Białowieski Park Narodowy obchodzi swoje stulecie

Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy /fot. Iwona Ruczyńska

Białowieżanie uczcili setną rocznicę istnienia Białowieskiego Parku Narodowego. Powstanie parku można nazwać kamieniem milowym przyrodniczej działalności jego założycieli, dlatego dokładnie 100 symbolicznych kamieni stworzyło specjalną ścieżkę spacerowo-edukacyjną pt. “Nasz park ma 100 lat! Historia ochrony przyrody BPN”.

Inicjatywa w całości była oddolna i zyskała dofinansowanie w konkursie na Rozwój Inicjatyw Społecznych w ramach projektu “Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23”. Przy współpracy Stowarzyszenia Wspólna Białowieża, Białowieskiej Akademii Różnorodności oraz Urzędu Gminy Białowieża akcja ta połączyła siły mieszkańców. Uczestnicy wspólnie stworzyli ścieżkę składającą się ze 100 kamieni/głazów zaaranżowanych w krajobrazie Białowieży, ułożonych malowniczo wzdłuż Parku Pałacowego. Część z kamieni została zaopatrzona w tabliczki z datą i tytułem oraz kodem QR przekierowującym do informacji o najważniejszych wydarzeniach i osobach związanych ze 100-letnią historią BPN (a także o najważniejszych cechach i celach Parku narodowego) na Instagramie – aby odwiedzający goście mogli sami niezależnie korzystać z tych treści.

Nie była to jedyna inicjatywa społecznych obchodów jubileuszu. Na początku roku odbyła się “Sztafeta narciarska 100 km na 100 lat BPN”, a latem sztafeta rowerowa do puszczańskiego oddziału nr 100 pt. “1000 km na 100 lat BPN”.  Do społecznych akcentów zaliczyć należy również mapę „100 powodów, by odwiedzić Puszczę Białowieską na 100 lat ochrony przyrody BPN”, wydaną przez WWF Polska, a przygotowaną przez trójkę autorów, mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej: Olimpia Pabian, Ewa Moroz-Keczyńska oraz Łukasz Kuberski.