Cypr i Nekera wspólnie zadbają o ekosystem i zrównoważoną turystykę

Nekera kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, wybierając destynacje priorytetowo dbające o środowisko. Cypr zyskuje szczególne wsparcie w tej inicjatywie.

Biuro Podróży Nekera obiera nowy kierunek rozwoju – to destynacje dbające o ekologię. O zrównoważonym rozwoju, globalnym ociepleniu, w tym wzroście temperatur mórz i oceanów oraz skutkach tych procesów napisano wiele, ale nasuwa się pytanie jak w praktyce branża turystyczna, a w szczególności touroperatorzy mogą reagować lub wręcz wpływać na poprawę jakości życia przyszłych pokoleń? Nekera, jedno z najdynamiczniej rozwijających się biur podróży w Polsce ma plan na wdrożenie ESG.

„Od sezonu zima 2024 i w następnych latach inwestujemy w rozwój oferty na wyjazdy wakacyjne w miejsca, które w pierwszej kolejności stawiają na szeroko pojętą dbałość o ekologię, zarówno tę na lądzie, jak i w morzach i oceanach. Nie jest to pierwsza, ale już kolejna inicjatywa firmy, wychodząca naprzeciw jednej z naszych najważniejszych zasad korporacyjnych: odpowiedzialności za ludzi i środowisko naturalne” – podkreśla prezes Nekera Maciej Nykiel.

Cypr liderem dbałości o ekologię

Wśród miejsc najbardziej wspieranych przez Nekerę znalazł się Cypr, który zdecydowanie wychodzi na prowadzenie wśród konkurencji w dbałości o ekologię, czystość wód i zrównoważoną środowiskowo politykę prowadzenia działalności przez hotele i lokalne firmy turystyczne. Dodatkowo jest to coraz częściej odwiedzany przez Polaków kierunek wakacyjny.

Co roku przybywa samolotów czarterowych i rejsowych z Polski do Larnaki i Pafos. Przykładem jest nowe połączenie do Larnaki bezpośrednio z kolejnego lokalnego portu lotniczego, Radomia. Nekera jako pierwsza rozpoczęła sprzedaż pakietów wakacyjnych z tego lotniska i już w inauguracyjnym rejsie 13 grudnia 2023 znalazło się kilkunastu pierwszych klientów.

„Od tego czasu wycieczki na Cypr z Radomia sprzedają się świetnie, także dzięki doskonałej współpracy z władzami lotniska PPL Warszawa – Radom. Dzieje się tak również w wyniku aktywnego zaangażowania rządu cypryjskiego, który chce wspierać partnerów zauważających ich ekologiczne starania” – podkreśla Nykiel.

Święty podwodny świat

Jedną z flagowych ofert Nekery dla klientów poszukujących ekologicznych wycieczek fakultatywnych na Cyprze jest MUSAN, czyli Museum of Underwater Sculpture Aiya Napa, zlokalizowanego pod wodą, nieopodal znanej plaży Pernera. Przyjmujące różne formy figury, znajdują są na głębokości około 10 m. Można je oglądać nurkując lub snorklując z rurką i maską. Ich autorem jest zakochany w podwodnym świecie brytyjski artysta, były instruktor nurkowania Jason de Caires Taylor. To właśnie nurkowanie uświadomiło mu, jak zniszczony jest i podatny na dalszą, postępującą degradację morski świat.

Prace nad cypryjskim podwodnym muzeum rozpoczęto w 2017 roku, trwały one cztery lata i pochłonęły milion euro. Pomimo że otwarto je w gronie naukowców, oficjeli i dziennikarzy z wielu krajów świata– to praca nad nim wcale nie jest ukończona – teraz bowiem czekamy na to, aż swego dzieła dokończy sama natura. A założeniem tego ciekawego eksperymentu jest harmonijna współpraca między człowiekiem i naturą zgodnie z twierdzeniem artysty, że „powinniśmy dbać o edukację i ochronę wszystkiego tego, co kochamy i tak samo powinniśmy traktować oceany”.

Ta ciekawa i całkiem nowa na polskim rynku inicjatywa, oparta o wycieczkę do MUSAN, zwanego też często „Świętym, podwodnym światem”, uzupełniona jest w biurze Nekera o bardzo szeroki wachlarz innych fascynujących eko-ofert cypryjskich, np. wyprawy do Parków Narodowych Gór Troodos i Cape Greco czy Rezerwatów Przyrody Akamas, Salt Lake czy Gór Madari.

„Nasza firma wciąż poszukuje dla swoich klientów nowych destynacji, które tak jak Cypr szczególnie dbają o ekologię i stawiają na eko-edukację odwiedzających ich turystów” – podkreśla prezes Nekery.