Biura podróży – ceny imprez spadają

Mocny spadek cen na Cyprze
Jeden z hoteli w Pafos na Cyprze/fot. AG

W ostatnim tygodniu maja w biurach podróży średnia cena imprezy była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 56 złotych. Największy roczny spadek cen po raz piąty z rzędu odnotowano na Cyprze, tym razem o 506 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 7 złotych.
Największe obniżki cen wycieczek w minionym tygodniu ponownie wystąpiły w Portugalii, gdzie obniżyły się o średnio 159 złotych, a w nieco mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na tunezyjską Dżerbę i Turecką Riwierę – o średnio 74 i 31 złotych. Największe wzrosty średnich cen odnotowano w Albanii – o średnio 133 złote, a bardziej umiarkowane w Maroku i na Rodos gdzie wzrosły o 61 i 53 złote.

Spadki cen na najważnieszych kierunkach

Ostatni tydzień maja przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 na najważniejszych kierunkach przewagę spadków cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich miały miejsce w Grecji, w której przekrojowe średnie ceny spadły o 37 złotych, a zdecydowanie mniejsze w Bułgarii i Turcji – po 6 złotych. Z kolei największe wzrosty cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 18 złotych, a znacznie mniejsze w Egipcie, gdzie podniosły się one o 7 złotych. Na tym pierwszym kierunku mogą one być odreagowaniem dużego spadku przed tygodniem, który wyniósł 65 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 56 złotych.

Cypr – największe spadki

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen po raz piąty z rzędu odnotowano na Cyprze, tym razem o 506 złotych. Mniejsze odnotowano na Korfu (ponownie) i na Teneryfie – o 328 i 254 złote.
Największe roczne wzrosty cen po raz kolejny odnotowano na Synaju i półwyspie Chalcydyckim – o 368 i 205 złotych oraz w Tunezji kontynentalnej – o 137 złote.

Egipt i Turcja lekko w górę

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy wyraźnie największy roczny wzrost cen spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 160 złotych. Znacznie mniejszy był wzrost cen w Turcji – o średnio 34 złote, a zupełnie niewielki w Bułgarii – o średnio 7 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen pokazywały obniżki, przy czym były one umiarkowane na Wyspach Kanaryjskich – średnio 49 złotych, a zdecydowanie największe w Grecji – średnio 154 złote.

Albania i Cypr – w dół

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu roczne wzrosty cen wystąpiły jedynie w Portugalii i w Tunezji, do których wyjazdy stały się droższe o średnio 55 i 39 złotych. Na pozostałych ceny były niższe, przy czym w najmniejszym stopniu taniało Maroko – o 44 złote, w istotnie większej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów na Majorkę, Maltę i do Albanii – o odpowiednio 135, 169 i 202 złote, zaś zdecydowanie największa zniżka miała miejsce na Cyprze – o 506 złotych.

ETI liderem niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 612 i 311 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem są również oferty biur TUI Poland i Grecos – o około 232 i 225 złotych oraz biura Itaka – o 160 złotych. W pozostałych biurach ceny są wyższe niż przed rokiem w granicach od 5 do 350 złotych.