Biura podróży – wzrost cen w pierwszych dniach kwietnia

Jeden z hoteli tureckich
Hotel w Antalyi/fot. AG

W ostatnim tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, wzrosła o 29 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na kierunkach hiszpańskich. Najbardziej przeceniona została Teneryfa – o średnio 48 złotych, a w mniejszym stopniu spadły ceny na Majorce i Fuerteventurze – o średnio 26 i 23 złote.

Tylko Kanary taniej

Czwarty tydzień marca przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przeważnie duże wzrosty średnich cen wycieczek. Tym razem ponownie największe z nich miały miejsce w Egipcie gdzie osiągnęły średnio 83 złote.
Nieco łagodniejsze były wzrosty w Bułgarii i Turcji w których wyniosły odpowiednio 60 i 45 złotych.
W Grecji średni wzrost cen był nieznaczny i wyniósł 3 złote, a jedynym z wiodących kierunków gdzie ceny uległy obniżeniu były Wyspy Kanaryjskie. Spadły one tam o średnio 10 złotych, co mogło być w pewnym stopniu odreagowaniem, gdyż tydzień wcześniej odnotowano tam stosunkowo duży wzrost o 59 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była wyższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 24 złote.

Hurghada i Synaj – największe wzrosty cen

W minionym tygodniu największe średnie roczne wzrosty cen odnotowano w Hurghadzie i na Synaju – o 222 i 207 złotych, a także na Fuerteventurze – o 201 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była po raz jedenasty z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 418 złotych, a mniejsze zniżki cen odnotowano na Cyprze oraz trzeci raz z rzędu na Rodos – o 278 i 178 złotych.

Wśród dwóch z wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja począwszy od początku lutego zmieniła się diametralnie i na czołowej pozycji pozostaje już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 205 złotych, zaś na kierunkach tureckich wzrost był jak na ten kierunek stosunkowo nieduży i wyniósł 39 złotych.

Drugi po Egipcie najbardziej znaczący wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu kolejny raz zanotowały Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 82 złote (poprzednio było to 119 złotych). Kierunek ten wykazywał we wcześniejszym okresie aż przez 13 tygodni z rzędu najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed 8 tygodniami oddał tę pozycję Egiptowi. Na obecną skalę rocznych zmian cen na tym kierunku bardzo istotny wpływ miała niska ubiegłoroczna baza odniesienia, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas istotny spadek, który wyniósł 69 złotych.

W minionym tygodniu wśród drożejących kierunków ponownie znalazła się też Bułgaria z średnią zwyżką cen o 9 złotych (poprzednio wzrosły one o 10 złotych). Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland, Exim Tours i ostatnio Coral Travel. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana nadal bardzo słabym popytem na wypoczynkowe wyjazdy do tego kraju ze strony turystów niemieckich.

Mniej popularne kierunki też drożeją

Na mniej popularnych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Maroku, w Portugalii i w Tunezji, w których ceny wzrosły o 165, 143 i 100 złotych. W dużo mniejszej skali zwyżkowały ceny na Majorce – o średnio 22 złote, a w Albanii, na Cyprze i Malcie były one odpowiednio niższe o 89, 278 i 418 złotych od średnich cen sprzed roku.
Exim Tours i TUI najbardziej tanieją

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i TUI Poland – o po około 170 złotych oraz w biurze Grecos, w którym roczny spadek wyniósł około 85 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 25 (biuro Itaka) do ponad 380 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 46 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 12 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem również 24, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 20 ofert).

W Egipcie najatrakcyjniejsze ceny w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel – 4 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 10 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 8 ofert i Grecos – 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 5 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowało biuro TUI Poland – 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie i Grecji oraz Turcji i Bułgarii, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel w Grecji, a biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii.