Co będzie niezbędne podczas wycieczki turystycznej?

Wycieczka turystyczna to doskonały sposób na spędzenie aktywnie czasu podczas urlopu lub wakacji. Jeśli chcesz, by zapewniła Ci niezapomnianych wrażeń, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Jaki rodzaj wędrówki Cię czeka?

Wycieczka turystyczna niejedno ma imię, dlatego też warto na samym początku jasno określić, jaki cel chcesz osiągnąć. Czy ma to być długa wyprawa w górach z przewyższeniami, czy może spacer dookoła jeziora? Zależnie od tego, co planujesz, będziesz musiał zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek.

Warto zastanowić się również nad pogodą. W zależności od pory roku, w której wybierasz się na wycieczkę turystyczną, potrzebne Ci będą inne ubrania oraz akcesoria. Przykładowo, na wycieczkę w góry wiosną warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową (znajdziesz ją np. tutaj: https://sportano.pl/kurtki-jack-wolfskin/kurtki-przeciwdeszczowe-jack-wolfskin). Z kolei wędrując latem, zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną.

Jak długo będziesz wędrować?

Czas trwania wycieczki jest bardzo ważny. Jeśli masz zamiar zacząć rano i wrócić wieczorem, musisz zabrać ze sobą przede wszystkim odpowiednią ilość wody oraz jedzenia. Warto sprawdzić też trasę, by ustalić, czy po drodze będziesz mógł zjeść ciepły obiad. W przypadku wycieczki wielodniowej skompletowanie sprzętu będzie większym wyzwaniem.

Jaki ekwipunek zabrać ze sobą na wycieczkę?

W Twoim plecaku nie powinno zabraknąć najważniejszego sprzętu, jak i dodatkowych akcesoriów czy ubrań. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą okoliczność czy zmiany pogody. Zadbaj przede wszystkim o:

  • dodatkową odzież dostosowaną do warunków pogodowych,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • czapkę,
  • narzędzie do nawigacji,
  • multitool z nożem,
  • czołówkę.

Opcjonalnie możesz zabrać ze sobą także inne akcesoria, takie jak pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak czy kije trekkingowe. Do tego, jeśli Twoja wycieczka potrwa kilka dni, zaopatrz się w solidny namiot, śpiwór i karimatę. Masz zamiar biwakować po drodze? Dodaj do plecaka kuchenkę turystyczną, naczynia oraz sztućce.

Jak się ubrać na wycieczkę turystyczną?

Przede wszystkim wygodnie! Zarówno długie, jak i krótkie wyprawy powinny być dla Ciebie komfortowe, dlatego też zadbaj o przewiewne ubranie. Dobrym pomysłem będą np. legginsy (takie jak tutaj: https://sportano.pl/marki/strong-point), ale też spodnie trekkingowe. Do tego przyda się obuwie dostosowane do ukształtowania terenu oraz Twoich potrzeb.

W Twoim plecaku nie powinno też zabraknąć dodatkowej pary skarpetek (jeśli wędrujesz np. jesienią lub zimą i boisz się, że przemokną Ci buty) i koszulki na zmianę. Warto też zadbać o kurtkę przeciwdeszczową i ciepły polar/softshell.

Jaki prowiant zabrać ze sobą?

Na wycieczce turystycznej nie powinno zabraknąć Ci przede wszystkim wody. Podczas wysiłku organizm się odwadnia, dlatego też butelka z napojem to podstawa, szczególnie, gdy jest bardzo gorąco. W przypadku chłodniejszej aury do plecaka możesz spakować bidon termiczny lub termos z ciepłą herbatą.

Co z jedzeniem? Zabierz ze sobą dostatecznie dużo kanapek oraz przekąsek, takich jak batony energetyczne lub suszone owoce. Jedz regularnie, aby uniknąć osłabienia. Zawsze możesz też po drodze zjeść ciepły posiłek, jeśli jest taka możliwość.

Zadbaj o nawigację

Jak już wiesz, trasę należy zaplanować z wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskasz jak najwięcej informacji na temat danego szlaku – gdzie jest jego początek, koniec, jak wygląda po drodze, czy pojawią się jakieś trudności. Dzięki temu najprawdopodobniej nic Cię nie zaskoczy.

Przygotowując się na wycieczkę, zabierz ze sobą mapę topograficzną terenu. Przyda Ci się, jeśli Twój telefon odmówi posłuszeństwa. Innym sprzętem, który warto rozważyć, jest kompas. Wskaże Ci drogę nawet wtedy, gdy nie będziesz mieć zasięgu. Profesjonalny kompas znajdziesz między innymi na https://sportano.pl/.

Zaplanuj trasę

Do trasy warto być zawsze dobrze przygotowanym. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, warto mieć ze sobą mapę, natomiast jeszcze przed wyruszeniem w drogę można zapoznać się z charakterystyką danej ścieżki. Dzięki temu zawczasu zaplanujesz postoje w optymalnych miejscach, a także ustalisz, jaką trasę zamierzasz przejść.

Przed wyruszeniem w drogę możesz sprawdzić, o której godzinie wstaje i zachodzi słońce. Dobrym nawykiem jest także sprawdzenie prognozy pogody. Góry bywają bardzo zdradliwe, dlatego najlepiej będzie, jeśli w przypadku złych warunków atmosferycznych przesuniesz termin wyprawy na inny dzień.

W ramach środków bezpieczeństwa daj również znać rodzinie bądź znajomym, że udajesz się w góry. Najlepiej podaj również trasę, którą zamierzasz pokonać. Dzięki temu w razie jakichś problemów inni będą wiedzieli, gdzie mniej więcej powinieneś być i będą mogli zareagować.

Dodatkowe akcesoria na wycieczkę

Wycieczka turystyczna to doskonały sposób na to, by przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Podziwianie widoków, cisza i spokój relaksują oraz skutecznie redukują stres. Turystyka piesza jednak nie musi być tylko celem samym w sobie. Być może Twoim hobby jest fotografia albo obserwowanie roślin lub zwierząt? Warto zatem zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria:

  • aparat z obiektywem,
  • lornetkę,
  • akcesoria rysunkowe.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. W końcu, gdy będziesz mieć zbyt ciężki plecak, odbierze Ci to radość z wycieczki, a do tego ograniczy ruchy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wybraniem się na jakąkolwiek wycieczkę turystyczną – czy to w góry, dookoła jeziora czy wzdłuż morza – poinformuj bliską Ci osobę o swoich planach. W końcu ciężko jest przewidzieć, co się stanie na trasie. W razie problemów ktoś z zewnątrz będzie wiedział, gdzie aktualnie przebywasz oraz o której miałeś zamiar wrócić do domu.

Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci dobrze zaplanować wycieczkę turystyczną. Zadbaj o dobry nastrój, sprawdź pogodę i dobrze spakuj plecak. Miłej wyprawy!

Artykuł sponsorowany