Biura podróży – imprezy sierpniowe drożeją

Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 28 złotych, zaś w porównaniu do poprzedniego sezonu o 649 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa dela Luz – o średnio 1187 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzieńsierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

Największe wzrosty średnich cen odnotowano na Rodos – o 130 złote, a w nieco mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na Lanzarote – o średnio 103 i 101 złotych. Największy spadek cen wystąpił na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o średnio 186 złotych, a mniejszy na Zakintos i Teneryfie – o 79 i 41 złotych.

Średnia cena imprezy wciąż dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 649 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa dela Luz – o średnio 1187 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na półwyspie Chalcydyckim i na Synaju – o 1054 i 984 złote.

W minionym tygodniu ceny w skali rocznej spadły jedynie na Malcie – o średnio 54 złote.

Najbardziej podrożały Egipt i Kanary

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 844 złote oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 782 złote. Skromniejsze były zwyżki cen w Grecji i Bułgarii – o 593 i 589 złotych, a najmniejsze w Turcji – o 422 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, w Porugalii i we Włoszech – o 987, 870 i 824 złote. Zwyżki w mniejszej skali wystąpiły na Majorce, w Albanii, Maroku, na Cyprze i w Tunezji – o odpowiednio 569, 688, 530, 467 i 406 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 54 złote.

Najtańsze oferty w TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 56 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 26 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty też 20 ofert).

Egipt najtańszy też w TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz Exim Tours i Coral Travel – po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours i TUI Poland – 8 i 7 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – po 9 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 6 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty.

Biura podróży – duży wzrost cen imprez sierpniowych