Coraz więcej Chińczyków odwiedza Polskę

archiwum POT

W I półroczu noclegi w Polsce wykupiło 35 020 turystów z Chin. To o 33,4 proc. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku (26 245).

Liczba wykupionych przez nich noclegów wzrosła o 23,9 proc., z 49 489 do 61 317.
Te dane GUS przedstawił Jan Wawrzyniak, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Chinach, podczas otwarcia polskiego Punktu Przyjmowania Wniosków Wizowych (VAC – Visa Application Centre). Dyrekot rzaprosił na spotkanie członków zarządów najważniejszych chińskich organizatorów podróży oraz z dziennikarzy mediów branżowych by zaprezentować im polskie produkty turystyczne oraz przedstawić dane statystyczne dotyczące turystyki przyjazdowej do Polski w pierwszej połowie 2016 roku.
Jan Wawrzyniak postawił tezę, że tak wysokie tempo wzrostu jest również jednym z efektów założenia przez Polską Organizację Turystyczną ośrodka w Chińskiej Republice Ludowej oraz intensywnych działań promocyjnych pekińskiej placówki POT, kierowanych do chińskich organizatorów podróży.
Dane GUS potwierdzają informacje o nadspodziewanie wysokim wzroście sprzedaży podróży do Polski, uzyskiwane przez ZOPOT od największych chińskich organizatorów podróży.

Cytowany w komunikacie POT, wiceprezes firmy Huayuan International Travel, Tony Ong, powiedział: „Huayuan zorganizował w tym roku już 11 wyjazdów do Polski. Przewiduję, że wzrost naszej sprzedaży podróży do Polski wyniesie w całym 2016 roku nie mniej niż 30 proc.. To zachęca nas do dalszych poszukiwań. Do marca 2017 zamierzamy sprawdzać zimową ofertę turystyczną Polski.”

Z kolei przedstawicielka firmy Caissa Travel powiedziała: „Ten znaczny wzrost nie jest dla nas niespodzianką. Przyczyniły się do niego wybór Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury 2016, organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz zrównoważony i zdrowy rozwój stosunków politycznych i gospodarczych między naszymi krajami. W czerwcu 2016 roku uruchomiliśmy dzięki współpracy z ZOPOT w Pekinie nowy program podróży objazdowych po Polsce. Współpraca z biurem POT, odbiegająca od konwencjonalnych działań, przynosi wzrost zainteresowania chińskich turystów Polską i pozwala nam na stałe doskonalenie polskiego produktu w naszej ofercie podróży turystycznych do Europy”.

Polskie Punkty Przyjmowania Wniosków Wizowych (VAC – Visa Application Centres), uruchomione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w czterech miastach Chin – Pekinie, Chengdu, Kantonie oraz Szanghaju, rozpoczęły działalność 1 września 2016 roku. Punkty obsługują obywateli Chin i Mongolii oraz legalnie zamieszkujących w ChRL obywateli innych państw, którzy chcą złożyć wniosek o wizę do Polski lub wizę Schengen. Centra obsługiwane są przez firmę VFS Global, wyłonioną przez MSZ w drodze przetargu. Jak poinformował Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pekinie, Konsul RP Radca Radosław Wawrzyniak, w 2017 roku podejmą działalność kolejne punkty, zlokalizowane w innych dużych miastach chińskich.