Biegiem po Mołdawii

archiwum Cricova

Mołdawianie postanowili wykorzystać największe narodowe dobro – wino, i nawiązać do sportu. W Mołdawii odbywają się trzy duże imprezy biegowe, z czego dwie na terenie imponujących winnic i winiarni.

Dziewicze tereny niezadeptane przez turystykę masową, spotkania z mieszkańcami witającymi podróżnych z otwartymi ramionami, wyśmienita kuchnia, wina i imponujące winnice – taki właśnie obraz kraju rysują ci, którzy mieli okazję tam być. Do tego dołóżmy 3 wydarzenia biegowe i fanów tej dyscypliny nie trzeba dłużej zachęcać do wizyty w kraju, położonym między Rumunią a Ukrainą.

Cricova Wine Run – bieg 100 m pod ziemią
Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń sportowych w Mołdawii jest bieg w jednej z największych piwnic winnych na świecie. Pod koniec stycznia br. ponad 300 osób wzięło udział w biegu „Cricova Wine Run 2018″. Do pokonania był dystans 10 km na głębokości 100 metrów, wyznaczony w podziemnych korytarzach słynnej winnicy Cricova, położonej niedaleko stolicy Mołdawii, Kiszyniowa. Pomimo mroźnej zimowej pogody w piwnicach przez cały rok utrzymuje się stała temperatura 12-14°C, dzięki czemu można tam urządzać biegi nawet zimą.

Uczestników biegu „Cricova Wine Run 2018” zagrzewały tradycyjne grupy folkowe, lokalni muzycy oraz artyści i rzemieślnicy. Na linii mety na biegaczy czekał suto zastawiony stół, tzw. Masa Mare, czyli tradycyjny poczęstunek, którego nie może zabraknąć podczas głównych świąt mołdawskich, a także kieliszek grzanego wina.

Cricova stanowi ważny element kultury i dziedzictwa narodowego Mołdawii, jest symbolem tysiącletniej tradycji wyrobu win na tych terenach. Podziemne „ulice” ciągną się 120 km wewnątrz wapiennego wzgórza, tworząc niepowtarzalne miasto, w którym produkuje się wino.

Organizatorem biegu “Cricova Wine Run 2018″ była organizacja społeczna Sporter and Cricova Winery wraz z Moldova Competitiveness Project (MCP), która pozyskuje finansowanie z USAID i szwedzkiego rządu, a wspiera rozwój branży winnej i turystycznej w Mołdawii.

Jesienne wyzwania
Kolejne biegowe wydarzenia będą miały miejsce we wrześniu. 2 września br. w Château Purcari, jednej z najbardziej uznanych winiarni Europy Wschodniej założonej w 1827 roku, odbędzie się bieg „Purcari Wine Run”. Trasa biegu to 10 km po przepięknych winnicach na pagórkowatym terenie.

Z kolei 30 września br. w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, zorganizowany zostanie maraton. Po raz pierwszy odbył się on w 2015 roku, a w 2016 roku International Chisinau Marathon został członkiem AIMS (Association of International Marathons and Distance Races), stowarzyszenia skupiającego organizatorów biegów z całego świata. Start i meta znajdą się na Wielkim Placu Zgromadzenia Narodowego, a trasa będzie wiodła głównymi ulicami miasta. Będzie można sprawdzić się również na krótszych trasach: półmaratonie, biegu na 10 km, 5 km i 1,5 km.

www.moldova.travel.