Białoruskie sanatoria czekają na Polaków

sanatorii.by

Osiem polskich biur turystycznych zakłada konsorcjum mające na celu promocję wyjazdów do sanatoriów białoruskich.

Inicjatywa współpracy między sanatoriami białoruskimi a polskimi touroperatorami wyszła od strony białoruskiej. Jako że sanatoria te położone są na terenie dwóch województw Białorusi: grodzieńskiego i brzeskiego, naczelnicy z ich: Anatolij Gonczar i Nina Czopczyc dzięki swoim kontaktom z Eugeniuszem Ławreniukiem z białostockiego biura Junior, zaprosili grupę polskich przedsiębiorców zainteresowanych kierunkiem białoruskim na zwiedzanie swoich obiektów. Polacy mieli okazję zwiedzić kilkanaście sanatoriów. Od takich na poziomie dwóch gwiazdek do luksusowych czterogwiazdkowych.
Spotkanie polskiej grupy zaowocowało inicjatywą stworzenia konsorcjum, porozumienia biur podróży specjalizujących się w turystyce na Białoruś.

O celach konsorcjum Waldemar Ławecki, właściciel warszawskiego biura Bezkresy, powiedział: „Chcemy wypromować sanatoria białoruskie w Polsce. Wybraliśmy 11 obiektów, z którymi będziemy współpracować, Są to sanatoria o różnej klasie i różnej liczbie oferowanych zabiegów. To duże obiekty, dysponuję do 300 do 600 miejscami. Uzgodniliśmy, że oprócz grup sanatoryjnych będziemy również przysyłać tam grupy turystyczne zwiedzające Białoruś (nawet na jeden nocleg). Sanatoria przez nas wybrane to nowe obiekty albo niedawno wyremontowane. Wszystkie położone są w lesie nad wodą (jeziorem lub rzeką). Na ogół ich teren to kilkanaście hektarów lasu. Na gości czeka lekarz, który od razu po badaniu decyduje o przydzieleniu zabiegów raz wyszkolony personel. Nie ma żadnych problemów językowych. Ceny, które uzyskaliśmy są konkurencyjne wobec krajowych i tych np. Na Litwie czy Ukrainie. W cenie jest pięć posiłków dziennie, pięć zabiegów dziennie, wstęp na baseny i do saun.
Na razie opracowujemy statut naszego konsorcjum, kończymy także tłumaczenie katalogów poszczególnych ośrodków, opracowujemy także reklamowe broszury, które chcemy rozprowadzać wśród swoich klientów oraz na targach w Katowicach i w Warszawie.
Od 15 maja ruszamy z 14 dniowymi turnusami. Chcemy, żeby trwały one przez cały rok. Na razie planujemy wysyłanie jednego autobusu co dwa tygodnie, ale mamy nadzieję, że będzie ich więcej.”

W Konsorcjum obecnie jest osiem biur podróży z czterech miast: z Białegostoku – Junior i Bial-tur, Łodzi – Area-tour i Wilejka, Olsztyna – Glob oraz z Warszawy – Bezkresy, PTTK o.Mazowsze, Raytan Tour.