Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju

fot. archiwum Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 “Izerska Łąka”

Serdecznie zapraszamy do Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju na bezpłatne zajęcia edukacyjne. Oferta naszego Centrum adresowana jest do każdej grupy wiekowej oraz dla wszystkich, którym nie jest obojętny los naszej planety.

W naszym Centrum można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat: fauny oraz flory łąk Gór i Pogórza Izerskiego, ekologii, astronomii, entomologii itp.

Zapraszamy na prezentacje standardowe (życie pszczół, zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem, film o Górach Izerskich), astronomiczną „Układ Słoneczny”, warsztaty „Niezwykły świat owadów” oraz zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem.

fot. archiwum Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 “Izerska Łąka”

Obiekt otwarty jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00-16:00 (ostatnia prezentacja o godz. 15.00), a w wakacje (lipiec, sierpień) do godz. 17:00.

Wejścia odbywają się o pełnych godzinach, a zaczynamy prezentacją standardową o godz. 10:00.

Dodatkowo grupy zorganizowane zapraszamy na zajęcia: Pszczoły i owady zapylające, Kosmos, Ptaki, Motyle oraz zajęcia w terenie „Życie na łące”. Możemy też przygotować inne zajęcia na prośbę grup zorganizowanych – szczegóły ustalamy indywidualnie.

„Izerska Łąka” otwarta jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla gości indywidualnych. Dołożyliśmy także wszelkich starań, aby z naszego Centrum mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na wyjątkowa przygodę! Na poszczególne prezentacje obowiązują zapisy – telefonicznie: 75 617 14 42, mailowo: [email protected] lub przez messengera @IzerskaLaka.

fot. archiwum Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 “Izerska Łąka”

W obiekcie znajdują się dwa teleskopy, które wykorzystywane są do nocnych obserwacji nieba podczas wieczornych wykładów prowadzonych przez astronomów (tylko w wyznaczonych terminach, zwykle kilka razy w roku). Sala multimedialna, do której zostaniecie Państwo zaproszeni na prezentację, przygotowana jest na przyjęcie 60 osób. Wyposażona została w ekran kinowy oraz projektor nocnego nieba widocznego latem nad Pogórzem Izerskim. Instalacja służy poznaniu gwiazdozbiorów oraz zapoznaniu się z problemem zanieczyszczenia światłem.

W marcu 2022 roku podczas 13. edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu otrzymaliśmy nagrodę specjalną, czyli Kryształ Turystyki w kategorii aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną. Bardzo cieszy nas zarówno ta nagroda, jak i pozytywne opinie, które Państwo wystawiacie naszemu Centrum oraz naszej pracy:

„Miejsce nieprawdopodobnie fascynujące, byliśmy z przedszkolem nr 125 z Wrocławia, nasze przedszkolaki były zachwycone ilością rzeczy (owadów i nie tylko), których mogły dotknąć, zobaczyć pod mikroskopem. Bawiły się również z motylem w kurtynie parowej. Niesamowita jest przede wszystkim Pani Kasia, która wprowadza w świat przyrody z taką pasją i zaangażowaniem, że nie sposób się nudzić, polecamy bardzo gorąco.”

„Polecamy odwiedzić. Fantastyczne miejsce nasiąknięte pasją. Żeby nie spamować, nie powiem, czego się nauczyliśmy. Edukacja ekologiczna w bardzo przystępnej formie. Pozdrawiamy Panią edukatorkę i dziękujemy.”

„Gorąco polecam. Fantastyczne bezpłatne zajęcia i warsztaty. Różnorodna tematyka. Warto zadzwonić i zapytać, co kiedy jest, napewno znajdzie się coś interesującego.”

„Wspaniałe miejsce, wielu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Polecam wszystkim warsztaty, a szczególnie robienie świeczek z węzy pszczelej. Niesamowita frajda dla dzieci i dorosłych.”

„Super miejsce. Polecam wszystkim, których interesuje otaczający nas świat.”

fot. archiwum Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 “Izerska Łąka”

Oprócz prezentacji w CEE „Izerska Łąka” odbywają się również:

  • projekcje hitów filmowych;
  • szkolenia, konferencje, warsztaty tematyczne;
  • festyny proekologiczne;
  • imprezy okolicznościowe, itp.

Centrum Edukacji Ekologicznej
NATURA 2000 IZERSKA ŁĄKA
w Świeradowie-Zdroju

ul. Rolnicza 7, 59-850 Świeradów-Zdrój
tel. 75 61 71 442
e-mail: [email protected]
facebook.com/IzerskaLaka
www.stacjakultury.swieradowzdroj.pl/izerska-laka