Biura podróży – i znowu lekki spadek cen

 

Jeden z hoteli na Tureckiej Riwierze
Jeden z hoteli na Tureckiej Riwierze/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena imprezy w biurach podróży w Polsce spadła o 3 złote. Był to już siódmy spadek bieżących cen w tym sezonie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Dwa miesiące spadków cen

Od prawie dwóch miesięcy średnie ceny wycieczek na sezon letni 2020 znajdują się w średnioterminowym trendzie spadkowym.
Największa zniżka cen w minionym tygodniu wystąpiła na drogiej w tym sezonie wyspie Lanzarote – o średnio 134 złote, zaś w mniejszej skali taniały Rodos i Maroko – o średnio 74 i 46 złotych.
Niespodziewanie duży wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Tureckiej Riwierze – o 131 złotych, a znacznie już mniejsze na greckich wyspach Kreta i Zakintos – o 34 i 31 złotych.

Kanary najbardziej w dół

Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 ponownie przewagę spadków cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 47 złotych. Na tym kierunku średnie ceny stały się najniższe od pierwszego tygodnia listopada.

W Grecji po trzech kolejnych spadkach w sumie o 136 złotych i jednorazowym wzroście o 12 złotych w tygodniu ubiegłym, średnie ceny ponownie spadły, tym razem stosunkowo niewiele – o 9 złotych. Również nieduży spadek odnotowano w Bułgarii, w której średnie ceny obniżyły się o 11 złotych (przed tygodniem o 25 złotych).

Dość istotnie wzrosły natomiast ceny w Turcji – o średnio 32 złote (poprzednio wzrosły o 2 złote), a w mniejszym stopniu na kierunkach egipskich – o średnio 8 złotych (poprzednio spadły o 22 złote).

Średnia cena jeszcze wyższa do zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 32 złote. Był to kolejny najsłabszy roczny wzrost cen w tym od początku sprzedaży lata.
W minionym tygodniu największy roczny wzrost cen odnotowano w Tunezji kontynentalnej – o 207 złotych.
Po siedmiu kolejnych tygodniach z pozycji lidera rocznych wzrostów cen ustąpiła wyspa Lanzarote, gdzie ceny wzrosły o średnio 198 złotych, a duża zwyżka cen miała też miejsce na Fuerteventurze – o średnio 182 złote.
Kierunkiem, na którym odnotowano największe zniżki cen wycieczek była (szósty raz z rzędu) Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 344 złotych.
Znacząco mniejsze średnie zniżki cen trzeci raz z rzędu odnotowano na Korfu i Gran Canarii – o 165 i o 106 złotych.

Najpopularniejsi tanieją

Wśród dwóch wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, podobnie jak przed tygodniem w czołówce pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 130 złotych, a na kierunkach tureckich po jednotygodniowym rocznym spadku cen w rozmiarze 3 złotych powrócił niewielki wzrost, który wyniósł 12 złotych.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkurowała Grecja, która często plasowała się w tym względzie pomiędzy odnotowanymi na obu tych kierunkach. Tym razem było inaczej, gdyż na kierunkach greckich zagościł nieduży spadek cen, który wyniósł 4 złote.

Drugi najbardziej znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 57 złotych.

Obok Turcji niewielką skalę rocznego wzrostu cen prezentuje Bułgaria (o 11 złotych), w której nadal bardzo atrakcyjne ceny oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również biuro Exim Tours. Jest to bardzo podobna sytuacja do w tym samym okresie przed rokiem i jest ona dodatkowo wzmacniana słabym popytem na wypoczynek w tym kraju ze strony turystów niemieckich.

Tunezja podrożała

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 149 złotych. W mniejszej skali wrosły ceny na Cyprze i Majorce – o 70 i 52 złote, a na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki. Były one umiarkowane w Maroku, Portugalii i Albanii – o odpowiednio 23, 55 i 59 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 344 złote.

W stosunkowo niedużej skali drożeją obecnie w tym ujęciu wyjazdy do Grecji i Bułgarii – o 27 i 24 złote. Na ceny tej drugiej nadal znaczną presję wywierają liczne i nisko wycenione oferty biura TUI Poland. Na ostatniej pozycji w tym ujęciu znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie pomimo tegorocznej dość istotnej zwyżki (o 57 złotych), średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat są zdecydowanie niższe, a mianowicie o średnio 125 złotych, na co dominujący wpływ ma ubiegłoroczny ich spadek, który wyniósł 182 złote.

Best Reisen i Prima Holiday obniżają ceny

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Best Reisen i Prima Holiday, w których spadki wyniosły po około 90 złotych. Dość istotnie atrakcyjniejsze ceny oferowały też biura Grecos i Exim Tours, w których były one niższe o około 65 i 40 złotych, a nieznacznie biuro TUI Poland, w którym ceny w ujęciu rocznym były niższe o około 10 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 30 złotych (biuro Coral Travel) do ponad 300 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 42 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 15 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio też 20 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 30 ofert)

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka TUI Poland, Grecos i Coral Travel – wszystkie po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 4 oferty oraz Itaka i Coral Travel – po 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biura Itaka i Rainbow w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji.