Do Vorarlbergu na rowery

archiwum austria.info

Trasa rowerowa wokół Jeziora Bodeńskiego jest jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Europie, obfitującym w liczne atrakcje turystyczne. Prowadzi ona bowiem wzdłuż jego austriackiego, niemieckiego oraz szwajcarskiego brzegu i można nią jeździć w obu kierunkach.

Biura organizujące wyprawy i obozy rowerowe coraz częściej korzystają z oferty austriackiej. A wśród landów austriackich warto zajrzeć do Vorarlbergu.
Jezioro Bodeńskie objeżdża się najczęściej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdyż wtedy jedzie się drogą po stronie jeziora. Szlak przez Konstancję – Meersburg ma ok. 126 km, duża trasa obejmująca brzegi Untersee i Überlingersee (odnogi Jeziora Bodeńskiego) mierzy 270 km. Możliwe są także krótsze warianty tych tras – niektóre ich fragmenty można wygodnie pokonać statkami floty Jeziora Bodeńskiego lub skrócić sobie drogę promami z Konstancji do Meersburga
i z Friedrichshafen do Romanshorn. Na prawie całej długości brzegu Jeziora Bodeńskiego kursują regularnie pociągi (ale nie jest to jedna linia), którymi można przewozić rowery.

Trasa rowerowa wokół jeziora Bodeńskiego jest co prawda bardzo dobrze oznakowana we wszystkich trzech państwach, przez które przebiega, oznakowanie nie jest jednak (jeszcze) ujednolicone. Uwaga: trzeba zabrać ze sobą paszport albo dowód osobisty!
Wokół całego Jeziora Bodeńskiego jest ogromny wybór najróżniejszych obiektów noclegowych (hotele, zajazdy, pensjonaty, schroniska młodzieżowe, pola kempingowe, kwatery prywatne). Mimo to warto zarezerwować noclegi odpowiednio wcześniej, szczególnie w okresie świątecznym i podczas wakacji oraz w czasie dużych imprez. Zakwaterowanie w Vorarlbergu i w okolicach jeziora można znaleźć na stronach:
• Internationale Bodensee Tourismus GmbH, www.bodensee.eu
• Bodensee-Radweg Service GmbH, www.bodensee-radweg.com
Zorganizowane rajdy rowerowe/ Podróż bez bagażu
Zorganizowane rajdy rowerowe wokół Jeziora Bodeńskiego i przez Vorarlberg z zakwaterowaniem w wybranych hotelach, możliwością wypożyczenia i naprawy rowerów, przewozem bagażu, niektóre także z przewodnikiem, oferują touroperatorzy specjalizujący się w turystyce rowerowej, np.:
• Donau-Touristik GmbH, T+43(0)732/2080-0, www.donaureisen.at
• velotours Touristik GmbH, T+49(0)7531/9828-0, www.velotours.de
• Bodensee-Radweg Service GmbH, T+49(0)7531/81993-53, www.bodensee-radweg.com (przewóz bagażu można zamówić także bez rezerwowania uczestnictwa w zorganizowanej wycieczce).
Do niektórych miejsc nad Jeziorem Bodeńskim można się wybrać rikszą – z „kierowcą” lub samodzielnie. Od wiosny riksze kursują codziennie wzdłuż brzegu jeziora między Konstancją a Bregencją. Koszty wypożyczenia pojazdu: np. model standardowy dla 2 osób na 4 godziny – 60 euro, model z silnikiem elektrycznym – 85 euro. Przystanki: w pobliżu przystani statków i wszędzie, gdzie tylko zobaczą Państwo rikszę: www.velo-taxi-world.info

Z Polski do Vorarlbergu można dotrzeć każdym środkiem komunikacji. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem wybieramy trasę A96 z Monachium do Lindau. Z Monachium do Bregencji to około 2 godziny drogi. Jeśli natomiast planujemy podróż samolotem, wtedy wybieramy lot do Monachium lub Zurychu. Na lotnisku w Zurychu znajduje się dworzec, z którego bezpośrednio odjeżdżają pociągi do Bregencji. Podróż trwa około 1,5 h; bilet w jedną stronę kosztuje około 35 euro. Dodatkowo cztery razy w tygodniu odjeżdża z Zurychu Arlberg Express, który zawiezie nas w wybrane miejsce np. do Lech, Zürs albo Bludencji.