale bardzo funkcjonalny projekt parterowego domku letniskowego do 35 m2 zabudowy. Uwagę w projekcie przyciąga drewniana pergola, która osłania taras, ale może także być doskonałą podporą dla roślin pnących i elementem dekoracyjnym. Program funkcjonalny domku obejmuje salon z centralnie zlokalizowanym kominkiem, kuchnię i aneks jadalniany, sypialnię z miejscem do przechowywania, a także łazienkę z prysznicem.

Zapraszamy na www.archon.pl