27. edycja festiwalu folkloru góralskiego już od 11 sierpnia w Bachledce

fot. materiały prasowe

W niewielkiej wiosce Zdiar rusza 27. edycja corocznego Festiwalu Folkloru Góralskiego. Wydarzenie odbędzie się od 11 do 13 sierpnia, a miejscem tego święta będzie – Bachledka, położona na wysokości 1200 m n.p.m., tuż przy Ścieżce w Koronach Drzew.

Coroczne obchody folkloru góralskiego potrwają trzy dni. Wydarzenie proponuje oryginalny program pełen, ale także znani artyści. Do Bachledki przyjadą zaproszeni górale, aby opowiedzieli i przybliżyli zwiedzającym swoją kulturę, historię i rzemiosło. Tak samo jak w zeszłym roku festiwal odbywa się na wysokości 1200 m n.p.m. bezpośrednio obok Ścieżki w Koronach Drzew.

Organizatorzy przygotowali program zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na miłośników kultury słowackiej czekają pokazy dawnego i współczesnego rzemiosła żdiarskiego. Gazdowie z pobliskich wiosek przyjadą wraz ze swoimi zwierzętami, dzięki którym rodziny będą mogły karmić owce i krowy albo skosztować z lokalnych specjałów mlecznych czy osiodłać konia. Goście będą mogli również podczas wydarzenia spróbować rzeźbienia rzeźb zwierząt w drewnie.

Połączenie kultury współczesnej z góralską

W wydarzeniu wezmą udział tradycyjni góralscy artyści, którzy zaoferują wszystkim wrażenia w postaci folkloru, tańców i pieśni. Kultura góralska przeplatać będzie się z kulturą nowoczesną. Jednym z nich będzie połączenie piosenkarza pod imięm „Štefan Štec” z zespołem „Peter Bič Project”. Miłośników folkloru zachwycą zespoły słowackie „SĽUK” czy „Iconito”.