Biura podróży – ceny w lutym nie rosną

Jeden z hoteli w Tunezji kontynentalnej/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 11 złotych. Był to już czwarty spadek bieżących cen w tym sezonie. Największa zniżka cen w minionym tygodniu wystąpiła na Krecie – o średnio 106 złotych, a w tylko nieznacznie mniejszej skali na Korfu i Teneryfie – o średnio 102 i 101 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Stosunkowo duży wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Fuerteventurze – o 121 złotych, a mniejsze tygodniowe zwyżki średnich cen miały miejsce na w Portugalii i na Cyprze – o 58 i 55 złotych.

Nieduże wzrosty cen

Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przewagę umiarkowanych lub niedużych wzrostów cen wycieczek. Spadki ponownie zagościły na kierunkach greckich, zaś ich skala była dość istotna – o średnio 64 złote (przed tygodniem 39 złotych).

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 123 złote. Był to zdecydowanie najmniejszy roczny wzrost cen w tym sezonie, zaś największy miał miejsce przed 8 tygodniami i wyniósł 224 złote. W minionym tygodniu już piąty raz z rzędu najznaczniejszy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 447 złotych, a również duże zwyżki cen miały miejsce na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej – o średnio 291 i 240 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano zniżki cen wycieczek była Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio aż 576 złotych.

Drożeją najpopularniejsze kierunki

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, nadal jeszcze utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na już od trzech sezonów zyskujących na popularności kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Egipcie i Turcji, ale ich skala dość systematycznie maleje zwłaszcza na tym drugim kierunku. W minionym tygodniu roczne wzrosty cen wyniosły w nich odpowiednio 136 oraz 39 złotych.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkuruje Grecja. Tym razem roczny wzrost cen w tym kraju ukształtował się powyżej odnotowanego na obu tych kierunkach i wyniósł 143 złote.

Kanary w górę

Kolejny raz duży roczny i największy w tym zestawieniu wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu nadal notują Wyspy Kanaryjskie, gdzie wyniósł on 199 złotych (poprzednio było to 261 złotych). Kierunek ten wykazywał w ostatnich 12 tygodniach najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na jego obecną skalę niezmiennie istotny wpływ ma jednak bardzo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas spadek o nawet większą kwotę od obecnej średniej zwyżki, gdyż wyniosła ona 234 złote.

Zdecydowanie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen nadal prezentuje Bułgaria (o 79 złotych), w której nadal wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również Exim Tours (bardzo podobnie było o tej porze również przed rokiem).

Mniejsi rosną szybciej

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym nadal miały miejsce w Maroku, na Majorce i w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 209, 166 i 164 złote. Mniej intensywnie rosły ceny na Cyprze i w Portugalii – o 112 i 110 złotych, jeszcze słabiej w Albanii – o średnio 44 złote, natomiast spadki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Malcie – o 576 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej stabilną sytuację w zakresie średnich cen ofertowych odnotowano w biurach Prima Holiday, Rainbow i Best Reisen. U tych organizatorów ceny wzrosły w najmniejszym stopniu, czyli odpowiednio o około 5, 30 i 35 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 45 złotych (biuro Grecos) do ponad 240 złotych.

TUI Poland liderem niskich cen

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 43 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 37, a przed dwoma laty 21 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Rainbow z liczbą również 21 ofert (poprzednio jedynie 14 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 10 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow, Itaka i TUI Poland – odpowiednio 10, 9 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty oraz Itaka – 3 oferty. W Tunezji zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.