Prezes Grupy Arche: nowelizacja ustawy o własności lokali uderzy w inwestorów i turystykę
fot. materiały prasowe
Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany w przepisach o własności lokali, które mogą uniemożliwić wydzielanie samodzielnych lokali oraz inwestowanie w apartamenty w hotelach i aparthotelach condo. Grupa Arche ostrzega, że takie regulacje mogą zahamować rozwój bazy hotelowej w Polsce.
Wiceminister Tomasz Lewandowski poinformował, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami w przepisach ustawy o własności lokali. Regulacje miałyby wprowadzić zakaz wydzielania lokali jako samodzielnych, a tym samym uniemożliwić zakładanie dla nich odrębnych ksiąg wieczystych. Nowe prawo objęłoby m.in. budynki hotelowe, apartamentowe oraz inwestycje typu aparthotel i condohotel. W praktyce ograniczyłoby to możliwość ich nabywania przez indywidualnych inwestorów.
Grupa Arche krytykuje planowaną nowelizację
Krytyczne stanowisko w tej sprawie przedstawiła Grupa Arche, największa w Polsce firma rozwijająca projekty w modelu condo. Zdaniem spółki, planowane zmiany uderzą nie tylko w drobnych inwestorów, ale również w rozwój infrastruktury hotelowej i całą branżę turystyczną.
„Zapowiadana nowelizacja może wywołać lawinę negatywnych skutków społecznych i gospodarczych. W efekcie dojdzie do zahamowania wzrostu PKB generowanego przez turystykę, ograniczenia rewitalizacji zabytkowych obiektów oraz spowolnienia rozwoju lokalnych społeczności” – ocenił Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche.
Grochowski podkreśla, że turystyka generuje obecnie w Polsce ponad 100 mld zł rocznie i odpowiada za około 5 proc. PKB. Dla porównania, w krajach Unii Europejskiej udział ten sięga 9-9,5 proc. Według prognoz na 2025 rok wartość polskiego rynku turystycznego może wzrosnąć do 165,5 mld zł. Grochowski podkreśla, że dalszy rozwój wymaga rozbudowy bazy hotelowej, możliwej w ostatnich latach głównie dzięki indywidualnym inwestorom.
Model condo, funkcjonujący m.in. w Grupie Arche, skupia obecnie ponad 2 tys. inwestorów. Według danych spółki umożliwił on rewitalizację kilkunastu historycznych obiektów w różnych regionach kraju. Grochowski uważa, że wprowadzenie zakazu samodzielności lokali w obiektach hotelowych może skutecznie zablokować tego typu inwestycje.
Prezes Grupy Arche deklaruje gotowość do dialogu i apeluje o rozpoczęcie konsultacji z udziałem przedstawicieli branży, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Izby Turystyki. Spółka deklaruje wsparcie w organizacji takiego spotkania na początku 2026 roku.
POWIĄZANE WPISY
21 kwietnia 2026
Nowy raport pokazuje, które marki są widoczne dla algorytmów. Itaka na pierwszym miejscu
Sztuczna inteligencja coraz częściej decyduje o tym, które marki i kierunki turystyczne…
0 Komentarzy4 Minuty
21 kwietnia 2026
Nowa oferta Highline Warsaw w segmencie MICE. Wydarzenia na trzech poziomach Varso Tower
Highline Warsaw rozwija ofertę eventową w Varso Tower, opierając ją na wielopoziomowym…
0 Komentarzy1 Minuty
21 kwietnia 2026
Szczecin promuje GDS Forum & Impact Day 2026 nową kampanią
Kampania „Szczecin Stories” zapowiada tegoroczną edycję GDS Forum & Impact Day, które…
0 Komentarzy1 Minuty
20 kwietnia 2026
Forum Liderów Business Travel & Meetings: branża o trendach i wyzwaniach w 2026 roku
Branża turystyczna spotkała się 13 kwietnia w hotelu Radisson Collection Warsaw podczas…
0 Komentarzy1 Minuty
20 kwietnia 2026
Sól, która leczy. Wieliczka łączy turystykę z medycyną
Podziemne miasto wykute w soli to nie tylko żelazny punkt wycieczek do Małopolski i jeden…
0 Komentarzy7 Minuty
17 kwietnia 2026
Zmiany w PHH. Rafał Kincer odwołany z funkcji prezesa
Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Hotelowego 16 kwietnia odwołała Rafała Kincera z…
0 Komentarzy1 Minuty
17 kwietnia 2026
Rusza Meet Hiszpania Road Show 2026. Spotkania odbędą się w czterech polskich miastach
Cztery miasta, cztery spotkania i jeden kierunek – Hiszpania. W dniach 20-23 kwietnia…
0 Komentarzy2 Minuty
16 kwietnia 2026
Rekordowy 2025 rok dla Mazowsza: ponad 12,5 mln noclegów
Rekordowe wyniki turystyki w województwie mazowieckim potwierdzają rosnącą popularność…
0 Komentarzy5 Minuty
15 kwietnia 2026
Kampania „Polska. Więcej niż myślisz!” wjechała tramwajem na ulice Poznania
W Poznaniu promocja turystyki krajowej wjechała na ulice miasta. Na jednym z tramwajów…
0 Komentarzy3 Minuty










