Czechy: siedem nowych atrakcji turystycznych w 2022

fot. Yevheniia / unsplash

Na 2022 rok Czechy przygotowały wiele nowości. Wśród nich znajduje się otwarcie najdłuższego wiszącego mostu na Dolní Moravie, czy dokończenie rekonstrukcji zabytku wpisanego na listę UNESCO.

Do nowości turystycznych tego roku w Czechach będzie można zaliczyć też wirtualne zwiedzanie elektrowni jądrowej, mimo że jest to jedno z bardziej strzeżonych miejsc. Natomiast w pobliżu lotniska w Pradze na turystów czeka park rozrywki Majaland, który oferuje między innymi 220-metrową kolejkę górską.

Spływy na tratwach

W 2021 roku flisactwo, rzemiosło starożytne, dziś już prawie wymarłe związane z budową tratw i spływem rzekami, zostało nominowane do wpisania na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nominację wspólnie zgłosiło kilka krajów. Pierwsze wzmianki o spływach na tratwach po Wełtawie, najdłuższej czeskiej rzece mającej źródło na Szumawie, pochodzą z XI wieku. Właściwie tratwy były środkiem transportu i jednocześnie ładunkiem samym w sobie. Na terenie Republiki Czeskiej ich pierwotnym celem był transport drewna budowlanego i opałowego z obszarów leśnych do miast. Rozwój kolei stopniowo wyparł flisactwo, a z Wełtawy flisacy definitywnie zniknęli w połowie XX wieku. Jednak tradycja związana z rzemiosłem flisackim, a szczególnie z produkcją jednostek pływających, jest nadal podtrzymywana. Swój udział mają tu stowarzyszenia działające w Pradze i mniejszych miastach leżących wzdłuż Wełtawy, które nawiązują do tradycji flisaków. Do końca 2022 roku ma zostać podjęta decyzja, czy flisactwo zostanie wpisane na listę UNESCO. Mimo to można jednak wybrać się w Pradze do Podskalskiego Posterunku Celnego, miejsca w którym pobierano cło od flisaków. W muzeum można sprawdzić, jak trudno było pokonać bystrza na tratwach.

Najdłuższy na świecie most wiszący na Dolní Moravie

Centrum aktywności zimowych i letnich na Dolní Moravie Relax & Sport Resort, który znajduje się na pograniczu Czech Wschodnich i Moraw poszerza ofertę swych atrakcji. Obok popularnej Ścieżki w Obłokach lub toru bobslejowego w ośrodku powstaje wyjątkowy most umożliwiający przejście nad doliną Mlýnické údolí. Otwarcie mostu zaplanowane jest na wiosnę 2022. Będzie to najdłuższy tego typu most na świecie łączycy dwa grzbiety górskie. Most przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych i będzie mierzył około 730 metrów.

Zakończenie rekonstrukcji zabytku UNESCO

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze we Žďáru nad Sázavou, jak brzmi jego pełna nazwa, znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zostało zbudowane na początku XVIII wieku w regionie Vysočina i jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł architekta Santiniego. Od 2018 roku zabytek przechodzi rekonstrukcję, a konserwatorzy skupili się zarówno na renowacji zewnętrznej, jak i wnętrz. Wyremontowano elewację, dach, okna, meble oraz umiarkowaną, jak na barok, dekorację stiukową wnętrz. Całe wnętrze powróciło do oryginalnej kolorystyki, a także zastosowano materiały, których Santini używał 300 lat temu. Kościół jest już otwarty, ale jeszcze dokańczane są ostatnie przeróbki.

Wirtualne zwiedzanie elektrowni jądrowej Temelín

Elektrownia jądrowa Temelín leży na południu Czech, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. I chociaż elektrownie jądrowe są zwykle najbardziej strzeżonym miejscem, będzie można z łatwością wybrać się aż do reaktora jądrowego. Wystarczy włożyć specjalne okulary, słuchawki, wygodnie usiąść i można rozpocząć wirtualną wycieczkę po elektrowni jądrowej. Dzięki technologii odwiedzający mogą dotrzeć do miejsc, których na co dzień nie mogą zobaczyć nawet sami pracownicy. Siedemnastominutowe zwiedzanie wirtualne przeznaczone jest dla 40 zwiedzających, a z centrum turystycznego elektrowni mieszczącego się w pałacyku Vysoký Hrádek w pobliżu elektrowni można wybrać się do miejsc, które mogą oglądać tylko nieliczni technicy i inżynierowie.

Via ferrata w centrum miasta?

Niedawno otwarta via ferrata Havranka (szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym), znajduje się na formacji skalnej Havraní skála na prawym brzegu Wełtawy zaledwie kilka minut spacerem z centrum Czeskiego Krumlova w Czechach Południowych. Obecnie udostępniono pierwszą trasę o poziomie trudności C. Wspinanie odbywa się na własne ryzyko i tylko dla doświadczonych na via ferratach wspinaczy, wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz kask wspinaczkowy. Wyjątkową cechą tej via ferraty jest również najdłuższy w Republice Czeskiej podwójny mostek linowy o długości prawie 30 metrów. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na centrum miasta wpisane na listę UNESCO oraz zamek.

Rekonstrukcja hotelu Thermal, przykładu architektury brutalizmu

W centrum Karlowych Warów w Czechach Zachodnich znajduje się jeden z unikatów architektury brutalizmu, hotel Thermal. Jego budowa została ukończona w 1977 roku. Niektóre z miejsc zostają przebudowane do swojej pierwotnej formy. Na przykład wybrane piętra i pokoje, foyer, obiekty kongresowe, które co roku służą potrzebom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Karlowe Wary. Zrekonstruowany hotel zostanie otwarty dla gości w sezonie letnim w czerwcu 2022 r. Oprócz hotelowego centrum wellness, nad budynkiem powstanie Sauna Thermal Resort z powierzchnią wewnętrzną 7 000 m2 i przestronnymi tarasami z widokiem na kolumnadę. Świat saun oferuje osiem rodzajów saun, basen zewnętrzny i basen termalny z gorącą wodą, dwa bistra i restaurację na najwyższym piętrze ośrodka.

Majaland – największy park rozrywki w pobliżu lotniska w Pradze

Pierwszy park rozrywki Majaland w Czechach powstał w outlet centrum POP Airport w pobliżu lotniska w Pradze. Ma prawie 9 000 metrów kwadratowych i jest to największy kryty park rozrywki w Czechach otwarty przez cały rok. Oferuje dzieciom i rodzicom łącznie 12 atrakcji, w tym 220-metrową kolejkę górską osiągającą prędkość 40 kilometrów na godzinę. Oprócz parku Majaland Praga można także w outlet centrum POP Airport odwiedzić jedyne na świecie Dinosauria Museum Prague lub największą kolekcję kultowych samochodów Classic Cars Gallery.

 

Dodatkowo wybrane czeskie uzdrowiska we współpracy z agencją CzechTourism, wspierającą ruch turystyczny w Republice Czeskiej, w sezonie 2022 przychodzą z voucherem o wartości 2000 CZK na opiekę medyczną. Aby otrzymać premię, należy spełnić warunek minimalnie sześciodniowego pobytu i pięciu zabiegów leczniczych. Dokąd się wybrać? Oczywiście mogą Państwo wybrać klasykę-Trójkąt Uzdrowiskowy w Czechach Zachodnich lub Luhačovice na Morawach.