Biura podróży – ceny niższe niż przed rokiem

Cypr mocno potaniał w porównaniu z rokiem 2019.
Jeden z hoteli w Pafos na Cyprze/fot. AG

W biurach podróży w Polsce, w minionym tygodniu średnia cena imprezy turystycznej na początku sierpnia była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 70 złotych. Największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano na Cyprze – o 379 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 10 złotych.

Dżerba w górę, Lanzarote w dół

Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na tunezyjskiej wyspie Dżerba, na której podniosły się o średnio 137 złotych. W nieco mniejszym stopniu wrosły ceny na Synaju i w Hurghadzie – o średnio 84 i 82 złote.

Największy spadek średnich cen odnotowano na wyspie Lanzarote – o 155 złotych, czyli tam gdzie w poprzednim tygodniu ceny wzrosły najbardziej. W nieco mniejszym stopniu spadły ceny na wyspie Kos i w Portugalii – o 139 i 113 złotych.

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 wzrosty cen wycieczek na tych kierunkach, na których nie zdążyły wystąpić jeszcze przed końcem kwietnia, a korygujące spadki na kierunkach ze znacznymi wówczas wzrostami średnich cen. Do tych pierwszych należał Egipt, w którym zwyżka wyniosła 73 złote oraz Turcja i Bułgaria, gdzie wzrosty cen wyniosły 26 i 19 złotych. Te drugie to Grecja i Wyspy Kanaryjskie, na których ceny tym razem obniżyły się o średnio 38 i 22 złote.

Średnie ceny idą w dół

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 70 złotych.

W minionym tygodniu największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano na Cyprze – o 379 złotych. Mniejszy odnotowano na Malcie, na której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu oraz na Korfu – o odpowiednio 290 i 276 złotych. Największy roczny wzrost cen po raz trzeci odnotowano w Turcji Egejskiej – o 182 złote oraz na Synaju i Chalkidiki – o 140 i 133 złote.

Turcja i Egipt znowu drożeją

W sytuacji znacznego dostosowawczego wzrostu cen bieżących w Egipcie ponownie mamy do czynienia z sytuacją, gdy największy roczne wzrosty cen wśród głównych kierunków występują w Turcji i w Egipcie – o 106 i 42 złote . Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen pokazują spadki. Stosunkowo znacznie rozmiary wykazują one w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 171 i 117 złotych, a dużo mniej istotne w Bułgarii – o średnio 34 złote.

Tunezja i Maroko nieco droższe niż przed rokiem

Na mniej popularnych kierunkach jedyne zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce w Tunezji i w Maroku, w których ceny wzrosły o średnio 98 i 97 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zmniejszyły się ceny w Portugalii – o 19 złotych, istotnie większe były roczne zniżki cen wycieczek na Majorkę i do Albanii – o średnio 126 i 139 złotych, zaś w zdecydowanie największe na Malcie i na Cyprze, gdzie były one o 290 i 379 złotych poniżej średnich cen sprzed roku.

ETI i Exim Tours liderami obniżek cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 660 i 395 złotych. W tym pierwszym biurze – podobnie jak przed tygodniem i dwoma tygodniami – było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, a zwłaszcza do Hurghady i na Synaj. Tak duża zniżka średnich cen wynika nie tyle z bezpośrednich redukcji cen, ale z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów wycenianych bardzo atrakcyjnie. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty biur Grecos oraz Itaka – o około 175 i 170 złotych, a także TUI Poland – o około 155 złotych.

W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o około 75 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 20 do 340 złotych.