Biura podróży: Kanary wciąż droższe, Egipt – tańszy niż przed rokiem

AG

Wyspy Kanaryjskie są zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie, średnio aż o 312 złotych, natomiast zdecydowanie tańszy niż przed rokiem stał się Egipt – aż o 228 złotych. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt ferii zimowych czyli 1-7 lutego 2016 roku.
Ostatnie już tegoroczne zestawienie cen sezonu zimowego 2015/16 obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 15 stycznia 2016 z cenami dla identycznego okresu zebranych w dniu 8 stycznia 2016. Ze względu na fakt, że do wylotów w badanym okresie pozostało niewiele ponad dwa tygodnie, dlatego zestawienie przybiera już formę jak gdyby zestawienia cen last minute i posiada wiele cech dla niego charakterystycznych takich jak brak niektórych kierunków, ograniczony wybór hoteli, czy bardzo wysoką zmienność cen oferowanych wycieczek.

W badanym okresie wystąpił spory spadek średniej ceny wycieczek, który wyniósł 73 złote (poprzednio ceny wzrosły o 7 złotych). Tym razem spadły ceny na wszystkich kierunkach, które jeszcze pozostały w sprzedaży oprócz Cypru, na którym wzrosły one o średnio 62 złote. Na pozostałych kierunkach ceny uległy redukcji, a mianowicie dość umiarkowanej na kierunkach egipskich – o 39 złotych (poprzednio spadły o 17 złotych), większej na Wyspach Kanaryjskich – o 73 złote (poprzednio wzrosły one o 5 złotych), a całkiem już dużej w Maroku – o ponad 260 złotych (poprzednio wzrosły o 98 złotych). Dość znaczne były przy tym zmiany cen i to zarówno w dół jak i w górę na poszczególnych wyspach. Liderem spadków była Teneryfa – o 267 złotych, a wzrostów Fuerteventura – o 72 złote.
Na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, większe zniżki wystąpiły w Hurghadzie – o średnio 51 złotych, a mniejsze w Marsa Alam – o 26 złotych. W obecnej sytuacji jedynie niewielkie spadki cen wyjazdów do Egiptu mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc na kierunkach egipskich oraz z wycofania oferty czarterowej na Synaj.

Spore spadki cen zanotowano tym razem w Maroku – o 261 złotych (poprzednio był tam wzrost o 98 złotych). Natomiast nie występowały już ostatnio reprezentatywne wyjazdy zimowe do Portugalii oraz Tunezji, a od pewnego czasu skasowano już czartery (w badanym okresie) na Turecka Riwierę oraz Synaj.
Dodatnia różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku od czasu ostatniego zestawienia uległa zamianie na ujemną i wyniosła minus 16 złotych (poprzednio była jeszcze dodatnia i wyniosła 84 złote). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny odnotowały relatywnie wzrost, a mianowicie o 27 złotych, który w połączeniu ze spadkiem cen bieżących o 73 złote przyczynił się do tego, że na dwa tygodnie przed rozpoczęciem ferii ceny stały się właśnie nieco niższe niż przed rokiem.

Nadal zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie są Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami odpowiednio o aż 312 złotych (poprzednio o 284 złote), natomiast zdecydowanie tańszy niż przed rokiem stał się na końcówce sprzedaży Egipt, bo aż o 228 złotych (poprzednio był tańszy jedynie o 13 złotych). Z kierunków kanaryjskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu prezentuje teraz Gran Canaria – 528 złotych (poprzednio 196 złotych) oraz popularna w tym sezonie Teneryfa – 274 złote (poprzednio 358 złotych).

Jeśli chodzi o kierunki egipskie, to nieco tańsza jest obecnie zarówno Marsa Alam Hurghada – o 262 złote (poprzednio była droższa o 8 złotych), jak również Hurghada – o 194 złote (poprzednio też była tańsza, ale o 33 złote). Bez zmian wobec poprzedniego zestawienia pozostał Cypr – droższy wobec okresu sprzed roku o średnio 54 złote, a zdecydowanie tańsze niż przed rokiem stało się Maroko – o ponad 640 złotych (poprzednio o 21 złotych).
Po odrzuceniu mało już reprezentatywnych ofert Sun & Fun (tańsza o 1370 złotych) oraz biura Neckermann (droższa o ponad 800 złotych) zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem nadal wykazują oferty biura TUI – o średnio 507 złotych, a pozostałe biura wykazują większe lub mniejsze zwyżki. Stosunkowo najmniejsze są one w biurze Itaka – o około 110 złotych, a większe w Exim Tours – blisko 240 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, a zatem na pierwszym lub drugim miejscu w pozostałych już tylko 8 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera na końcówce zajmuje biuro Itaka (11 takich ofert) przed biurami TUI (8 ofert) oraz Exim Tours (7 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji obecnie wyróżnia się biuro Ecco Holiday (3 oferty).