Austriacka Feta na Próżnej

W najbliższy weekend w Warszawie, Austriackie Forum Kultury będzie świętować 50. lat swojej działalności. 29 i 30 maja 2015 r. na ulicy Próżnej i na Placu Grzybowskim odbędzie się szereg imprez kulturalnych pod tytułem „Feta na Próżnej”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, powiedział: „W ostatni weekend maja zapraszamy przede wszystkim na koncerty open-air na Placu Grzybowskim. W piątek 29 maja dwie młode austriackie formacje [dunkelbunt] oraz Effi & Band dodadzą wszystkim energii. Ukoronowaniem obchodów będzie sobotni koncert znamienitego austriackiego instrumentalisty Matthiasa Loibnera z przyjaciółmi oraz znanego polskiego muzyka Janusza Prusinowskiego i jego Kompanii.”

W koncertowej części „Fety” scenie przy Placu Grzybowskim będzie można usłyszeć mieszankę polsko-austriackiej muzyki współczesnej.
29 maja na scenie open-air zagają:
[dunkelbunt] LIVE – czyli Ulf Lindemann kompozytor, producent i DJ od lat mieszkający w Wiedniu. Jego twórczość to kolaż muzyki klubowej, elektroniki, funky, dancehall, reagge i hip-hopu z elementami muzyki orientalnej;
Effi & Band – czyli Thomas Petritsch, autor piosenek oraz kompozytor muzyki elektronicznej. Jego utwory pojawiły się już na wielu ścieżkach dźwiękowych do austriackich i włoskich filmów.

30 maja na scenie przy Placu Grzybowskim zagra Free Loibner-Prusinowski Project – mistrzowie polskiej muzyki wiejskiej, Janusz Prusinowski i jego Kompania, oraz austriackiej sceny jazzowej – Matthias Loibner z przyjaciółmi.
Poza częścią muzyczną „Feta na Próżnej” to także spotkania poświęcone stosunkom międzynarodowym i polityce kulturalnej. 29 maja odbędzie się sympozjum „Integracja – wyzwanie dla Europy”, poświęcone problemowi imigracji. Sympozjum odbędzie się w siedzibie Austriackiego Forum Kultury przy ul. Próżnej 7/9 w piątek 29 maja w godzinach 10:00-14:00.

Feta na Próżnej – program:
29 maja 2015 r.

10:00 – 14:00 „Integracja – wyzwanie dla całej Europy” – sympozjum, ul. Próżna 7/9
We wszystkich krajach Europy padają pytania o wspólne życie w międzykulturowym społeczeństwie. Czy współistnienie różnych kultur musi prowadzić do konfliktów? W jakich warunkach integracja może się udać? Jakie znaczenie ma ona dla naszych społeczeństw? Jak integrować imigrantki i imigrantów, jak my sami integrujemy się z migrantkami i migrantami?

15:30 „Kultura w stosunkach międzynarodowych – zagraniczna polityka kulturalna” – dyskusja panelowa, ul. Próżna 7/9
To przede wszystkim kultura kształtuje obraz Austrii na świecie. Dla Polski kultura jest ważną wartością stałą.Nic dziwnego, zatem, że odgrywa ona istotną rolę także w stosunkach międzynarodowych. Podczas gdy w przeszłości miała służyć do celów reprezentacyjnych lub do integracji rodaków w obcym państwie, jej zadania są teraz znacznie bardziej różnorodne. Działalność zagraniczna w obszarze kultury daje możliwość pełniejszego wyczucia procesów społecznych; kultura i sztuka oddziałują na dyskursy społeczne, przemysły kreatywne i są napędem rozwoju regionalnego.

9:00 – 17:00 „All artists” – wystawa, ul. Próżna 7/9
W swojej galerii przez ostatnich 15 lat Austriackie Forum Kultury pokazywało prace przeszło dwustu artystów. Wystawa „All artists” ukazuje bez mała trzysta sylwetek artystów, ilustrując wielowątkowość ich artystycznych stanowisk i strategii.

19:00 [dunkelbunt] LIVE – koncert, scena open air, Plac Grzybowski
Electro swing i balkan beats – połączenie współczesnej elektroniki z muzyką bałkańską, klezmerską i swingiem.

20:30 Effi & Band – koncert, scena open air, Plac Grzybowski
Tradycyjny skład rockowy wzbogacony o sekcję dętą – miks brzmienia bigbandów lat 50., punku, podkładów orkiestralnych i hip-hopu.

30 maja 2015 r.

12:00 – 17:00 Heca na Próżnej! – Dla dzieci i młodzieży, ul. Próżna
Kolorowe instalacje, bumerangi, warsztaty muzyczne dla najmłodszych, piknik rodzinny i lekcje niemieckiego na wesoło. Muzeum dziecięce z Grazu zaczaruje Próżną w krainę baniek mydlanych, a młodzieżowy teatr z Wiednia zamieni ulicę w scenę teatralną.
17:00 Heca na Próżnej! c.d. – Warsztat hip-hopu dla młodzieży, Plac Grzybowski
18:00 Pojedynek didżejów, Maciej „Envee” Goliński (RDC) kontra Peter Waldenberger (ORF, Austria)
19:30 Free Loibner-Prusinowski Project – koncert, Plac Grzybowski
Dziesięciu muzyków z dwóch pozornie odmiennych światów – polskiej muzyki weselnej i austriackiej sceny jazzowej i improwizowanej – łączą siły, by porwać nas do tańca.