Kiwi.com: Polacy nie uciekają przed upałami. Włochy, Hiszpania i Grecja nadal w wakacyjnej czołówce
fot. materiały prasowe
Fale upałów nie zmieniły wakacyjnych wyborów Polaków. Z najnowszej analizy Kiwi.com wynika, że wciąż najchętniej wybieramy południe Europy – przede wszystkim Włochy, Hiszpanię i Grecję. Ruch turystyczny dodatkowo napędzają niższe ceny biletów lotniczych, dzięki którym podróżujemy częściej niż przed rokiem.
Przez ostatnie dwa lata jednym z najgłośniejszych trendów w turystyce był „coolcation”, czyli wakacje w chłodniejszych regionach Europy. Coraz więcej podróżnych wybierało Skandynawię, Wielką Brytanię lub Holandię, chcąc uniknąć ekstremalnych temperatur na południu kontynentu.
Tegoroczne lato pokazuje jednak, że trend ten nie zdobył większej popularności w Polsce. Mimo tego, że wysokie temperatury dotarły i do naszego kraju, najpopularniejszymi kierunkami wśród Polaków nadal pozostają Włochy, Hiszpania i Grecja.
Albania i Malta zyskują na popularności
Choć region Morza Śródziemnego pozostaje najpopularniejszym wyborem, widać również rosnące zainteresowanie mniej oczywistymi kierunkami. Z danych Kiwi.com wynika, że największy wzrost liczby pasażerów odnotowała Albania – o niemal 125 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dużym zainteresowaniem wśród użytkowników platformy cieszy się także Malta, gdzie liczba podróżnych wzrosła o 78 proc.
Coraz więcej Polaków decyduje się również na podróże do mniej popularnych miejsc. Dynamicznie rośnie zainteresowanie Estonią i Macedonią Północną, a wśród dalszych kierunków coraz częściej wybierane są Korea Południowa, Wietnam oraz Kirgistan.
Niższe ceny napędzają podróże
Według danych Kiwi.com średnia cena biletów lotniczych na wakacyjne podróże jest o około 12 proc. niższa niż rok temu. Spadek cen wyraźnie pobudził popyt na podróże – liczba rezerwacji na platformie wzrosła o blisko 70 proc. rok do roku, a liczba pasażerów zwiększyła się o 56 proc. Przełożyło się to szczególnie na popularność krótkich i średniodystansowych połączeń. Dzięki tańszym biletom weekendowe i kilkudniowe wyjazdy stały się dostępne dla większej liczby podróżnych.
Jednocześnie analiza Kiwi.com pokazuje, że same nawyki podróżnych pozostają stabilne. Przeciętny wakacyjny wyjazd trwa około sześciu dni, a bilety są rezerwowane średnio dwa miesiące przed planowanym wylotem.
POWIĄZANE WPISY
17 sierpnia 2026
Traveldata: wzrost cen imprez turystycznych pod koniec sezonu wakacyjnego
Ceny wycieczek z wylotami między 31 sierpnia a 6 września 2026 roku ponownie poszły w…
0 Komentarzy2 Minuty
14 sierpnia 2026
Coolcation zamiast południowych upałów. Skyscanner podpowiada, dokąd polecieć
Wysoka temperatura przestaje być dla części turystów podstawowym wyznacznikiem udanych…
0 Komentarzy5 Minuty
14 sierpnia 2026
Nowa usługa w eSky. Klienci wynajmą samochód bezpośrednio na platformie
W ofercie eSky pojawił się wynajem samochodów. Usługa ma odpowiadać przede wszystkim na…
0 Komentarzy1 Minuty
14 sierpnia 2026
Polacy coraz chętniej podróżują jesienią. Kiwi.com: rezerwacji jest o ponad połowę więcej
Jesień coraz wyraźniej wyrasta na drugi sezon urlopowy Polaków. Z danych Kiwi.com wynika,…
0 Komentarzy4 Minuty
13 sierpnia 2026
Rainbow z nowościami na lato 2027. Nowe wycieczki po Włoszech, Grecji, Turcji i Majorce
Rainbow rozszerza ofertę wycieczek objazdowych na lato 2027. Do sprzedaży trafi…
0 Komentarzy5 Minuty
12 sierpnia 2026
Almatur świętuje 70-lecie. Wielopokoleniowe spotkanie ludzi turystyki już we wrześniu
Biuro Podróży i Turystyki Almatur obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. Oficjalne…
0 Komentarzy1 Minuty
7 sierpnia 2026
TFG: ponad 4,8 mln klientów biur podróży w pierwszym półroczu 2026 roku
Ponad 4,8 mln osób wykupiło od stycznia do czerwca 2026 roku wycieczki i wczasy…
0 Komentarzy2 Minuty
6 sierpnia 2026
Raport eSky: Polacy chcą organizować wyjazdy samodzielnie, ale oczekują prostszej rezerwacji
Polacy coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji i aplikacji mobilnych podczas…
0 Komentarzy6 Minuty
6 sierpnia 2026
Nowa platforma OTA wchodzi na rynek. Planetawakacji.pl zaoferuje także wyjazdy niszowe
Na polskim rynku turystycznym debiutuje Planetawakacji.pl – platforma typu OTA, która w…
0 Komentarzy2 Minuty










