Biura podróży – nieznaczny wzrost cen na środek lata

Hotel Titanic w Turcji
Jeden z hoteli tureckiej sieci Titanic/fot. AG

W ostatnim tygodniu w ofertach biur podróży w Polsce jedynie Malta i Chalkidiki były tańsze niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny na Teneryfie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 22 złote.

Niezbyt duże zniżki cen wycieczek wystąpiły w minionym tygodniu jedynie na Malcie i Chalkidiki, gdzie ceny spadły o 21 i 4 złote. Najistotniejsze wzrosty cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Teneryfie – o 203 złote, a nieco mniejsze na Korfu i w Tunezji kontynentalnej – o 95 i 82 złote.

Czwarty tydzień marca przyniósł na wszystkich najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 wzrosty średnich cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce na kierunkach kanaryjskich i egipskich gdzie osiągnęły średnio 59 i 46 złotych. Nieco łagodniejsze były wzrosty w Bułgarii, Turcji i Grecji, w których wyniosły one odpowiednio 37, 32 i 30 złotych. W Bułgarii i w Turcji ceny wycieczek osiągnęły w minionym tygodniu najwyższe poziomy w tym sezonie.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była wyższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 53 złote.

Średnia cena raz w górę, raz w dół

W minionym tygodniu największe roczne wzrosty cen odnotowano na Fuerteventurze – o średnio 277 złotych, a w niewiele mniejszej skali na półwyspie Chakidiki i w Tunezji kontynentalnej – o 247 i 202 złote. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była po raz dziesiąty z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 340 złotych, a mniejsze średnie zniżki cen odnotowano na Korfu (siódmy raz z rzędu) i ponownie na Rodos – o 206 i 174 złote.

Egipt drożej

Wśród dwóch z wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja począwszy od początku lutego zmieniła się diametralnie i na czołowej pozycji pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 188 złotych, zaś na kierunkach tureckich wzrost był jedynie umiarkowany, czyli o 63 złote.

Kanary też

Drugi po Egipcie najbardziej znaczący wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu kolejny raz zanotowały Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 119 złotych (poprzednio było to 79 złotych). Kierunek ten wykazywał we wcześniejszym okresie aż przez 12 tygodni z rzędu najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed siedmioma tygodniami oddał tę pozycję Egiptowi..

W minionym tygodniu wśród drożejących kierunków znalazła się też Bułgaria z średnią zwyżką cen o 10 złotych (poprzednio spadły one o 14 złotych). Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland, Exim Tours i ostatnio Coral Travel.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z Egiptem i Turcją przez wiele miesięcy konkurowała Grecja. Tym razem jednak ze średnim spadkiem cen wycieczek o 78 złotych już po raz trzeci z rzędu była ona najbardziej taniejącym kierunkiem wśród najważniejszych dla polskich turystów.

Malta mocno w dół

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Maroku, w którym ceny wzrosły o 178 złotych. W mniejszej skali zwyżkowały ceny w Tunezji i Portugalii – o średnio 131 i 119 złotych, a w jeszcze mniejszej na Majorce i Cyprze – o 86 i 77 złotych. Na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki – umiarkowane w Albanii – o 80 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 340 złotych.

Na ostatniej pozycji znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie pomimo tegorocznej istotnej zwyżki o 119 złotych, średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat wzrosły bardzo niewiele, bo o średnio 36 złotych, na co znaczny wpływ ma ubiegłoroczny ich spadek, który wyniósł średnio 83 złotych.

Ponownie spośród mniej masowych kierunków w ujęciu dwuletnim najbardziej wzrosły ceny w Maroku – o średnio 220 złotych, a w mniejszej skali na Majorce i Cyprze – o 74 i 57 złote, a całkiem niewielkiej w Portugalii – o 9 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w nieznacznym stopniu w Albanii – o 3 złote, a w bardzo dużym na Malcie, gdzie zniżka wyniosła średnio 422 złote.

W Grecosie najtaniej

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze Grecos, w którym roczny spadek wyniósł około 80 złotych. Atrakcyjniejsze niż przed rokiem ceny oferowały również biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland – wszystkie po około 65-70 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 60 do 295 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 18 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem też 19, a przed dwoma laty 33 oferty) oraz EXim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem tylko 10, a przed dwoma laty 25 ofert).

Do Egiptu z TUI i Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Coral Travel – 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 10 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland –10 ofert oraz Itaka – 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz TUI Poland – 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowały biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie i Grecji, biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel w Grecji, a biuro Exim Tours na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center