Biura podróży – Grecja powoli, ale systematycznie drożeje

KG

W ostatnich sześciu tygodniach w biurach podróży ceny imprez turystycznych w Grecji wzrosły o średnio 186 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 12 złotych. W minionym tygodniu największe zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły w Maroku i w Albanii – o 121 i 94 złote oraz na Fuerteventurze – o 60 złotych. Największe spadki odnotowano na Synaju (ostatnio były tam duże wzrosty cen) – o 83 złote oraz na Teneryfie i Korfu (ponownie) – o 34 i 30 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem średnie ceny wycieczek wzrosły o 4 złote, a przed dwoma laty pozostały bez zmian.

W minionym tygodniu mniej więcej na poziomie średniej zmiany cen (czyli +12 złotych) rosły ceny wycieczek do Grecji i Turcji (o 12 i 10 złotych), a w nieco mniejszym stopniu na Wyspy Kanaryjskie (o 4 złote). Na pozostałych wiodących kierunkach ceny wycieczek zniżkowały, w tym symbolicznie do Bułgarii (o 3 złote), a wyraźniej do Egiptu – o średnio 27 złotych.

Wedlug Travelplanet.pl, zwraca uwagę systematyczne podnoszenie się cen imprez turystycznych do Grecji, które wzrosły o okresie ostatnich 6 tygodni o średnio 186 złotych. Może mieć związek z cięciami programów wyjazdów do tego kraju anonsowanymi przez wielu organizatorów, jak również z (chwilowym lub ostatecznym) zaprzestaniem działalności na nich przez biura 7islands i Net Holiday, których ubiegłoroczna sprzedaż wyniosła prawie 5 procent ogólnej liczby wycieczek do Grecji.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 107 złotych. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano spadek cen w ujęciu rocznym o 44 złote.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymują się wyraźne zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 mniej kosztownych i jednocześnie dobrych jakościowo kierunkach, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 290 i 191 złotych. Do ich skali wzrostu zbliżyła się w ostatnim miesiącu Grecja gdzie średnia roczna zwyżka wyniosła w minionym tygodniu 155 złotych. W przypadkach Egiptu i Grecji jest to znacząco różna sytuacja niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, gdyż kierunki notowały wówczas spadki cen w ujęciu rocznym o 150 i 4 złote. W przypadku Turcji roczna dynamika zmian cen przypomina już sytuację sprzed roku, ponieważ wzrosły one wówczas o średnio 145 złotych.

Nieco spadła roczna skala wzrostu cen wycieczek do Bułgarii – z 92 do 80 złotych, zaś w poprzednim sezonie w adekwatnym tygodniu ceny na tym kierunku spadały w ujęciu rocznym o 46 złotych.

Liderem spadków w tym sezonie nadal pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku ponownie były niższe o średnio 69 złotych (przed tygodniem i dwoma były one niższe o 69 i 83 złote). W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych również notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 162 złote. Kolejny już raz warto zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem stały się dla organizatorów ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Maroku – o średnio 129 i 125 złotych, niewiele mniejsze w Portugalii i w Tunezji – 92 i 91 złotych, zdecydowanie mniejsze na Malcie i w Albanii – 14 i 12 złotych, a na Majorce odnotowano symboliczny spadek średnich cen wycieczek – o 4 złote.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów jedyny spadek ich poziomu wobec ubiegłego sezonu wykazała oferta biura Rainbow, która była mniej kosztowna o około 100 złotych niż przed rokiem, z tym, że w grupie hoteli, które sprzedawano także w poprzednim sezonie średnia cena pozostała na mniej więcej tym samym poziomie. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od 6 (biuro Coral Travel Wezyr) do 384 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycję samoistnego lidera powróciło biuro TUI Poland z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27, przed rokiem 20, a przed dwoma 7 ofert), które nieznacznie wyprzedziło biura Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 27, przed rokiem 11, a przed dwoma 17 ofert), Coral Travel Wezyr z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24, przed rokiem 12, a przed dwoma 18 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 21, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 41 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* nadal posiadała oferta biura Rainbow, w hotelach 4* oferty biur Itaka i TUI Poland, a w zakresie hoteli 5* oferty biur Coral Travel Wezyr i TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr – 8 ofert i Sun & Fun – 4 oferty, na kierunkach greckich biura Itaka i Rainbow – po 10 ofert oraz Coral Travel Wezyr – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 10 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 5 ofert, a na tureckich Coral Travel Wezyr – 6 ofert oraz Itaka – 3 oferty.

W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i Rainbow – po 3 oferty, zaś w Bułgarii biura Coral Travel Wezyr i TUI Poland – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii, Grecji i Turcji, a Coral Travel Wezyr w Turcji, Grecji, Tunezji kontynentalnej i w Bułgarii.