Biura podróży – ceny na sierpień wciąż spadają powoli

Antalya- port jachtowy
Port w Antalyi/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 7 złotych. Umiarkowane spadki cen wycieczek na większości kierunków mogą nadal świadczyć o nadziejach organizatorów, że w szczycie sezonu obawy turystów spowodowane koronawirusem będą już w istotnym stopniu zażegnane, a jego negatywny wpływ na ceny nie będzie już duży.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Największe zniżki wystąpiły w minionym tygodniu na kierunkach egipskich, czyli Marsa Alam, Synaju i Hurghadzie, na których ceny spadły o odpowiednio 37, 36 i 26 złotych. Najistotniejsze wzrosty cen odnotowano w ostatnim tygodniu w Portugalii – o 47 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i w Turcji Egejskiej – o 30 i 27 złotych.

Wszędzie spadki cen

Trzeci tydzień marca przyniósł na wszystkich najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 spadki cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce na kierunkach egipskich gdzie spadły o średnio 33 złote. Łagodniejszy był spadek cen w Bułgarii – o 8 złotych, przy czym pomimo drugiej zniżki z rzędu średni poziom cen należał do najwyższych w tym sezonie. Praktycznie nie zmieniły się poziomy średnich cen na kierunkach kanaryjskich i greckich, na których wzrosły o 1 złoty i nie uległy zmianie, zaś nieco większa zwyżka cen miała miejsce na kierunkach tureckich, która wyniosła średnio 6 złotych.

Średnia cena minimalnie wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 13 złotych. Była jak dotąd najniższa roczna zwyżka cen od początku sprzedaży lata, zaś największa miała miejsce przed 14 tygodniami i wyniosła 224 złote.

W minionym tygodniu największe roczne wzrosty cen odnotowano na Fuerteventurze i półwyspie Chalkidiki – o średnio 300 i 295 złotych, a w mniejszej skali na Lanzarote – o 197 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była po raz dziewiąty z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 571 złotych, a znacząco mniejsze średnie zniżki cen odnotowano na Korfu (szósty raz z rzędu) i na Rodos – o 286 i 197 złotych.

Egipt wciąż droższy niż przed rokiem

Wśród dwóch z wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja począwszy od początku lutego zmieniła się diametralnie i w czołówce pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 108 złotych, zaś na kierunkach tureckich miał miejsce jedynie niewielki wzrost o 8 złotych.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkurowała Grecja, która najczęściej zajmowała między nimi miejsce pośrednie. Tym razem jednak Grecja ze średnim spadkiem cen wycieczek o 84 złote już po raz drugi z rzędu była najbardziej taniejącym kierunkiem wśród najważniejszych dla polskich turystów.

Drugi najbardziej znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu kolejny raz notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 79 złotych (poprzednio było to 86 złotych). Kierunek ten wykazywał we wcześniejszym okresie przez 12 tygodni z rzędu najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed sześcioma tygodniami został wyprzedzony przez Egipt. Na obecną skalę rocznych zmian cen bardzo istotny wpływ ma niska baza odniesienia sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas bardzo znaczny spadek, który wyniósł 161 złotych.

W minionym tygodniu wśród taniejących kierunków znalazła się też Bułgaria z niewielkim rocznym spadkiem cen o 14 złotych (poprzednio 10 złotych). Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland, Exim Tours i ostatnio Coral Travel. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana bardzo słabym popytem na wypoczynkowe wyjazdy do tego kraju ze strony turystów niemieckich.

Portugalia droższa

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Portugalii, gdzie wyniosły one średnio 108 złotych. W nieco mniejszej skali wrosły ceny w Maroku i Tunezji – o 88 i 84 złote, a jeszcze mniejszej na Cyprze i Majorce – o 72 i 55 złotych. Na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki – umiarkowane w Albanii – o 88 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 571 złotych.

Best Reisen obniżył najbardziej

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Best Reisen i Grecos, w których roczne spadki wyniosły około 180 i 130 złotych. Atrakcyjniejsze niż przed rokiem ceny oferowały też biura Coral Travel, TUI Poland i Exim Tours – te dwa pierwsze po około 110 złotych, a ostatnie o około 85 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 45 do 210 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 18 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem też 24, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma 22 oferty).

Do Egiptu z najlepiej z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 7 ofert oraz TUI Poland – 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 9 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours – 5 ofert i Coral Travel – 3 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowały biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji i w Tunezji, biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center