Dolny Śląsk w rytmie slow

fot. archiwum UMWD

Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu we własnym, raczej niespiesznym tempie. Do takiego poznawania regionu zachęca nowa kampania „Slow Travel Dolny Śląsk” inicjowana przez samorząd województwa.

– W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera dolnośląskich przedsiębiorców i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Jest to też większa dbałość o środowisko przyrodnicze niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. To ostatnie jest szczególnie istotne w stale aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Promocja Slow Travel Dolny Śląsk

– Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pospiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą  na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców wzmacniamy naszą regionalną gospodarkę – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wychodząc naprzeciw zarówno trendom, ale także oczekiwaniom turystów samorząd Dolnego Śląska, w porozumieniu z Dolnośląską Organizacją Turystyczną oraz portalem Slowhop.com, zaprezentował mapę „Slow Travel Dolny Śląsk”. Prezentuje ona wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji. Zestawienie pozwoli odnaleźć mniej znane atrakcje, atrakcyjne zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z wymienionych miejsc nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Wpływa to na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.

Możliwości podróżowania bez pośpiechu

Prezentowana mapa nie stanowi bazy zamkniętej. Intencją twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane atrakcje to zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest Slowhop Sp. z o. o..

Elementami projektu jest zestawienie najbardziej klimatycznych noclegów na Dolnym Śląsku w języku polskim, angielskim, czeskim i niemieckim. Mapa drukowana „Slow Travel Dolny Śląsk” oraz jej wersja elektroniczna (.pdf; QR kod). Mapa prezentuje: 113 obiektów noclegowych, 41 kluczowych atrakcji kulturowych, 34 kluczowe atrakcje przyrodnicze. Mapa drukowana będzie dostępna w punktach Informacji Turystycznej DOT. Mapa online (poszerzona wersja) na Geoportalu (autor: Slowhop Sp. z o.o.). Mapa prezentuje: 124 obiekty noclegowe, 81 atrakcji kulturowych i 79 atrakcji przyrodniczych. Poszerzona wersja mapy będzie na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe atrakcje.