Chorwacki Szybenik – marina zamiast tajnej bazy

Szybenik marina Chorwacja

Przed wojną w latach 1991-95 na obrzeżach Szybenika w Dalmacji znajdowała się baza Jugosłowiańskiej Armii Narodowej (JNA). Większość obiektów została przekształcona na potrzeby prywatnych firm lub mieszkańców miasta.

Szybenik przez lata był miastem przemysłowym. Po upadku zakładów pracy i zmniejszeniu znaczenia przemysłu oraz bazy wojskowej, władze postawiły na turystykę. Turystyka w województwie szybenickim i w samym Szybeniku nabrała wielkiego znaczenia.
D-resort Mandalina- dawna baza marynarki wojennej JNA ”Kuline”.

Marina Szybenik

Na terenie dawnej bazy marynarki wojennej i koszar Kuline, wykorzystywanej przez różne armie od Monarchii Austro-Węgierskiej po JNA i Republikę Chorwacji, w 2015 roku powstał reprezentacyjny hotel. To czterogwiazdkowy hotel na ok. 150 miejsc i luksusowa marina jachtowa. Jest to inwestycja tureckije korporacji Dogus.

Przedszkole ”Mali Mihovil” – dawne koszary JNA Jamnjak

Równiez w 2015 roku na terenach dawnych koszar Jugosłowiańskiej Armii Narodowej, zlokalizowanych w północnej części miasta na wzgórzu Jamnjak, otworzono przedszkole Mali Mihovil. Placówka może przyjąć około pięćdziesięcioro dzieci w wieku przedszkolnym i przed przedszkolnym. Obiekt zajmuje powierzchnię około trzech tysięcy metrów kwadratowych i dysponuje największą liczbą placów zabaw dla dzieci ze wszystkich przedszkoli w Szybeniku. Nawiasem mówiąc, przedszkole zajmuje tylko małą część koszar. Miasto Szybenik dąży do tego, aby w przyszłości przekształcić do celów publicznych także pozostałą ich część.

Przedszkole ”Šibenski tići” – dawne koszary żandarmerii

Dawne koszary żandarmerii zlokalizowane u podnóża odrestaurowanej dzięki funduszom UE Twierdzy Barone i Twierdzy św. Jana, która obecnie jest odrestaurowywana również dzięki środkom z UE, zostały przekształcone w przedszkole ”Šibenski tići”. Placówka może przyjąć jednocześnie od 90 do 100 dzieci. Koszary zostały przejęte od Armii Chorwackiej w 2002 roku i wtedy przekształcone w przedszkole. W 2019 roku przedszkole przeszło kompleksowy remont zgodnie z najwyższymi standardami energooszczędności.

Biblioteka Miejska Jurja Šižgoricia – dawny Dom Kultury JNA

Budynek dawnego Domu Kultury Jugosłowiańskiej Armii Narodowej (Dom JNA) w samym centrum Szybenika jest powstał w latach 50. XX wieku. Projektantem był architekt Ivan Vitic. Obiekt został przekształcony w Bibliotekę Miejską w 2005 roku. Posiada 2700 metrów kwadratowych powierzchni bibliotecznej i w ciągu tych 15 lat stał się społecznym centrum miasta. Odwiedzany jest przez mieszkańców w każdym wieku. Stanowi integralną cześć odnowionego rynku miejskiego i połączony jest z trzypiętrowym garażem podziemnym Poljana. W ten sposób tworzy funkcjonalną jednostkę w centrum Szybenika. Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole – dawne koszary JNA Rade Končar, dawne koszary Bribirskih knezova.

Na terenie dawnych koszar Jugosłowiańskiej Armii Narodowej ”Rade Končar”, które po 1991 roku stały się koszarami Armii Chorwackiej ”Bribirski knezovi”, rozpoczęły w 2008 roku działalność pierwsza katolicka szkoła podstawowa w Chorwacji oraz przedszkole.
Budynek Archiwum Państwowego w Szybeniku – dawne koszary JNA Rade Končar, dawne koszary Bribirskih knezova

W 2009 roku przeniesiono Archiwum Państwowe w Szybeniku do dawnych koszar Jugosłowiańskiej Armii Narodowej ”Rade Končar”, które po 1991 roku stały się koszarami Armii Chorwackiej ”Bribirski knezovi”.

Artykuł autorstwa redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl Adama Gąsiora ukazał się na stronie RaportCSR.pl. Czytaj całość