Dolina Stubai – widowisko „GAIA – Stubai Mother Earth”

archiwum TirolWerbung

Neustift w Dolinie Stubai stało się miejscem premiery multimedialnego przedstawienia taneczno-narciarskiego „GAIA – Stubai Mother Earth”, w reżyserii Enrique Gasa Valga, cenionego dyrektora baletu w Tiroler Landestheater.

Po raz pierwszy cała dolina posłużyła jako inspiracja oraz naturalna scena dla widowiska, które zazwyczaj można oglądać na scenach słynnych teatrów. Pomysł, by uczynić z Doliny Stubai tło dla przedstawienia teatralnego, został zrealizowany. W Neustift umieszczono akcję widowiska „GAIA – Stubai Mother Earth”, będącego unikatowym połączeniem jazdy na nartach, tańca, muzyki i mappingu 3D. Przedstawienie nawiązuje zarówno do najważniejszych, globalnych kwestii, jak i regionalnych aspektów. Jest wezwaniem do obrony oraz ochrony piękna i różnorodności przyrody, jak również wolności każdego człowieka.

Enrique Gasa Valga, powiedział: “Chociaż Tyrol ma niesamowitą liczbę wysokiej klasy przedstawień tanecznych i pokazów narciarskich, uważam, że Dolina Stubai zasługuje na coś wyjątkowego. Piękno naturalnej scenerii tego miejsca zachwyciło mnie od razu. Po prostu musiałem na tej wyjątkowej scenie, w tej bezgranicznej przestrzeni wystawić przedstawienie. To jest szansa, która zdarza się jedynie raz w życiu.”

Bliska współpraca z Tourismusverband Stubai Tirol
Pasjonująca historia GAI, Matki Ziemi, i jej walki przeciwko nienawiści oraz zniszczeniu została ukazana na tle trzyczęściowej scenografii. Na spójny, szeroki plan składał się rozległy, ośnieżony teren tuż przed widownią, dwupoziomowa scena dla tancerzy oraz białe stoki przeznaczone dla występów narciarzy oraz do wyświetlania mappingu. Projekcje 3D, animacje świetlne i przejmująca muzyka stworzyły atmosferę trzymającą urzeczonych widzów w napięciu.

Roland Volderauer, dyrektor zarządzający w Tourismusverband Stubai Tirol, dodał: “Przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” podejmuje aspekty z naszej strategii „Stubai 2021” i jest odgrywane przez bardzo profesjonalny zespół. Połączenie tańca, sportów zimowych i muzyki z naturalnym plenerem Stubai jako sceną oraz nowoczesną projekcją mappingu 3D jest z pewnością wyjątkowe i dotąd niespotykane w Tyrolu. Wydarzenie tej skali wymaga również odpowiedniej scenerii, którą znaleźliśmy w tym miejscu.”

Enrique Gasa Valga powiedział: “Chciałbym, aby przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” uczyniło ten wieczór niezapomnianym dla widzów. Publiczność powinna wrócić do domu szczęśliwa i oczarowana, zachowując to doświadczenie w swoim sercu.”

Patrząc na niewiarygodną pasję i entuzjazm wszystkich wykonawców widowiska, można pokusić się o stwierdzenie, że życzenie to zostało spełnione.
Valga miał do wykonania niezwykle trudne zadanie skoordynowania wszystkich elementów widowiska: od tancerzy i narciarzy, przez jeźdźców na koniach, po statystów i technologię. Mógł jednak liczyć na wsparcie świetnie przygotowanego zespołu wieloletnich współpracowników i kolegów. W kreatywnym zespole czuwającym nad przedstawieniem, obok dyrektora baletu Tiroler Landestheater, znalazł się Albert Serradó Escriu – nagrodzony dokumentalista, fotograf i operator filmowy, Andrea Kuprian – kostiumolog z Innsbrucka oraz wirtuozi projektów wizualnych z Atzgerei Productions. Libretto powstało we współpracy z doświadczonym menedżerem imprez Jürgenem Langer, a za muzykę, ustawienie oświetlenia oraz projekt dekoracji scenicznej, które stworzyły wyjątkową atmosferę, odpowiadali odpowiednio Peter Kollreider, Jan Bohl oraz Helfried Lauckner.
Ważny wkład w sukces tego super widowiska mieli również tancerze, technicy, narciarze, aktorzy amatorzy, kierowcy skuterów śnieżnych i motocykli motocrossowych, skoczkowie bagjumpingowi, łucznicy, jeźdźcy na koniach, wolontariusze oraz osoby wspierające to wydarzenie.
Przedstawienie „GAIA – Stubai Mother Earth” zostało wystawione dwukrotnie: 17 i 24 lutego w Neustift. Kolejne pokazy zaplanowano na 2018 rok.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.
Od połowy października działa nowoczesna kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn, z nową stacją dolną oraz przebudowaną stacją pośrednią i górną, która może szybko i komfortowo przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.