Amadeus przejmuje ICM Airport Technics

Firma Amadeus zawarła umowę o przejęciu przedsiębiorstwa ICM Airport Technics, które jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań do automatyzacji obsługi pasażerów i samoobsługowej odprawy bagażu dla lotnisk i linii lotniczych. Kwota transakcji nie została ujawniona.

ICM, z siedzibą w Sydney, kieruje swoją ofertę głównie do klientów z Dalekiego Wschodu i Europy. Od 2009 roku jego produkty pomogły w odprawie ponad 75 milionów sztuk bagażu na całym świecie. ICM jest największym dostawcą jednostek do automatycznej odprawy bagażu (ang. Auto Bag Drop ― ABD), które uzupełniają lub zastępują systemy używane dotychczas na lotniskach. Obsługuje około 25 portów lotniczych, w tym kilka zaliczanych do najważniejszych na świecie. Jest również pionierem stosowania technologii biometrycznych do odprawy bagażu.

Przejęcie ICM wzmocni pozycję firmy Amadeus w tym sektorze i ułatwi jej dalszy rozwój. Inteligentne lotniska ciągle inwestują w zwiększenie przepustowości i wydajności.

Coraz więcej z nich chce współpracować tylko ze strategicznymi dostawcami, którzy mogą zaoferować wszystkie potrzebne produkty i usługi w jednym miejscu. Teraz lotniska będące klientami firmy Amadeus będą mogły rozszerzać i udoskonalać swoje usługi dla pasażerów, zapewniając im bezpieczeństwo i ochronę.

 

Bruno Spada, szef działu rozwiązań informatycznych dla lotnisk w firmie Amadeus, powiedział: „Doświadczenia pasażerów w portach lotniczych nie zawsze są dobre. Wielu z nich narzeka na długie kolejki do odprawy bagażu oraz brak koordynacji między różnymi usługami i technologiami. Najkrócej mówiąc, lotniska bardzo potrzebują otwartych rozwiązań samoobsługowych, dzięki którym odprawa pasażerów stanie się prostsza i mniej stresująca. Nasza umowa pozwoli na połączenie możliwości sprzętu i oprogramowania firm Amadeus i ICM, szybsze wprowadzanie nowych opcji samoobsługowych oraz wykorzystanie technologii biometrycznych. Wspólnie zapewnimy pasażerom większy komfort podróży.

ICM to fantastyczna firma, która pod względem kultury idealnie pasuje do Amadeusa.

Nasza fachowa wiedza i oferta produktów dla lotnisk zostanie uzupełniona o takie zasoby ICM, jak wiedza technologiczna i silna orientacja na klienta. Klienci ciągle nam sygnalizują, że potrzebują strategicznych, kompleksowych rozwiązań dostosowanych do coraz większych wymagań związanych z obsługą portów lotniczych. Nie chcą współpracować z wieloma dostawcami jednocześnie, lecz szukają partnerów, którzy zapewnią im wszystkie potrzebne produkty i usługi oparte na najnowszych technologiach w jednym miejscu. Dzięki przejęciu ICM możemy spełnić ich oczekiwania. Jestem przekonany, że teraz będziemy szybciej wprowadzać innowacje. Połączenie zaawansowanej wiedzy technologicznej firm ICM i Amadeus umożliwi nam utworzenie otwartej, innowacyjnej platformy dla portów lotniczych, która w najbliższych latach otworzy przed obiema firmami nowe ścieżki dynamicznego rozwoju”.

Richard Dinkelmann, dyrektor generalny ICM, dodał: „Najlepsze na rynku systemy samoobsługowe i rozwiązania do obsługi pasażerów oferowane przez ICM zostaną połączone z komplementarnymi produktami i globalnym zasięgiem i firmy Amadeus” ― powiedział. Patrzymy w przyszłość z dużym optymizmem, ponieważ obie nasze firmy wyznają podobne wartości, takie jak silna orientacja na innowacje, niezawodność oraz zobowiązanie do zwiększania wydajności lotnisk i bezpieczeństwa pasażerów”.

Luis Maroto, prezes i dyrektor generalny firmy Amadeus, skomentował: „Przejęcie ICM jest kolejnym kamieniem milowym w historii naszego działu rozwiązań informatycznych dla lotnisk oraz ważnym elementem strategii dywersyfikacji. Umożliwi nam zwiększenie obecności na kluczowych obszarach wzrostu, a także poszerzenie zespołu i oferty produktów, co z kolei zwiększy naszą innowacyjność. Chcemy uprościć złożone procesy obsługi pasażerów i zaoferować portom lotniczym jeszcze lepsze rozwiązania”.

W wyniku przejęcia zespół firmy Amadeus powiększy się o około 150 pracowników ICM. Firma ICM wejdzie w skład działu rozwiązań informatycznych dla lotnisk i stanie się częścią jednostki ds. klientów z obszarów strategicznego wzrostu. Dzięki biurom w Sydney i Melbourne ICM będzie nadal obecny na lokalnych rynkach blisko swoich klientów.

Amadeus i ICM przewidują finalizację przejęcia na drugi kwartał roku kalendarzowego 2019. Należności z tytułu transakcji zostaną uregulowane gotówką.