Best Reisen: 70 proc. zysku to kierunki egzotyczne

Leila Ben Arfi podczas spotkania z agentami

Przychody Best Reisen w 2019 roku wzrosły w porównaniu do roku 2018 o 72,58 proc. do 49 mln złotych, zaś zysk operacyjny o 31,31 proc. i wyniósł 3,1 mln złotych. Największy udział w przychodach wynoszący aż 70,32 proc. miały wyjazdy egzotyczne. Ich dynamika w tym roku wyniosła 85,96 proc.

Leia Ben Arfi, prezes Best Reisen, od grudnia 2019 roku jest znowu (jak na początku istnienia firmy przed 26 laty) głównym właścicielem firmy, posiada 95 proc. udziałów. Miesiąc temu odkupiła udziały od wspólnika, egipskiej firmy Flash Tour i zakończyła współpracą trwającą od 2012 roku. Rozmowy o rozstaniu trwały od 2017 roku i zakończyły się pod koniec ubiegłego roku.

Leila Ben Arfi, podkreśliła: „Nareszcie jestem wolna i to jest dobra wiadomość, będę mogła w całości samodzielnie decydować o rozwoju firmy.”

Jedną z pierwszych samodzielnych decyzji było podjęcie współpracy Best Reisen z firmą Meeting Point International, należącą do niemieckiego potentata FTI. Dzięki temu polski touroperator zyskał większą liczbę hoteli na tzw. gwarancji.

W 2020 roku Best Reisen wprowadził do oferty sześć nowych kierunków: Filipiny, Katar, Oman, Dominikanę I Meksyk. Firma zamierza rozwijać działania na kierunkach, na które sprzedawała wyjazdy już w ubiegłym roku: Abu Zabi i Ras Al Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Krabi w Tajlandii oraz na Mauritiusie, gdzie zaoferuje hotele sieci Altitude.

Przebojem według szefowej touroperatora stanie się Katar. Loty na ty kierunku I dalej będą opierać się na siatce połączeń Qatar Airawys.
Leila Ben Arfi powiedziała: “Czuję się, podobnie jak dziesięć lat temu, kiedy zaczynałam organizację wyjazdów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich I nikt nie wierzył, że Dubaj może być kierunkiem popularnym dla Polaków. Potem zaczęliśmy imprezy łączone – Dubaj i na przykład Malediwy. Wierzę, że podobnie będzie z Katarem.”

Best Reisen zostało głównym (na razie jedynym w Polsce) przedstawicielem EXPO w Dubaju I rozpocznie w kwietniu sprzedaż na tę imprezę. Organizatorzy wybrali do współpracy właśnie Best Reisen doceniając liczbę klientów wysłanych przez firmę do Dubaju – 4.5 tysiąca.
Jeśli chodzi o kierunki czarterowe, to Best Reisen w tym roku będzie sprzedawał imprezy w Egipcie (nowością są hotele w El Gounie), w Tunezji (doszły hotele sieci Novostar i Orangers), Turcji (loty obsługiwane przez linię Corendon Airlines), Bułgarii. Prezes firmy podkreśliła, że celem na ten rok jest zmiana proporcji udziałów poszczególnych segmentów jej działalności – udział przychodów z czarterów mają urosnąć. Leila Ben Arfi szczególnie liczy na udaną sprzedaż imprez w Egipcie, Turcji, Tunezji I Bułgarii.

W ramach pakietów dynamicznych touroperator zamierza znacznie zwiększyć sprzedaż oferty wypoczynku na Malcie. Leila Ben Arfi przyznała, ze w ubiegłym roku na tym kierunku dopiero zaczęła działać (kilkuset klientów), ale w tym roku chce go rozwinąć. Zauważa zainteresowanie i większą sprzedaż droższej oferty hoteli na Malcie.

Leila Ben Arfi planuje wzrost obrotów w 2010 roku w wysokości 20 proc. Początek roku usprawiedliwia ten optymizm – sprzedaż w styczniu była 4-krotnie wyższa niż w pierwszym miesiącu 2019 i dwukrotnie wyższa niż w grudniu 2019 roku.

Pomóc w rozwoju firmy ma ścisła współpraca z agentami. Firma od la stawia na agentów nie otwiera swoich biur sprzedaży. Obecnie sieć agentów liczy około 3 tysięcy, ale takich liczących się jest setka.

Szefowa Best Reisen chce w tym roku zorganizować dla nich study tour do Kataru, do kataru oraz jeszcze jednego kierunku oraz study tour dla agentów z dziećmi (żeby poznali ofertę wycieczek dla rodzin z dziećmi).

Rozwój firmy spowodował również konieczność zatrudnienia nowych ludzi. W ostatnich kilku miesiącach ekipa Best Reisen zwiększyła się o sześc osób, w tym piątka to specjaliści od produktu. W najbliższych miesiącach Best Reisen zmieni również swoją siedzibę. Jak przyznała Leila Ben Arfi: Potrzebna nam jest większa powierzchnia, ale zostajemy na Saskiej Kępie – to prestiżowy adres na mapie Warszawy.

Firma w tym roku postanowiła zrezygnować z jednego grubego katalogu. Na razie wydała jeden – z ofertami wyjazdów do Dubaju i imprez łączonych, w przyszłym miesiącu pojawi się drugi – z Katarem i pozostałymi kierunkami.

Na spotkaniu z agentami zaprezentowano ofertę Dubaju, Malty, linii lotniczych Emirates oraz parków tematycznych w Dubaju Dubai Parks&Resorts, do których Best Reisen jako jedyny touroperator w Polsce rozdaje za darmo bilety wstępu.

Impreza zakończyła się rozdaniem nagród dla najlepszych agentów 2019 roku. Najwięcej klientów Best Reisen zyskał dzięki trzem multiagentom, którzy w dowód tego dostali certyfikaty najlepszych sprzedawców: Wakacje.pl, Travelplanet.pl oraz Fly.pl.

Oskary Best Reisen dla najbardziej obiecujących agentów, wschodzących gwiazd, otrzymały biura: Tavelplanet.pl z Warszawy z ulicy Głębockiej, Travel Shop z Łodzi, Elit Tours z Piaseczna, Foster Travel z Warszawy, Sun way z Warszawy oraz Wakacje.pl z Osielska.