80 proc. Polaków stresuje się powrotem do pracy jeszcze podczas urlopu. Rusza kampania „Urlop bez bagażu?”
Choć urlop ma służyć regeneracji i oderwaniu od codziennych obowiązków, dla wielu Polaków pozostaje źródłem napięcia. Z raportu „Urlop bez bagażu?” wynika, że 70 proc. badanych nie wraca z wakacji w pełni wypoczętych, a 80 proc. już podczas urlopu stresuje się powrotem do pracy. Wyniki badania stały się punktem wyjścia do kampanii społecznej Rainbow, zwracającej uwagę na problem „mentalnego bagażu”, który skutecznie utrudnia prawdziwy odpoczynek.
Urlop ma pozwolić na oderwanie się od codziennych obowiązków, odzyskanie równowagi psychicznej i spędzenie czasu z bliskimi. Tymczasem wyniki raportu „Urlop bez bagażu?” wskazują, że wielu Polaków zabiera na wakacje „mentalny bagaż”, czyli stres, napięcie i myśli związane z pracą lub obowiązkami, które utrudniają prawdziwy odpoczynek.
Urlop w teorii i w praktyce
Polacy zapytani o to, czym jest dla nich urlop, najczęściej wskazują możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy, regenerację psychiczną oraz czas spędzony z rodziną. Wśród najczęściej wymienianych odpowiedzi pojawiają się także odpoczynek fizyczny, podróżowanie oraz możliwość zajęcia się prywatnymi sprawami, w tym zdrowiem.
Za najbardziej sprzyjające regeneracji uznajemy kontakt z naturą, zmianę otoczenia i czas spędzony z bliskimi. Jednocześnie praktyka pokazuje, że wielu osobom trudno całkowicie wyłączyć się z trybu działania. Blisko co trzeci badany przyznaje, że podczas urlopu regularnie myśli o pracy lub codziennych obowiązkach.

Najczęściej urlop spędzamy podróżując po Polsce – taką formę wypoczynku wybiera blisko 60 proc. badanych, nieco ponad 30 proc. wyjeżdża za granicę, a połowa Polaków przynajmniej część urlopu spędza w domu. Chętnie odwiedzamy także rodzinę i znajomych, poświęcamy czas swoim zainteresowaniom oraz załatwiamy sprawy, na które brakuje nam czasu na co dzień.
Urlop z poczuciem winy
Badanie pokazuje, że dla części Polaków odpoczynek wciąż wiąże się z dyskomfortem. Co czwarta osoba deklaruje, że podczas urlopu odczuwa poczucie winy związane z korzystaniem z przysługującego jej wolnego czasu. Dodatkowo 11 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie określić swoich odczuć, co może świadczyć o towarzyszącym im napięciu.

Źródłem takich emocji mogą być obawy związane z pozostawieniem obowiązków współpracownikom, narastającymi zaległościami lub poczuciem odpowiedzialności za sprawy zawodowe i prywatne. Dyskomfort związany z odpoczynkiem częściej deklarują kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (22 proc.), co też może wskazywać na silne powiązanie z pełnionymi społecznie rolami i oczekiwaniami.
Stres wraca jeszcze przed końcem urlopu
Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków raportu jest skala stresu związanego z powrotem do codziennych obowiązków. 80 proc. respondentów przyznaje, że odczuwa go jeszcze podczas urlopu. Dla 17 proc. dzieje się tak często, dla 34 proc. czasami, a dla 29 proc. sporadycznie.

Regularny stres związany z końcem urlopu również częściej dotyczy kobiet (55 proc.) niż mężczyzn (47 proc.). Najbardziej narażone na tego typu napięcie są osoby należące do pokolenia Z (60 proc.) oraz millenialsi (62 proc.). Eksperci wskazują, że może mieć to związek zarówno z etapem rozwoju zawodowego, jak i obowiązkami rodzinnymi charakterystycznymi dla tych grup.
Mentalny bagaż, który zabieramy na wakacje
Raport „Urlop bez bagażu?” powstał w ramach kampanii społecznej zainicjowanej przez Rainbow. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem zmęczenia, przeciążenia i trudności z regeneracją, które coraz częściej towarzyszą współczesnemu wypoczynkowi.
Tytułowy „mentalny bagaż” symbolizuje myśli, obowiązki, napięcia i emocje, które zabieramy ze sobą na urlop, przez co nawet długo wyczekiwany wyjazd nie zawsze przynosi oczekiwany odpoczynek. Kampania ma zachęcać do refleksji nad jakością odpoczynku i rozpocząć szerszą dyskusję o tym, jak skutecznie regenerować się w świecie pełnym bodźców i ciągłej dostępności.
W ramach kampanii została uruchomiona strona urlopbezbagazu.pl, na której każdy może sprawdzić poziom swojego mentalnego bagażu i poznać ekspercką perspektywę dotyczącą naszych problemów z odpoczynkiem.
W połowie czerwca na terenie Portu Lotniczego Poznań-Ławica będzie można także podziwiać gablotę symbolicznie wskazującą, czym bagaż mentalny jest.
POWIĄZANE WPISY
12 czerwca 2026
LOOP promuje luksusowe podróże
Agencja Lobster zorganizowała warsztaty Luxury LOOP Warsaw 2026 dla polskich biur podróży…
0 Komentarzy2 Minuty
12 czerwca 2026
Coraz więcej Polaków odwiedza Węgry
Agencja Aviareps zorganizowała w Warszawie warsztaty dla agentów i biur podróży, którzy…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2026
Warsztaty Meet Wyspy Kanaryjskie gościły w trzech polskich miastach
Agencja Latam de Luxe zorganizowała w trzech polskich miastach warsztaty Meet Wyspy…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2026
Kiwi.com: AI coraz częściej wsparciem w sytuacjach awaryjnych podczas podróży
Czterech na pięciu europejskich podróżnych chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy…
0 Komentarzy3 Minuty
10 czerwca 2026
eSky.pl: doświadczenia odgrywają coraz większą rolę podczas rodzinnych wakacji
Doświadczenia i wspólny czas stają się kluczowym elementem rodzinnych wakacji Polaków. W…
0 Komentarzy3 Minuty
10 czerwca 2026
Travel Advance przedstawia touroperatorów z Nepalu i Sri Lanki
Travel Advance na spotkaniach dla polskich biur podróży w Poznaniu i Warszawie…
0 Komentarzy2 Minuty
8 czerwca 2026
TravelData: średnie ceny wycieczek na lato 2026 spadają, ale pozostają wyższe niż rok temu
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2026 spadła…
0 Komentarzy3 Minuty
8 czerwca 2026
Media Expert i eSky łączą siły. Rusza nowa platforma do rezerwacji wyjazdów
Media Expert i eSky łączą siły, uruchamiając wspólną platformę podroze.mediaexpert.pl.…
0 Komentarzy2 Minuty
5 czerwca 2026
Akademia Urlopu 2026 zgromadziła branżę turystyczną w Warszawie i Wrocławiu
W Warszawie i Wrocławiu odbyła się Akademia Urlopu 2026 – wydarzenie skierowane do…
0 Komentarzy1 Minuty










