Święto wina słowackiego

Na Słowacji, w ostatni piątek i sobotę, odbyły się jubileuszowe XV Dni Otwartych Piwnic Winnych – największa winiarska impreza u naszych południowych sąsiadów.
Kiedy w 2000 roku odbywała się pierwsza edycja imprezy, brało w niej udział 17 winiarzy. W tegorocznej imprezie było ich aż 164. To głównie winiarze, członkowie Małokarpackiego Szlaku Win (Malokarptska Vinna Cesta).
Przez te dwa listopadowe dni, w miejscowościach leżących na szlaku, od Bratysławy do Trnawy, otwarte były dla publiczności, piwnice winne. W nich winiarze prezentowali swoje produkty, wina tegoroczne i z poprzednich lat. Każdy kto zapłacił 50 euro, otrzymywał mapę szlaku, książeczkę z opisem piwnic, kupon o wartości 25 euro na zakup win i kieliszek w woreczku na szyję. Najwięcej piwnic jest z dwóch miejscowościach regionu: w Modrej i Pezinoku. Większość winiarzy przygotowało, oprócz degustacji wina, lekkie poczęstunki, w niektórych miejscach dodatkową atrakcją były na przykład występy muzyczne. Do win podawano jagnięce ragu, wszelkie odmiany drobiu (oczywiście, jak na listopad przystało – gęsinę), sery, bryndze, pieczywo. Swoje piwnice otworzyło też muzeum wina w Pezinoku, na co dzień prezentujące w ciekawy sposób tradycje i zbiory winiarskie. Dni Otwartych Piwnic Winnych to coraz popularniejsza impreza turystyczna, od lat licznie w niej biorą udział miłośnicy dobrego wina z Polski. Dojazd jest bardzo dobry, turyści ze Śląska lub małopolski, mogą tu dojechać w 3-4 godziny (od Żyliny do Bratysławy prowadzi autostrada).
Jak powiedziała Anna Píchová ze Stowarzyszenia Małokarpackiego Szlaku Win, chętni na imprezę pytają o bilety wstępu już od wiosny. A same bilety są co roku wykupywane błyskawicznie. Oprócz indywidulanych gości, każdego roku przybywa grup zorganizowanych, przyjeżdzających autokarami lub grupami samochodów. Najwięcej oczywiście przyjeżdża Słowaków, ale coraz więcej widać rejestracji ze Śląska, Dolnego Śląska i Małopolski. W Małopolsce zresztą, w Krakowie istniej firma, która od dziesięciu lat specjalizuje się w sprowadzaniu do Polski win słowackich i propagowaniu ich w naszym kraju (www.winnica.krakow.pl).
www.mvc.sk
POWIĄZANE WPISY
30 lipca 2026
Ras Al Khaimah: krajowy popyt wspierał turystykę w pierwszej połowie 2026 roku
Ras Al Khaimah odnotował w pierwszej połowie 2026 roku niewielki wzrost liczby…
0 Komentarzy2 Minuty
28 lipca 2026
Nie tylko Balaton. Cztery pomysły na rodzinne wakacje na Węgrzech
Rosnące ceny wakacyjnych wyjazdów sprawiają, że coraz więcej rodzin szuka kierunków,…
0 Komentarzy7 Minuty
27 lipca 2026
Chorwacja zaprasza na sierpniowe festiwale
Historyczne place, miejskie fortyfikacje, wybrzeże Adriatyku i Dolina Neretwy staną się w…
0 Komentarzy3 Minuty
24 lipca 2026
Atmosphere Kanifushi organizuje kolejną edycję festiwalu „Just Veg”
Atmosphere Kanifushi na Malediwach zaprasza na kolejną edycję autorskiego festiwalu…
0 Komentarzy1 Minuty
23 lipca 2026
Rawenna Włoską Stolicą Morza 2026. Nowy terminal wycieczkowy i wydarzenia nad Adriatykiem
Rawenna, znana przede wszystkim z bizantyjskich mozaik i zabytków wpisanych na Listę…
0 Komentarzy2 Minuty
20 lipca 2026
Cypr z drugim najlepszym półroczem przyjazdów w historii
Statystyki przyjazdowe na Cypr wracają do poziomów z ubiegłego roku. To drugi najlepszy…
0 Komentarzy1 Minuty
17 lipca 2026
30 mln zagranicznych turystów odwiedziło Portugalię w 2025 roku. Polska wśród rosnących rynków
Portugalia utrzymuje silną pozycję na europejskim rynku turystycznym. W 2025 roku kraj…
0 Komentarzy4 Minuty
15 lipca 2026
Grecja chce uratować symbol Zakynthos. Słynna plaża Navagio zostanie poszerzona
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż Europy wkrótce zmieni swój wygląd. Greckie…
0 Komentarzy2 Minuty
13 lipca 2026
Historyczny klasztor w Piemoncie zamieniono w luksusowy hotel
16 lipca w regionie Langhe w Piemoncie zostanie otwarty Borgo Monchiero Heritage by…
0 Komentarzy3 Minuty










