Biura podróży – średnia cena wycieczek znowu spadła

Jeden z hoteli na Tureckiej Riwierze/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 10 złotych. Był to już szósty spadek bieżących cen w tym sezonie. Poprzednie wyniosły 23, 11 i 15 złotych oraz po jednym złotym.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Od ponad miesiąca średnie ceny wycieczek na sezon letni 2020 znajdują się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Największa zniżka cen w minionym tygodniu wystąpiła na Majorce – o średnio 67 złotych, a w niewiele mniejszej skali na Gran Canaria i w Portugalii – o średnio 62 i 60 złotych. na pierwszym i ostatnim kierunku były to duże spadki cen drugi raz z rzędu. Umiarkowanie duże wzrosty cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Malcie – o 60 złotych oraz na greckich wyspach Korfu i Rodos – o 53 i 50 złotych.

Największe spadki cen w Bułgarii

Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przeważnie niezbyt duże spadki cen wycieczek. Tym razem największe z nich miały miejsce w Bułgarii i na kierunkach egipskich – o 25 i 22 złotych.

W mniejszym stopniu spadły ceny na kierunkach Kanaryjskich – o 9 złotych. Na pozostałych kluczowych kierunkach miały miejsce nieznaczne zwyżki cen wycieczek. W Turcji wzrosły one o średnio 2 złote, a w Grecji po trzech kolejnych spadkach cen o w sumie o 136 złotych, średnie ceny w minionym tygodniu wykazały wzrost o 12 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 44 złote. Był to kolejny zdecydowanie najsłabszy roczny wzrost cen w tym od początku sprzedaży lata. Poprzedni dotychczasowo najmniejszy o 84 złote miał miejsce przed tygodniem, zaś największy przed 10 tygodniami i wyniósł 224 złote.

Lanzarote wciąż drożeje

W minionym tygodniu już siódmy raz z rzędu najbardziej istotny roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 277 złotych, a duże zwyżki cen miały też miejsce na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej (na obu tych kierunkach trzeci raz z rzędu) – o średnio 264 i 195 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano największe zniżki cen wycieczek była (piąty raz z rzędu) Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio aż 726 złotych. Zdecydowanie mniejsze średnie zniżki cen ponownie odnotowano na Korfu i Gran Canarii – o 142 i o 111 złotych.

Wśród dwóch wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, w czołówce pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 118 złotych, podczas gdy kilkunastomiesięczne wzrosty na kierunkach tureckich zastąpił pierwszy spadek w nieznacznej na razie wysokości 3 złotych.
Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkurowała Grecja, która często plasowała się w tym względzie pomiędzy odnotowanymi na obu tych kierunkach. Tak było i tym razem, gdyż średni wzrost na kierunkach greckich wyniósł 55 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że skala rocznej zwyżki cen na tym kierunku w ostatnich czterech tygodniach znacznie zmalała – z 179 do wymienionych 55 złotych.

Kanary – zwyżki cen od trzech miesięcy

Kolejny drugi najbardziej znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 75 złotych (poprzednio było to 113 złotych). Kierunek ten wykazywał w okresie wcześniejszych 12 tygodni najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed dwoma tygodniami został wyprzedzony przez Egipt. Na jego obecną skalę niezmiennie istotny wpływ ma jednak niska baza odniesienia sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas spadek niewiele mniejszy od obecnej średniej zwyżki, który wyniósł 63 złote.

Oprócz Turcji najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje Bułgaria (o 39 złotych), w której nadal wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również biuro Exim Tours. Jest to bardzo podobna sytuacja do tej w tym samym okresie przed rokiem.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Majorce i w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 134 i 125 złote. Mniej znacząco wrosły ceny na Cyprze – o 64 złote, a zupełnie nieznacznie w Portugalii – o 2 złote. Na pozostałych kierunkach miały miejsce duże spadki średnich cen w ujęciu rocznym, mniejsze w Maroku i Albanii – o 14 i 60 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 726 złotych.

TUI Poland – najwięcej najatracyjniejszych cen

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 45 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 22 oferty). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty też 27 ofert) i Rainbow z liczbą też 20 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem też 18, a przed dwoma laty 14 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow, Itaka TUI Poland i Grecos – odpowiednio 9, 8, 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 11 ofert oraz Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 4 oferty oraz Itaka i Coral Travel – po 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji oraz w Tunezji (Dżerba), a biuro Rainbow w Grecji i w Turcji.