Przewodnik „Industrialne Mazowsze” z nagrodą Róża Regionów

Przewodnik „Industrialne Mazowsze” opracowany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną zajął pierwsze miejsce w konkursie Róża Regionów 2023 w kategorii folder promocyjny.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w trakcie Międzynarodowych Targów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Jury doceniło merytoryczną i edytorską wartość publikacji, dzięki którym przewodnik znalazł się w gronie „Najlepszych projektów promujących polskie produkty turystyczne”.
Sposób na promocję regionu
Przewodnik to kolejny projekt promujący Mazowsze przygotowany przez MROT. „Znajduje się w nim 100 konkretnych miejsc związanych z historią industrialnego Mazowsza. Część z nich to muzea i instytucje, ale większość to świadkowie historii np. budynki i budowle o nowych funkcjach w starych murach. Niekwestionowana stolicą Industrialnego Mazowsza jest Żyrardów: miasto – osada fabryczna z zachowanym układem urbanistycznym z lat 30. XIX wieku, ponad 300 zabytkami i fenomenalnym Muzeum Lniarstwa. Moim osobistym największym zaskoczeniem pozostaje Muzeum Starożytnego Hutnictwa i. Stefana Woydy w Pruszkowie” – wyjaśnia Dorota Zbińkowska, dyrektorka biura MROT i pomysłodawczyni publikacji.
Na 80 stronach przewodnika oprócz 117 opisanych obiektów, bogato ilustrowanych rysunkami, mapami i archiwalnymi zdjęciami, można znaleźć propozycje 10 wypraw tematycznych:
– W industrialnym sercu Mazowsza
– Nowe życie – spektakularne rewitalizacje
– Koleją Warszawsko-Wiedeńską do Żyrardowa
– Industrialna Praga
– Szlakiem mazowieckich browarów i gorzelni
– Dla koneserów małych i dużych
– Podwarszawskie miasteczka
– Śladami radiostacji transatlantyckiej
– Przemysłowy Radom
– Rowerem po Puszczy Kampinoskiej
„Bardzo mi zależało, aby przewodnik był ciekawy i inspirował do dalszych poszukiwań miejsc i eksplorowania historii. Położyliśmy więc duży nacisk na walory edukacyjne i jakość podawanych w przewodniku informacji. To świetne uzupełnienie wiedzy o historii Polski i regionu. Wielka w tym zasługa autorów: pana Rafała Modzelewskiego i pani Moniki Jarosz oraz konsultantów: pana Artura Zbiegieni i Mieczysława Żochowskiego” – mówi Dorota Zbińkowska.
Kolejna edycja w 2024 roku
W 2024 roku planowane jest drugie uzupełnione wydanie przewodnika oraz kolejny tom, tym razem poświęcony znanym mieszkańcom przemysłowego Mazowsza. Jak wyjaśnia dyrektor biura MROT: „Chcemy pokazać region i jego turystyczne atrakcje poprzez historię osób i rodzin, które były bohaterami rewolucji przemysłowej. Każda z tych osób to postać wybitna: naukowcy, biznesmeni, ale także filantropii, wizjonerzy, społecznicy. Umieli zarabiać pieniądze i zarobili fortuny, ale używali ich aby pomagać ludziom, walczyć o wolność, edukację, o lepsze jutro nie tylko dla siebie i swojej rodziny”.
„RÓŻA REGIONÓW – Najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne” to konkurs organizowany od 2012 roku przez redakcję czasopisma branżowego „Wiadomości Turystyczne”. Konkurs ma na celu wskazywanie i wyróżnianie najlepszych produktów promujących polskie produkty turystyczne w czterech kategoriach: folder, seria wydawnicza, projekt specjalny i aplikacja mobilna.
Przewodnik „Industrialne Mazowsze” dostępny jest w wersji PDF na stronie MROT.
POWIĄZANE WPISY
6 maja 2026
Sopot zaprasza na 3. edycję Nocy Muzeów
16 maja Sopot po raz trzeci włączy się w ogólnopolskie obchody Nocy Muzeów. Po…
0 Komentarzy2 Minuty
6 maja 2026
Piernikowy rekord przyciąga do Torunia. 124,6 metra wypieku
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu świętowało 20-lecie w rekordowym stylu. Najdłuższy piernik…
0 Komentarzy3 Minuty
5 maja 2026
Salzkammergut zaprasza latem
21 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa Austria Info prezentująca letnie atrakcje…
0 Komentarzy3 Minuty
29 kwietnia 2026
Nowy etap dla Capo Boi na Sardynii. FMTG przejmuje resort i planuje inwestycje
Grupa Falkensteiner Michaeler Tourism przejęła Resort Capo Boi na południu Sardynii i…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Accor ze wzrostem przychodów w I kwartale 2026 roku
Accor zakończył pierwszy kwartał 2026 roku z przychodami na poziomie 1 313 mln euro, co…
0 Komentarzy4 Minuty
29 kwietnia 2026
Wizz Air świętuje rok programu Customer First Compass
Wizz Air przedstawił podsumowanie pierwszego roku realizacji planu transformacji Customer…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2026
Zmiany w IGHP. Julia Groblewska nową dyrektorką regionalną w województwie łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego 21 kwietnia powołała Julię Groblewską na…
0 Komentarzy1 Minuty
20 kwietnia 2026
Spadek przyjazdów na Cypr w marcu
Mimo spadków przyjazdów na Cypr w marcu br., turyści z Polski nadal są na drugim miejscu…
0 Komentarzy1 Minuty
17 kwietnia 2026
Rusza Meet Hiszpania Road Show 2026. Spotkania odbędą się w czterech polskich miastach
Cztery miasta, cztery spotkania i jeden kierunek – Hiszpania. W dniach 20-23 kwietnia…
0 Komentarzy2 Minuty










