Biura podróży – ceny na sierpień lekko w dół

Turcja - jeden z hoteli w okolicach Antalyi
Jeden z hoteli na tureckiej Riwierze/fot. AG

W minionym tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 11 złotych. Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na Malcie gdzie spadły średnio o 121 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Według autorów analizy, ponownie znacznie przeceniona została Teneryfa – o średnio 96 złotych, zaś w umiarkowanym stopniu spadły ceny na Majorce – o średnio 36 złotych.

Niewielkie zmiany średnich cen

Drugi tydzień kwietnia przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 niezbyt duże zmiany średnich cen wycieczek. Tym razem największe ich spadki wystąpiły na kierunkach kanaryjskich i egipskich – o średnio 22 i 21 złotych, a niewielkie w Bułgarii – o 9 złotych. Symbolicznie wzrosły średnie ceny na kierunkach greckich – o jeden złoty, a nieco więcej w Turcji – o 11 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była wyższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 9 złotych. Był to najmniejsza roczna zwyżka cen w tym sezonie.

W minionym tygodniu największe średnie roczne wzrosty cen odnotowano na półwyspie Chalkidiki – o 258 złotych oraz na Synaju i w Hurghadzie – o 220 i 215 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe spadki cen wycieczek była po raz dwunastym z rzędu Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 315 złotych, a mniejsze zniżki cen odnotowano na Cyprze oraz czwarty raz z rzędu na Rodos – o odpowiednio 256 i 232 złote.

Egipt i Turcja drożeją

Wśród dwóch z wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja po okresie znacznie słabszych rocznych wzrostów cen w Turcji wróciła częściowo do obserwowanej we wcześniejszym okresie. Ceny na obu tych kierunkach ponownie wzrastały najbardziej, choć różnica pomiędzy skalami wzrostu jest jeszcze dość znacząca. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen w Egipcie wyniósł 198 złotych, zaś na kierunkach tureckich wzrost był jak na ten kierunek nadal relatywnie nieduży i wyniósł 60 złotych.

Ceny na Kanarach wciąż w górę

Trzeci największy wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu odnotowały Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 41 złotych (poprzednio było to 82 złote). Kierunek ten wykazywał we wcześniejszym okresie aż przez 13 tygodni z rzędu najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed dziewięcioma tygodniami oddał tę pozycję Egiptowi. Na obecną skalę rocznych zmian cen na tym kierunku bardzo istotny wpływ miała niska ubiegłoroczna baza odniesienia, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas identyczny jak w poprzednim zestawieniu spadek, który wyniósł 69 złotych.

W minionym tygodniu wśród drożejących kierunków ponownie znalazła się też Bułgaria z niewielką średnią zwyżką cen o 6 złotych. Nadal bardzo atrakcyjne ceny oferują tam biura TUI Poland i Exim Tours. Jest to podobna sytuacja do tej sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana nadal bardzo słabym popytem na wypoczynkowe wyjazdy do tego kraju ze strony turystów niemieckich.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z Egiptem i Turcją przez wiele miesięcy konkurowała Grecja. Tym razem jednak ze średnim spadkiem cen wycieczek o 111 złotych już po raz piąty z rzędu była ona najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskich turystów.

Średnia cena na Cyprze dużo niższa

Na mniej popularnych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Tunezji, Portugalii i w Maroku, w których ceny wzrosły o odpowiednio 125, 117 i 102 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zniżkowały ceny na Majorce – o średnio 23 złote, w nieco większym stopniu w Albanii – o 119 złotych, zaś na Cyprze i Malcie były one odpowiednio niższe o 256 i 315 złotych od średnich cen sprzed roku.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu – o średnio 488 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Tunezji – o średnio 251 i 216 złotych, a w jeszcze mniejszej wyjazdy do Bułgarii i Grecji – o 86 i 44 złotych.

Na ostatniej pozycji znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie pomimo tegorocznej zwyżki o 41 złotych, średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat nawet spadły o średnio 28 złotych o czym zdecydował ich ubiegłoroczny spadek, który wyniósł średnio 69 złotych.

Exim i TUI najtańsze w porównaniu r/r

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i TUI Poland – o około 230 i 210 złotych oraz w biurach Grecos i Prima Holiday, w których roczne spadki wyniosły około 150 i 25 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 15 złotych (biuro Itaka) do ponad 310 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 20 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 22 oferty), Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio też 21 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 32 oferty) oraz Coral Travel też z liczbą 21 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem również 24, a przed dwoma laty 12 ofert).

W Egipcie najtaniej z Coralem i TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel – 4 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka – 9 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland – po 8 ofert i Grecos – 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – po 4 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowały biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji oraz Bułgarii, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej, a biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii.