Biura podróży – Bułgaria i Grecja droższe niż przed rokiem

AG

W ostatnim tygodniu średnie ceny imprez sprzedawanych w biurach podrózy były niższe niż przed rokiem. Drożej jest tylko w Bułgarii, Egipcie i Grecji.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.

Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 roku zebranych w dniu 17 czerwca. W minionym tygodniu ceny ponownie spadły, tym razem o średnio 31 złotych.
Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego spadku, stały się one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 35 złotych.

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już szósty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 165 złotych. Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji i Kanarów zanotowały wtedy dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 99 złotych, przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen niezmiennie wykazują Rodos i Kreta – o 209 i 125 złotych, a spadki Korfu i Zakintos – o 37 i 30 złotych.

Po chwilowym powrocie przed dwoma tygodniami do kierunków droższych drugi tydzień z rzędu mniej kosztowne niż przed rokiem są Kanary, które nawet pogłębiły przecenę do aż 93 złotych. Z tamtejszych wysp po dużej przecenie Lanzarote, kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje tylko Fuerteventura – o 18 złotych, a niższe ceny do zeszłorocznych prezentują Teneryfa, Lanzarote i Gran Canaria – o 46, 127 i 216 złotych.
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od blisko sześciu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 209 złotych. Ostatnio na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się jednak pewne symptomy poprawy popytu na wycieczki do Turcji, a dane z rynku niemieckiego wskazują, że w maju spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do zaledwie 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent.

Kierunkiem, na którym średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły wyraźnie poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 58 złote. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 150 złotych, a nieco kosztowniejsza jest Hurghada – o 34 złote.
Na mniejszych kierunkach przeceny wobec ubiegłego roku występują w tej chwili na wszystkich z nich, z czego największe mają miejsce w Portugalii i na Majorce – o 164 i 143 złote, a mniejsze w Tunezji, w Maroku i na Cyprze – o 80, 71 i 34 złote.

Wśród dużych biur podróży pozycję lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu niezmiennie utrzymuje biuro TUI Poland tańsze teraz o 179 złotych, a pozycję wicelidera zniżek w ostatnim tygodniu objęło biuro Exim Tours, w którym wycieczki są obecnie tańsze średnio o 27 złotych niż przed rokiem. Ceny mniej więcej zeszłoroczne oferują obecnie biura Wezyr, Itaka i Rainbow, a w stosunkowo niewielkim stopniu przekraczają je ceny imprez w biurze Grecos – o około 60 złotych. Większa jest obecna skala zwyżek w biurze Neckermann – o ponad 110 złotych, a największa w biurze Sun & Fun – o blisko 180 złotych.
W tym, co dla wybierających kierunki ma bardzo istotne znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmuje obecnie biuro Rainbow, które ma 26 takich ofert i wyprzedza pod tym względem biura Itaka (19 ofert) oraz Exim oraz Wezyr (13 i 12 ofert). Wśród mniejszych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferują biura Net Holiday i 7islands (po 7 ofert). Na kierunkach greckich przodują Rainbow i 7islands (8 i 6 ofert) oraz Itaka, Grecos i Net Holiday (po 5 ofert), na Wyspach Kanaryjskich Itaka i Exim (po 5 ofert), na kierunkach tureckich biura Wezyr (5 ofert) i Rainbow ( 4 oferty), a na kierunkach egipskich biura Wezyr i Sun & Fun (po 3 oferty).

Według Andrzeja Betleja z TravelData, warte zaznaczenia są fakty :
– od końca kwietnia zaznaczyło się odwrócenie trendu średnich cen wycieczek na Kos, który ostatnio regularnie gości w czołówce najszybciej drożejących kierunków. W tym tygodniu jego cena była wyższa niż przed rokiem o 63 złote, podczas gdy w końcu kwietnia dyskonto cenowe Kos wynosiło jeszcze 141 złotych. W ostatnim tygodniu bardzo mocno wzrosły (o 217 złotych) ceny przelotów na Kos w liniach Ryanair i były one o 169 złotych wyższe niż przed rokiem. Wydaje się, że ruch na Kos wyraźnie wzrasta i ma to związek z malejącymi obawami turystów odnośnie występującej tam wcześniej kwestii migrantów.
– chociaż i w Niemczech i w Polsce widoczny staje się trend odradzania się sprzedaży Turcji to widać, że jednak relatywnie sporo słabiej sprzedaje się Turcja Egejska, co wyraźnie odzwierciedla się w niskich cenach na tym kierunku. Być może jest to wynikiem skumulowanych obaw zarówno przed terroryzmem jak również przed lokalnym problemem uchodźców.
– przed dwoma tygodniami po dłuższym okresie spadków ceny przelotów w tanich liniach znalazły się na poziomach najniższych w tym sezonie. Ceny były tak niskie, że prawie pewne było, że niebawem zaczną one rosnąć. I tak się też stało, co oznaczało, że chwilowo przytłumiony popyt (być może przed Euro 2016) dał jednak w końcu znać o sobie. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrosty sprzedaży w tanich liniach na najważniejszych kierunkach turystycznych wynoszą blisko 50 procent na Kanarach i blisko 60 procent na kierunkach greckich i to nawet pomimo faktu, że wyjazdy turystyczne organizowane w oparciu o LCC (do tych samych obiektów) są teraz z reguły droższe niż w biurach podróży.
– zwracają uwagę znacznie atrakcyjniejsze niż niegdyś poziomy cen biura Rainbow w Turcji oraz biur Itaka i Rainbow w Tunezji, choć oferta hoteli nie jest jeszcze zbyt szeroka. Należy zaznaczyć, że tańsze kierunki mogą być w 2017 roku bardzo atrakcyjne dla prawdopodobnie istotnie zwiększonej liczby klientów z Polski B, a więc działanie naszych liderów turystyki mogą ewentualnie świadczyć o perspektywicznym zajmowaniu pozycji na kierunkach, które w przyszłym sezonie mają szczególne szanse na duże wzrosty liczby turystów.