Agroturystyka potrzebuje standardów i promocji

archiwum WaszaTurystyka.pl

O promocji polskiej wsi jako produktu turystycznego mówi się wiele. O tym jak przekuć czyny w słowa opowie podczas I Forum Promocji Turystycznej Bożena Srebro, wiceprezes MOT.

Polska agroturystyka ma ogromny potencjał do rozwoju, potrzebuje jednak jeszcze sporo nakładów pracy. Oprócz promocji, konieczne jest wprowadzenie jednolitych standardów jakości, dzięki którym klient będzie miał gwarancję, że wybierając dany produkt, otrzyma usługi na odpowiednim poziomie.

Na razie nie ma ogólnopolskiego, skutecznego i spójnego programu dla rozwoju agroturystyki, a przede wszystkim brakuje projektu ogólnokrajowej kategoryzacji dla tych usług. Niektóre regiony wdrażają jednak bardzo skutecznie własne programy dla agroturystyki, łącząc promocję z weryfikację standardu usług.

Przykładem takiego regionu jest Małopolska z jej projektami dla agroturystyki, prowadzonymi przez Bożenę Srebro. wiceprezes MOT i dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej. Oprócz organizacji szkoleń „Standardy Jakości w Agroturystyce”, z jej inicjatywy wdrażany jest również projekt podnoszenia jakości świadczonych usług – kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej, a także opracowanie i wdrożenie produktów: „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, „Małopolska Wieś dla Dzieci”, „Małopolska Miodowa Kraina”, „Małopolska Wieś dla Seniorów”, „Małopolska Wieś w Siodle”.

O tym jak w praktyce wygląda praca nad produktem agroturystycznym Bożena Srebro opowie uczestnikom I Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie się 27 października w Warszawie.

Bożena Srebro ukończyła AWF w Krakowie (specjalizacja – turystyka) oraz ponad dwadzieścia kursów specjalistycznych, w tym również za granicą (Anglia – Uniwersytet w Luton, Francja), związanych z promocją turystyczną, pozyskiwaniem środków unijnych na rozwój turystyki w regionach i podnoszeniem jakości w turystyce.

Od 1975 roku zajmuje się szeroko rozumianą promocją regionu, pełniła funkcję naczelnika obsługi ruchu turystycznego w PT”Beskidy” w Suchej Beskidzkiej, a następnie kierownika Biura Obsługi Ruchu Turystycznego w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Gospodarki Turystycznej w Nowym Sączu. Od roku 1984 pracuje w administracji rządowej, najpierw w UW w Nowym Sączu, a po jego likwidacji w miejscowym Starostwie Powiatowym jako specjalista ds. turystyki.

Jest autorką założeń powstawania, finansowania i funkcjonowania lokalnych organizacji turystycznych. Jedną z pierwszych był powołany pilotażowo w 1996 roku “Związek Turystyki Aktywnej” w Czorsztynie. Pomysłodawczyni i inicjatorka powstania Sądeckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, a od 2005 r. dyrektor Biura SLOT. Inicjatorka powstania transkarpackiego szlaku turystyki konnej. Opracowała i z powodzeniem wdrożyła pilotażowy projekt “Wypoczynek dla zdrowia” w woj. małopolskim. Autorka kilkudziesięciu wydawnictw promocyjnych i informatorów. Autorka kilku innowacyjnych produktów turystycznych – aż trzy z ich zdobyły tytuł Najlepszy Produkt Turystyczny – POT, nagrody ODYSA, WOM, złoty Medal Tour Salon i wiele innych.

Spotkaj się z Bożeną Srebro na I Forum Promocji Turystycznej. Zarejestruj się już dziś: https://forumpromocjiturystycznej.evenea.pl/