Biuro podróży Rainbow awansowało do indeksu mWIG40

Biuro Podróży Rainbow awansowało do indeksu mWIG40 Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Biuro Podróży Rainbow awansowało do indeksu mWIG40 Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. /fot. Archiwum

Biuro podróży Rainbow awansowało do indeksu mWIG40 Giełdy Papierów Wartościowych. Obroty spółki przekroczyły 3 mld zł.

Od 15 marca 2024, na mocy komunikatu ogłoszonego w dniu 29 lutego 2024 roku przez Giełdę Papierów Wartościowych, Rainbow awansuje do indeksu mWIG40. W wyniku przeprowadzonej tradycyjnej rewizji rocznej portfeli indeksów giełdowych, Rainbow przechodzi z dotychczasowych indeksów zarezerwowanych dla mniejszych spółek giełdowych, czyli sWIG80 oraz sWIG80TR do grona 40 spółek stanowiących zaplecze giełdowej ekstraklasy, uczestników indeksów mWIG40 oraz mWIG40TR.

To historyczny awans. Rainbow w indeksie mWIG40 dołączy do takich spółek jak ING Bank Śląski, Asseco Polska, Grupa Azoty czy CCC. Awans do grona największych przedsiębiorstw w Polsce jest wynikiem sukcesywnego rozwoju spółki, osiąganych przez nią w ostatnim okresie rekordowych obrotów oraz bardzo dobrych wyników finansowych. W 2023 roku na wakacje z Rainbow pojechało 700 tys. klientów, a obroty spółki przekroczyły 3 mld zł.

Metodologia indeksów mWIG40 oraz mWIG40TR.

Indeks mWIG40 jest publikowany od 21 września 1998 roku; uczestnikami indeksu mWIG40 (i mWIG40TR) jest 40 kolejnych, po WIG20, spółek z najwyższą pozycją w rankingu wyznaczanym w oparciu o dane sesyjne (ranking obliczany jest na podstawie obrotów za ostatnie 12 miesięcy oraz wartości akcji w wolnym obrocie wyznaczoną w oparciu o losowo wybrany kurs zamknięcia z ostatnich 5 dni sesyjnych licząc wstecz od dnia rankingu). Indeks mWIG40 jest instrumentem bazowym dla wielu instrumentów finansowych np. kontraktów terminowych, ETF-ów, produktów strukturyzowanych, a także jest szeroko wykorzystywany jako punkt odniesienia do oceny inwestycji.

Indeks mWIG40TR jest indeksem dochodowym, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zarówno ceny zawartych transakcji, jak i dochody z tytułu dywidend.