Niemcy – rok 2019 pod znakiem 100 lecia Bauhausu

Głównym tematem wiodącym w turystyce niemieckiej w 2019 roku jest stulecie powstania Szkoły Bauhaus – uczelni artystyczno – rzemieślniczej założonej w Weimarze.
Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był modernistyczny architekt Walter Gropius.
Głównym celem Gropiusa było kształcenie nowego pokolenia rzemieślników, a także zniesienie podziału między rzemieślnikiem i artystą oraz stworzenie nowoczesnej architektury, czyli funkcjonalnej oraz integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki.
„Forma podąża za funkcją” to fundamentalna zasada Bauhausu. Architektura i obiekty miały być projektowane na kanwie prostych, lecz eleganckich form geometrycznych. Duże znaczenie miały przede wszystkim takie formy jak kwadrat, koło czy stożek. Sama nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte, czyli strzechy budowlanej, łączącej wszystkie ówczesne dziedziny rzemiosł budowlanych.
Bauhausu założony w 1919 w Weimarze, przeniesiony w 1925 do Dessau i zamknięty w 1933 w Berlinie pod naciskiem nazistów, Bauhaus działał tylko przez 14 lat.
Pomimo tak krótkiego czasu swego istnienia legendarna Wyższa Szkoła Projektowania wciąż oddziałuje do czasów nam współczesnych.
Jak podkreślił podczas konferencji w Warszawie, Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystycznej w Polsce: „Nowym produktem promującym archotekture jest szlak Grand Tour der Modern. Znalazło się na nim 100 najbardziej znanych budowli XX wieku w Niemczech. Przy doborze budowli brano także pod uwagę aspekty innowacyjne.
W tym roku z okazji 100 lecia Bauhausu otwarte zostaną dwa 6 kwietnia nowe muzea: Bauhaus Museum w Weimarze oraz 8 września Bauhaus Museum w Dessau.
W Berlinie od 8 września do 28 stycznia 2020 roku otwarta będzie wystawa Original Bauhaus.
Oczywiście w całych Niemczech przez cały rok odbywać się będzie wiele imprez i wystaw związanych z jubileuszem Bauhausu.”
POWIĄZANE WPISY
20 czerwca 2026
Dziki Zachód otwarty w Europa Park
18 czerwca br. uroczyście otwarto Silver Lake City. To nowy obszar w największym…
0 Komentarzy2 Minuty
18 czerwca 2026
Barometr Booking.com 2026: hotelarze patrzą w przyszłość z optymizmem, ale rośnie przepaść między dużymi i małymi obiektami
Dwie trzecie europejskich obiektów noclegowych spodziewa się poprawy sytuacji biznesowej…
0 Komentarzy6 Minuty
18 czerwca 2026
Lato na Jamajce pod znakiem reggae i dancehallu. Wyspa zaprasza na największe festiwale sezonu
Jamajka przedstawiła kalendarz letnich wydarzeń muzycznych, które odbędą się między…
0 Komentarzy2 Minuty
17 czerwca 2026
Turyści wracają na Cypr
Po wiosennych zawirowaniach turyści wracają na Cypr. Polska, ze stabilnym wzrostem, jest…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2026
Wzrost popularności podróży samochodem na Węgry. Na znaczeniu zyskuje caravaning
Węgry od lat utrzymują silną pozycję wśród zagranicznych kierunków wybieranych przez…
0 Komentarzy2 Minuty
1 czerwca 2026
„Zaćmienie stulecia” przyciągnie turystów do Tunezji w 2027 roku
Wyjątkowe zjawisko astronomiczne może stać się impulsem dla tunezyjskiej branży…
0 Komentarzy1 Minuty
1 czerwca 2026
Chorwacja rusza z nową kampanią promocyjną. Jej ambasadorem został John Malkovich
Hollywoodzki aktor John Malkovich został bohaterem nowej kampanii Chorwackiej Wspólnoty…
0 Komentarzy2 Minuty
29 maja 2026
Malediwy ograniczają import żywności dzięki ogrodom hydroponicznym
Jak zapewnić dostęp do świeżych warzyw i owoców w kraju, który niemal całkowicie…
0 Komentarzy2 Minuty
29 maja 2026
Nowy etap dla MICE w Angoli. Rusza Angola Convention Bureau
Angola wzmacnia swoją pozycję jako nowy kierunek dla międzynarodowych wydarzeń…
0 Komentarzy3 Minuty










