Biura podróży – średnia cena imprezy po raz pierwszy niższa niż przed rokiem

Jedna z miejscowości rybackich w Maroku
Atlantyckie wybrzeże Maroka/fot. AG

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 30 złotych. Był to pierwszy roczny spadek cen w tym sezonie. Najbardziej podrożał Egipt, najbardziej potaniała Malta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 4 złote.

Malta wciąż tanieje

Podobnie jak przed tygodniem największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie, na której spadły średnio o 131 złotych. Ponownie przeceniona została Majorka – o średnio 39 złotych, a po raz trzeci z rzędu Teneryfa – o średnio 35 złotych.

Trzeci tydzień kwietnia był kolejnym, który przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 jedynie niewielkie zmiany średnich cen wycieczek. Tym razem jedyny ich spadek wystąpił na kierunkach kanaryjskich – o średnio 6 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny wzrastały. Największe zwyżki były udziałem kierunków egipskich – o średni 19 złotych, a nieznaczne wystąpiły w Bułgarii, Grecji i w Turcji – o odpowiednio 5, 3 i 2 złote.

Średnie ceny w Egipcie idą w górę

W minionym tygodniu największe średnie roczne wzrosty cen odnotowano na kierunkach egipskich, w tym na Synaju – o 225 złotych oraz w Hurghadzie i Marsa Alam – o 170 i 155 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była już po raz trzynasty z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 307 złotych, a mniejsze zniżki cen odnotowano po raz piąty z rzędu na Rodos oraz po raz trzeci na Cyprze – o odpowiednio 287 i 285 złote.

Turcja – niewielki wzrost cen

Wśród dwóch z wiodących kierunków, w minionym tygodniu średni roczny wzrost cen w Egipcie wyniósł 183 złote, zaś w Turcji wzrost był jak na ten kierunek relatywnie niewielki i wyniósł 25 złotych.

W minionym tygodniu najmniejszy roczny spadek cen odnotowała Bułgaria z niewielką średnią zniżką cen o 5 złotych (poprzednio wzrosły one o 6 złotych). Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland i Exim Tours. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana nadal bardzo słabym popytem na wypoczynkowe wyjazdy do tego kraju ze strony turystów niemieckich.

Kanary i Grecja tanieją

Nieco większy spadek cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu był udziałem Wysp Kanaryjskich, na których wyniósł on 21 złotych (poprzednio roczny wzrost cen osiągnął tam 41 złotych).
Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z Egiptem i Turcją przez wiele miesięcy konkurowała Grecja. Obecnie jednak ze średnim spadkiem cen wycieczek o 149 złotych była ona już po raz szósty z rzędu najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskich turystów.

Lekkie zwyżki na mniej popularnych kierunkach

Na mniej popularnych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Maroku, Portugalii i Tunezji, w których ceny wzrosły o odpowiednio 82, 61 i 60 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W umiarkowanej skali zniżkowały ceny na Majorce – o średnio 54 złote, w większym stopniu w Albanii – o 170 złotych, zaś na Cyprze i Malcie były one odpowiednio niższe o 285 i 307 złotych od średnich cen sprzed roku.

Exim Tours, Poland i Itaka mocno obniżają ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours, TUI Poland oraz Itaka – o około 225, 215 i 200 złotych. W tym ostatnim biurze tak znaczna zmiana różnicy wobec ostatniego tygodnia wynika z wzrostu bazy odniesienia, gdyż przed rokiem ceny wzrosły tam przejściowo o około 210 złotych. Bez tego skoku cenowego ceny wycieczek w Itace byłyby – podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu – niewiele wyższe niż przed rokiem.

Niższe niż w sezonie ubiegłym ceny oferowały też biura Grecos i Prima Holiday, w których roczne spadki wyniosły około 95 i 20 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 40 złotych (biuro Coral Travel) do prawie 500 złotych.

Z kim i gdzie jechać najtaniej

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Coral Travel – 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 10 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 8 ofert oraz Grecos – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 5 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty.

W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours – 5 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 3 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowało biura TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Coral Travel w Grecji i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.