Biura podróży – średnie ceny nieco niższe od zeszłorocznych

Cypr dużo tańszy niż przed rokiem
Hotel Palm Beach na Cyprze/fot. AG

W minionym tygodniu średnia cena imprezy w biurach podróży w Polsce była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 41 złotych. Największy roczny spadek cen po raz trzeci odnotowano na Cyprze, tym razem o 514 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Ceny bieżące lekko w górę

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 35 złotych..

Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Gran Canarii, gdzie podniosły się o średnio 274 złote. W nieco mniejszym stopniu wrosły ceny w Portugalii, w której przed tygodniem wyraźnie spadły oraz na Majorce – o średnio 248 i 233 złote.

Największy spadek średnich cen odnotowano w Turcji Egejskiej – o 83 złote, a w nieco mniejszym stopniu obniżyły się ceny na Cyprze i Fuerteventurze – o 72 i 56 złotych.

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 na najważniejszych kierunkach niezbyt duże zmiany cen wycieczek. Jedynym, na którym ceny spadły była Turcja – o średnio 30 złotych. Na pozostałych ceny rosły, albo nieznacznie jak w Grecji i Egipcie – o 5 i 9 złotych lub umiarkowanie jak w Bułgarii, gdzie podniosły się o średnio 32 złote. Zdecydowanie najbardziej zdrożały w minionym tygodniu Wyspy Kanaryjskie – o średnio 99 złotych, do czego przyczyniły się duże zwyżki cen wycieczek na Gran Canarię i Teneryfę.

Średnia cena niższa niż przed rokiem

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 41 złotych.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen po raz trzeci odnotowano na Cyprze, tym razem o 514 złotych. Mniejsze ponownie odnotowano na Korfu i na Malcie, na której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu – o odpowiednio 340 i 327 złotych. Największy roczny wzrost cen odnotowano w Portugali – o 209 złotych oraz ponownie na Synaju i półwyspie Chalcydyckim – o 199 i 134 złote.

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy największe roczne wzrosty cen wśród głównych kierunków miały miejsce w Egipcie i w Turcji – o 106 i 77 złotych . Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen ukazywały zniżki. Nieznaczny rozmiar przybrały one na Wyspach Kanaryjskich – o średnio zaledwie 3 złote, większy w Bułgarii – o średnio 25 złotych, a zdecydowanie największy w Grecji– o średnio 166 złotych.

Portugalia drożeje

Na mniej popularnych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały tym razem miejsce w Portugalii, w której ceny wzrosły o średnio 209 złotych, zaś wyraźnie mniejsze w Tunezji i na Majorce – o 72 i 44 złote. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W najmniejszej skali zmniejszyły się ceny w Maroku – o 79 złotych, istotnie większe były roczne zniżki cen wycieczek do Albanii – o średnio 152 złote, zaś największe rozmiary przybrały na Malcie i na Cyprze, gdzie były o 327 i 514 złotych poniżej średnich cen sprzed roku.

ETI i Exim Tours dużo taniej niż rok temu

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 610 i 354 złotych. W tym pierwszym biurze było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, która jednakże wynika nie tyle z bezpośrednich redukcji cen, ale z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów o bardzo atrakcyjnej wycenie. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty biur Itaka i Grecos – o około 175 i 160 złotych, a także TUI Poland – o około 125 złotych.

W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o około 55 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 30 do 380 złotych.