Biura podróży – wielki spadek cen w Maroku

Jedna z plaż w Bułgarii/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022 sprzedawanych w biurach podróży w Polsce, spadła o 58 złotych. Największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku – o 722 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

Obniżki cen odnotowano również na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i tureckim rejonie Dalaman – o 308 i 298 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim i Malcie – o średnio 247 i 233 złote, a nieco mniejsza była zwyżka cen na Rodos – o 170 złotych.

Średnia cena wciąż dużo wyższa niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 826 złote;

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 1323 złote, natomiast mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Fuerteventurze – o 1260 i 1149 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 164 złote.

Egipt dużo droższy

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 1187 złotych, na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Grecja, Wyspy Kanaryjskie i Turcja, z wzrostami o 869, 812 i 778 złotych, zaś najmniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o 666 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, we Włoszech, na Cyprze i w Hiszpanii Kontynentalnej – o 888, 854, 838 i 792 złote, a nieco mniejsze zwyżki odnotowano w Tunezji i Albanii – o 722 i 676 złotych, zaś kierunkami, gdzie odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek były Malta i Portugalia – o 519 i 281 złotych.

TUI Poland – jak zwykle najniższe ceny

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 46 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 24 oferty).

Do Egiptu najkorzystniej z Coral Travel

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert oraz EximTours – 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland– 9 i 6 ofert oraz Exim Tours i Best Reisen – po 5 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Exim Tours i Itaka – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i Exim Tours – 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Sun & Fun – po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland – 3 oferty.